Přejít k hlavnímu obsahu

Pokožka poškozená slunečním zářením: Dermatologové radí, jak se zbavit pigmentových skvrn a vrásek

Info ikona
Kosmetika

Sluneční záření má na naši pokožku negativní vliv. Pokud se rádi opalujete, hrozí vám vznik pigmentových skvrn, vrásek i drsná suchá kůže. Nic však není ztraceno, i když už pigmentové skvrny a vrásky máte. Jak je odstranit vám poradí přímo dermatologové.

Chemický peeling vás zbaví vrásek i pigmentových skvrn

Pokud jste se intenzivně slunili, může vám to vaše kůže vrátit hned v podobě drsné suché pokožky. Toto je zoufalé volání vaší kůže o hydrataci. Je potřeba provést peeling, který odstraní vrstvu odumřelých kožních buněk. Pokud zrovna nemáte k dispozici speciální přípravek, postačí vám i „co dům dal“. Můžete smíchat třtinový cukr s olejem a důkladně s ním pokožku promasírovat. Pozor však na to, abyste příliš netlačili, pamatujte na to, že jí dost ublížilo sluníčko, není třeba ji více dráždit. Alternativně můžete namísto cukru použít i mletou kávu.

Máte krátké nebo silné nohy? Robustní podpatek a dalších šest typů bot, které vám prodlouží a zeštíhlí nohy. Které jsou vhodné pro vás?

svetzeny.cz

Pokud je poškození pokožky po slunění rozsáhlejší, je na místě vyzkoušet chemický peeling. Ten s vaší pokožkou dle dermatoložky Hope Mitchell dovede s pokožkou udělat zázraky. „Chemický peeling zlepšuje vzhled pokožky poškozené sluncem pomocí chemického roztoku urychlujícího proces obnovy. Po peelingu pokožky může vypadat nová kůže hladší, méně matná a pigmentovaná a dokonce může mít méně jemných vrásek a prekanceróz,“ říká doktorka Mitchell. Upozorňuje také na to, že pokud si ošetření budete provádět sami, neměli byste míchat více různých přípravků, to by nadělalo víc škody, než užitku.

Info ikona
Starší žena

Vsaďte na retinol, radí doktor Bank

Pokud hledáte něco, co vám pomůže odstranit škody, které na vaší kůži napáchalo sluníčko, vsaďte na retinol, derivát vitamínu A. Podle dermatologa Davida Banka je to učiněný poklad, který mohou používat všechny ženy kromě těhotných. Retinol totiž podporuje obnovu buněk, zároveň také stimuluje tvorbu kolagenu v těle. O kolagenu je dobře známo, že ho v průběhu let v našem těle ubývá, což vede ke vzniku vrásek. Retinol také pomáhá „opravit“ již poškozené kožní buňky, proto je mimořádně vhodný pro péči o pokožku zejména po létě. Také dle doktora Davida Banka retinol zatočí s pigmentovými skvrnami. „Může vyrovnat pigmentaci a napomáhá blednutí tmavých pigmentových skvrn. Může učinit pokožku hladší a jemnější, dokonce vyhladí jemné linie a vrásky,“ říká dermatolog.

Trend krásy: na podzim budou v kurzu grafické oční linky. Inspirujte se i vy

svetzeny.cz

Mikrojehličkování navrátí pokožce půvab

O mikrojehličkování jste už pravděpodobně slyšeli, je to velmi oblíbená procedura, kterou se omlazují slavné osobnosti. Dle dermatoložky Adeline Kikam je to spolu s retinolem jedna z nejlepších metod odstraňující neblahé dopady slunečního záření na pokožku. „Roky pobytu na slunci bez ochrany pokožky před sluncem mohou vést k výrazným a nerovnoměrným změnám textury pokožky a také ke vzniku jemných linek a vrásek. Mikrojehličkování je lékařská procedura, při které se používají krátké jemné jehličky ke kontrolovanému poranění kůže, které stimuluje produkci kolagenu a elastinu,“ říká doktorka Kikam. Pro ještě lepší výsledky se provádí tzv. mikrojehličková radiofrekvence, která umožňuje proniknout do hlubších vrstev kůže tak, aby stimulovaly kolagen a napínaly kůži. Obecně se doporučuje tuto proceduru opakovat dvakrát až čtyřikrát, záleží na míře poškození pokožky slunečním zářením.

Zdroje: Byrdie, Skincancer.org, WebMD