Přejít k hlavnímu obsahu

Starověká indická tajemství pro nádherné vlasy, kterými se ženy již po staletí řídí

Info ikona
Indické ženy, vlasy

Ajurvédské znalosti pocházejí z Indie před více než 5000 lety a jsou formou vědy o uzdravování a zásadách zdravého způsobu života. Moderní způsob života ve vás může vyvolat pocit, že je třeba používat nejnovější kosmetické přípravky k dosažení perfektního vzhledu vlasů. Ale osvědčené metody, které ženy z Indie již tisíce let používají, mohou být lepší k dosažení hustých, zdravých a lesklých vlasů.

Info ikona
Žena z Indie

Technika Balayam

Jedná se o techniku z jógy, která je také formou akupresury a reflexologie. Spočívá ve tření nehtů obou rukou o sebe (kromě palců) stejnou silou po dobu asi 5-10 minut denně. Palce rukou musí být vzpřímené vzhůru. Věří se totiž, že pod nehty jsou tlakové body, které mohou stimulovat průtok krve do pokožky hlavy, a tím tak podporovat růst vlasů. Tato metoda je však pomalá vyžaduje trpělivost a výsledky se mohou dostavit až za několik měsíců.

Používání shikakai

Shikakai je keřovitý strom, který roste v Indii, a jeho přínosy pro zdraví vlasů jsou známé již po staletí. Používá se v přírodních šampónech spolu s dalšími antioxidanty. Ty pomáhají poskytovat mikroživiny k výživě vlasových folikulů a podporují růst vlasů. Listy, lusky a kůra shikakai se suší a melou na prášek, smíchají s vodou na pastu, která se poté nanáší na vlasy. Tato pasta pak podporuje růst vlasů, usnadňuje rozčesávání, omezuje tvorbu lupů, zabraňuje třepení konečků a vlasy udržuje hebké a lesklé.

Neničíte si zbytečně svůj vzhled nesprávnou péčí a líčením? Odborníci varují před peelingem, matnou rtěnkou i voděodolnou řasenkou

svetzeny.cz

Info ikona
Mytí vlasů

Vlasové oleje

V Indii se používá mnoho různých typů vlasových olejů, které pomáhají vlasy hydratovat. Olejování vlasů se praktikuje po staletí a je doporučováno v ajurvédské medicíně. Podporuje krevní oběh, dodává vlasům potřebnou vlhkost a stimuluje vlasové folikuly vmasírováním oleje do pokožky hlavy. Nadměrné olejování však může být i škodlivé, není proto dobré proceduru dělat příliš často.

Pletení vlasů do copů

Indické ženy pletly vlasy do copů již od dob starověku. I když existuje jen málo důkazů, že by splétání vlasů podporovalo jejich růst, má své nesporné výhody. Zatímco jsou vlasy spletené, dochází k menšímu tření o jiné látky, což znamená, že je méně pravděpodobné, že by se lámaly. Také dochází k menšímu zacuchání vlasů a není třeba je tak často rozčesávat. Klíčem je mít cop volný, který není u hlavy příliš utažený.

Silikony v krému? Opticky vyhlazená pleť je dehydratovaná a nemůže dýchat

svetzeny.cz

Info ikona
Žena z Indie

Používání domácích masek na vlasy

Když chcete dopřát svým vlasům trochu péče navíc, zapomeňte na kupované masky a zkuste si ji vyrobit doma. Indické ženy tyto domácí masky používají, aby svým vlasům díky přírodním ingrediencím dodaly trochu osvěžení a stimulace. Mnoho přísad naleznete ve své kuchyni, patří mezi ně například med, avokádo, jogurt nebo třeba aloe vera.

Henna na barvení vlasů

Henna je přírodní rostlina, která dokáže barvit či tónovat vlasy do přírodních odstínů. Sice nedokáže dosáhnout tak intenzivních výsledků jako barva na vlasy a ani nedokáže vlasy zesvětlit, vlasy však na rozdíl od barvy nenarušuje, pomáhá chránit proti lupům, omezuje vypadávání vlasů a obsahuje vitamín E, který vlasy zjemňuje. Při výběru henny však dejte pozor, aby šlo skutečně o přírodní hennu bez chemikálií.

Pokožka poškozená slunečním zářením: Dermatologové radí, jak se zbavit pigmentových skvrn a vrásek

svetzeny.cz