Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Když muž odjede mimo domov, přestávám pro něj existovat (Míša)

Míša (29) je emotivní a citlivá bytost. Potřebuje vnímat, že na ni partner myslí, i když je pracovně vzdálen. On nemá potřebu být s ní neustále v kontaktu, komunikace s ním je obtížná, i když je doma a hrozí střet zájmů… Jak tuto situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

S partnerem se skoro na všem skvěle domluvíme, ale na 2 místech vázne komunikace. Často odjíždí pracovně mimo domov, nepotřebuje být v kontaktu, nepotřebuje sdílet svůj svět a vědět, jak se daří mně. To mi velmi chybí - cítím se nemilovaná, bez jeho zájmu, tedy pro něho nedůležitá. Chybí mi jeho starostlivost, zda jsem v pořádku. Zeptá se za den třeba na jednu provozní věc a stačí mu fakt, že jsem odepsala. Jakoby se odstřihl. Nepotřebuji, aby řešil mé problémy, ale chtěla bych mít partnera jako prvního, komu budu říkat, co prožívám. S bývalou ženou mu prý vyhovovalo nebýt v kontaktu a vše si říci, až když se vidí - ale to už je přeci ke sdílení jen polovina zážitků a chybí v nich ty emoce, které cítíme v ten den...

Druhý problém je, při jakékoliv nepohodě nemluví téměř vůbec. Mlčí, nediskutuje, je naprosto klidný-až apatický. Trpělivě mlčí a čeká, až se vypovídám. Jenže já potřebuji komunikaci. Potřebuji slyšet jak tu situaci vidí on, co jemu vadí, potřebuji zjistit v jakém bodě pro koho nepohoda vznikla a poučit se na příště. On nechce slyšet nic, chce mít jen brzy po nepohodě a mít klid. Čím víc mlčí, tím víc se mnou cloumají emoce!

Velmi se snažím v obojím přizpůsobit jemu. Ale jednak to moc nejde. A pak si myslím, že je skutečně důležité, jak komunikovat ve dnech vztahu na dálku a neztratit vzájemné propojení, tak při konfliktu vykomunikovat v čem je zakopaný pes a domluvit se, co dělat jinak... Ale když nemluví? Po mém vysvětlení proč je co pro mě důležité, jak se v ten moment cítím, mi on slíbí, že bude mluvit víc - aby měl brzy zas klid...Já s tím mám problém, ale on v tom problém nevidí.

Moc děkuji, Míša.

Poradna: Chci dítě ale partner mi po osmi letech vztahu řekl ne. Zvažuji, že udělám něco, co mu ublíží, i když ho miluju. Sandra (38)

Mít děti je životní rozhodnutí. Sandra (38) má ovšem problém, protože ona po miminku zoufale touží, ale její partner chce zůstat bezdětný. Má situace jiné řešení než rozchod? Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den,

souhlasím, že komunikace je základnou vztahu. Partnerův návyk z minulosti je silnější než jeho vůle. V momentech separace se plně soustředí na sebe a svůj profesní svět.

Určitě to nedělá schválně, jsem si jista, že v srdci je s Vámi stále propojený, ale takto to zkrátka má, je to pro něj jednoduché řešení. Muži nesnáší komplikovaná řešení, raději volí přímou, jednoduchou cestu. Záleží samozřejmě i na nátuře každého jedince. Partnerovi to vyhovuje. Tady si myslím, že byste mohla „ustoupit“ v tom smyslu, že nemusí denně mimo domov pravidelně hlásit, informovat, psát si. Muži často přemýšlejí ve stylu – kdyby bylo něco důležitého, tak zareaguji. Vypisovat si o pocitech a o tom, kdo co dělal, není jejich šálek kávy. Rozumím Vám, chcete vnímat muže jako parťáka každý den, ale mnohem důležitější je vědět, že Vás má rád a kdybyste potřebovala, sedne na koně a přijede Vás zachránit…

V čem s Vámi plně zajedno, je přímá konfrontace v případě sporných témat, otevřený rozhovor o věcech, které chceme změnit nebo kde dochází k nedorozumění. Tady nelze strkat hlavu do písku. Je možné, že jeho bývalá žena byla emotivní, konfliktní typ ženy a rozhovory s ní má v sobě pod kůží jako únavné a zatěžující. Podvědomě pak „vypíná“, když se blíží moment napětí, je jakoby paralyzován, a nemůže jinak, než se stáhnout a čekat, až se bouře (emoce) přežene.

Poradna: Se mnou dítě nechtěl, s jinou ho čeká po pár měsících vztahu! Kde jsem udělala chybu? Sylva (27)

Rozchody k životu patří a mohou mít různé důvody i intenzitu. Někdy nás ovšem bývalý partner nemile překvapí až nějaký čas poté, co se naše cesty rozešly. To potkalo Sylvu, která teď má pocit, že někde udělala chybu. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Pomůže, když bude vnímat, že má dostatek prostoru se vyjádřit. Ženy jsou někdy netrpělivé, skáčou z tématu a téma, vyčítají a zahltí muže tolika informacemi, že se v tom muž ztratí a pak vlastně neví, co se po něm chce. Konkrétně: popište co nejstručněji, o co jde, a položte otázky: Co si o tom myslíš? Rozumíš mi? Co mohu udělat pro to, aby to bylo jinak?

Tip: položte jednu, max. 2 otázky, pak ho nechte přemýšlet, pozorně mu naslouchejte, klidně spolu i chvíli mlčte. Když něco řekne, nechte ho domluvit. Je to zdánlivě triviální, ale právě v těchto momentech dochází k tenzi (vnitřnímu napětí) na obou stranách. Ženy předkládají rychlé protiargumenty, vyvracejí to, co muž řekl, dávají emotivně najevo nesouhlas, v důsledku toho pak muž rezignuje - zmlkne, anebo odejde.

Aby se muž uvolnil a dokázal reagovat, potřebuje vnímat, že ho plně vnímáte a přijímáte. I s jeho chybami a „nesprávným přístupem“ k věci. Zvolte laskavý přístup. Místo výčitky řekněte, že by Vám zpráva od něj v době, kdy je mimo domov, udělala radost. Uvidíte, že vaše komunikace získá jinou dimenzi. Chce to samozřejmě trpělivost a čas.

Pavel: Přítelkyně mě opustila i se synem, když jsem nebyl doma. To, co jsem našel na stole, mě zničilo. Jaká je rada psychologa?

Komunikace je jedním ze základních pilířů spokojeného vztahu. Její nedostatek může vést až k rozchodu. Do redakce nám tentokrát přišel e-mail od muže. Pavel žil v domnění, že je přítelkyně spokojená, ta ale jednoho dne nečekaně odešla. Dosud mu své rozhodnutí nevysvětlila.Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz