Promotion
Promotion
Promotion

Seznamte se s „Osvětimskou hyenou“ a jednou z nejkrutějších nacistických dozorkyní koncentračního tábora

Promotion
Promotion

Dětství a dospívání

Irma Grese se narodila na podzim roku 1923 a byla jedním z pěti dětí. Když jí bylo třináct let, její matka spáchala sebevraždu vypitím kyseliny chlorovodíkové, jelikož zjistila, že ji její manžel podvádí s dcerou majitele místní hospody. Její otec vstoupil o rok později do NSDAP. Během dětství se Irma potýkala s více problémy. Jedna z jejích sester Helene vypověděla, že byla Irma ošklivě šikanována a nikdy neměla odvahu se útočníkům postavit. Jelikož už nemohla trápení ve škole snést, školu opustila již jako teenager v patnácti letech. Poté vstoupila do dívčí verze Hitlerjugend Bund Deutscher Mädel. Aby si vydělala nějaké peníze, pracovala nejprve na farmě a poté v obchodě. Jako mnoho Němců i ona byla očarována Adolfem Hitlerem, a tak se nechala roku 1942 najmout jako strážná v koncentračním táboře pro vězeňkyně v Ravensburcku. O rok později v roce 1943 byla Grese převelena do Osvětimi-Birkenau, největšího a nejznámějšího z nacistických táborů smrti. Již v tu dobu jako věrná, oddaná a poslušná nacistka vstoupila Grese rychle do hodnosti vrchní dozorkyně SS- Oberaufseherin. Byla to druhá nejvyšší hodnost, kterou bylo možné udělit ženám v SS.

Nárůst moci, nárůst krutosti

S tolika pravomocemi, které Irma Grese získala, mohla dát průchod svému smrtícímu sadismu. Ačkoliv je těžké ověřit detaily jejího bestiálního řádění, podle americké historičky Wendy Lower, která poukazuje na to, že dost z toho, co bylo napsáno o ženských nacistkách, je zahaleno sexismem a stereotypy, si svou přezdívku „Hyena Osvětimi“ zaslouží plným právem. Olga Lengyel, která přežila Osvětim, ve svých pamětech Pět komínů píše, že Grese měla mnoho vztahů s jinými nacisty, včetně obávaného Mengeleho. Když prý nadešel čas vybírat ženy do plynové komory, Irma Grese měla kvůli žárlivosti a zášti záměrně vybírat krásné vězeňkyně. Podle profesorky Wendy A.Sarti  měla Irma Grese chorobnou zálibu v úderech žen na prsa a v tom, že nutila židovské dívky dávat pozor, když znásilňovala vězně. Kromě toho na vězně posílala své psy, neustále vězně bičovala a kopala do nich svými botami, dokud všude nebyla krev. Dokonce si měla nechat vyrobit stínítka na lampu z kůže tří mrtvých vězňů.

Pokus o svoji záchranu

Když spojenci osvobodili Evropu od nacistů, Grese přešla od ničení lidských životů ke snaze zachránit ten svůj, jelikož se po válce chtěla stát filmovou hvězdou. Když byla na jaře roku 1945 zatčena Brity spolu s dalšími čtyřiceti pěti nacisty a byla obviněná z válečných zločinů, snažila se Grese předstírat, že je nevinná. Myslela si, že jejímu tvrzení pomůže její údajný půvab a nízký věk. Svědectví přeživších a očitých svědků jejího bestiálního řádění ji však usvědčilo a odsoudilo k smrti. 13. prosince roku 1945 byla Irma Grese oběšena. Ve věku pouhých 22 let se tak stala nejmladší oběšenou ženou podle britského práva v průběhu 20. století.

Zdroje: www.historytoday.comopensiuc.lib.siu.eduwww.thefamouspeople.com

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

Roční předplatné Svět Ženy

Svět ženy
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion