Přejít k hlavnímu obsahu

Silikony v krému? Opticky vyhlazená pleť je dehydratovaná a nemůže dýchat

Info ikona
krása

Předčasné stránutí pleti je téma, které zajímá každou ženu a točí se kolem tohoto tématu tolik faktorů, že by se nevešly ani do pořádně tlusté knihy! Strava, aktivní životní styl, ale i stres, kouření, alkohol a záření z našich elektronických zařízení - ano, tohle všechno má vliv na naši pleť. Co řešíme méně je dvojité čištění pleti nebo obsah našich krémů. Proč nám silikony škodí a jak zabránit předčasnému stárnutí pleti?

Jak vybrat ten správný hydratační a vyživující krém?

Dbejte na složení své kosmetiky. Mnoho krémů sice obsahuje účinné složky, ale když jsou ve spojení s látkami jako jsou silikony, parabeny, umělé parfemace, Polyethylene Glycol (PEG) nebo Formaldehyde, způsobí na pleti více škody než dobra.

„Pokud chcete své pokožce dodat výživu organické kvality, nechcete dusit buňky v silikonu, a zároveň hledáte levnější variantu, je nejlepší volbou organický olej. Ten se nanáší na navlhčenou pleť a dodá vašim buňkám spoustu vitamínů a výživy bez nebezpečné chemie,“ vysvětluje Vivienne Nagy, jednatelka Havlíkovy apotéky.

Dvojité čištění. Co to znamená a proč si na něj zvyknout?

Pro některé ženy je tento pojem novinka, jiné si bez něj nedokážou představit ani jeden večer. „Dvojité čištění je metoda odlíčení a vyčištění obličeje na dvakrát. První krok s produktem na bázi oleje, a poté s produktem na bázi vody. Efektivně tak odstraníte nečistoty a make-up, které mohou zůstat na kůži po jednorázovém omytí obličeje. Pokud není pleť precizně vyčištěna, mohou se na ní objevit pupínky. Taktéž mohou na pokožce zůstávat odumřelé buňky, které způsobují mdlý až zašedlý vzhled. Nejvíce nebezpečné jsou ovšem zbytky make-upu, které projdou oxidací. To vede k poškození kožní bariéry a předčasnému stárnutí pleti,“ vysvětluje k tématu Vivienne Nagy z Havlíkovy apotéky.

Prevence je stoprocentně lepší než léčba

Kolagen je protein přirozeně produkovaný v lidském těle. Dle výzkumů, přibližně od 25. roku života začíná klesat jeho produkce. Což znamená, že i pleť stárne a tvoří se vrásky. Není důvod čekat, až zapadnete do kategorie středního věku. Zaměřte se na pravidelnou péči již dříve, dodávejte pleti hydrataci a výživu. Prevence je důležitá a čekat až do doby, kdy začnou být vrásky viditelné, by byla zbytečná chyba.

„Krémy pravidelně střídejte, a to alespoň každých 28 dní. Proč zrovna toto číslo? Obnova buňky totiž trvá 28 dní, a poté ji nahradí buňka nová. Když krémy obměňujete, dodáváte své pleti pestrou stravu. Pokud naopak zůstanete dlouhodobě pouze u jednoho krému, buňky budou mít dostatečný příjem jen některých látek a budou jim výrazně chybět látky jiné,“ vysvětluje Vivienne Nagy a dodává: „Najděte si alespoň dva různé pleťové krémy a střídejte je mezi sebou, brzy uvidíte efekt.“

Poslední klíčová rada zní: zapomeňte na silikony

V pleťových krémech ulehčují silikony roztírání a vstřebání produktu do pokožky. Pleť zanechávají hebkou a jemnou. Problém ovšem spočívá v tom, že nepřináší pokožce nic dobrého, naopak jí mohou škodit. Jak? Silikony totiž vytváří na povrchu pokožky neprodyšný povrch. Ten sice opticky pleť vyhlazuje, ale zároveň ji dehydruje a ve své podstatě škodí. Pod neprodyšnou vrstvou silikonů se pokožka často více mastí, a tak dochází k tvorbě pupínků a černých teček. „V našich produktech silikony nenajdete, přesto však doporučujeme pečlivě číst složení jiných produktů, které používáte. Svoje místo si totiž stále pevně drží ve velkém množství přírodních, a dokonce i bio produktů. Molekuly silikonu jsou větší než pleťové póry a fungují jako bariéra. Tato bariéra brání pronikání účinných látek do pokožky, pleť pak nemůže dýchat, a to je opravdu velký problém,“ říká Vivienne Nagy z Havlíkovy apotéky.