Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Návrat do práce po rodičovské mě děsí. Myslím si, že už nic neumím! (Katka 32)

Info ikona
Práce po mateřské

Znovu se vrátit do pracovního procesu po letech strávených doma na rodičovské dovolené je někdy náročné. Nebývá výjimkou ani to, že maminky trpí nedostatkem sebevědomí, protože mají pocit, jako by všechno zapomněly. To se stalo i Katce.

Za půl roku mi po čtyřech letech končí rodičovská, takže se mám vrátit zpátky do práce. Není to tak, že by se mi nechtělo, docela se těším na změnu, ale zároveň se toho děsím. Přijde mi, že už vůbec nic neumím!

Byly to krásné roky a nelituji, že jsem je se synem prožila doma. Jaké to ovšem bude, až se vrátím? Kolektiv se za tu dobu hodně změnil, více než polovinu kolegů ani neznám. A to nemluvím o práci, která prošla určitým vývojem, u něhož jsem nebyla. I přesto, že jsem před porodem zastávala docela vysokou funkci, nyní mám pocit začátečníka, kterého bude nutné vše naučit…

Mám začít znovu?

Přemýšlela jsem také nad variantou, že bych se do bývalé práce nevracela, ale našla si jinou, juniorní, pozici. Manžel mě od toho ovšem odrazuje, prý je práce jako jízda na kole, která se nezapomíná. Snažím se nebýt na něj protivná, ale on vůbec neví, o čem je řeč. Nepoznal, jaké to je být roky doma a potom se vracet...

Existuje recept, jak se připravit, nebo se alespoň trochu uklidnit?

Svůj příběh do redakce poslala čtenářka Katka.

Poradna: Práce mě naplňovala do doby, než přišla pandemie. Zklamala jsem sama sebe i své okolí (Marie 39)

svetzeny.cz

NÁZOR ODBORNÍKA:

Milá Katko,

strach a obavy jsou přirozené. Je dobře, že to řešíš již teď před svým návratem. Je velmi důležité, aby sis sama řekla, co chceš a nechceš. Návrat na trh práce po několika letech má své plusy i mínusy. Poslouchej tedy hlavně sama sebe a ne své okolí. Sedni si a na papír si napiš všechna pro a proti z toho, co ti návrat do stávající práce přinese nebo nepřinese. Budeš překvapená, co ti z toho vyjde. 

Sama jsem to řešila, a řeknu ti, že jsem se rozhodla nevrátit se. Ptáš se, proč jsem tak učinila? Hodně jsem přemýšlela v době rodičovské, jestli se vrátit, protože s dítětem to bude jiné než před ním. Udržovala jsem kontakt s kolegy a i se zaměstnavatelem – chodila jsem k němu na pravidelné zástupy za kolegyně. To mi i hodně pomohlo se rozhodnout.  Řekla jsem si, že pracovat na plný úvazek  s dítětem není to správné řešení. Jestli chci mít šťastnou rodinu, tak musím být v pohodě já sama. Každý má jiné potřeby a touhy, ale já se rozhodla změnit částečně obor a jít na juniornější pozici a pracovat pouze na poloviční úvazek.

Poradna: Moje děti možná nejsou moje (Mirek 66)

svetzeny.cz

Proto bych ti v tuto chvíli doporučila už teď se spojit se svým zaměstnavatelem a řešit tvůj návrat do práce. Tím zjistíš, zda s tebou zaměstnavatel počítá. Ano, co si budeme povídat, nejjednodušší způsob návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené je návrat k původnímu zaměstnavateli, ale on nemá povinnost tě zařadit na původní práci a pracoviště.  Zaměstnavatel má jen obecnou povinnost přidělovat ti práci dle pracovní smlouvy. Nemusí ti vyjít vstříc ani v úpravě pracovní doby. Ale jestli máš solidního zaměstnavatele, tak určitě najdete řešení, abyste byli spokojeni oba. 

Také se ptáš, jestli se můžeš nějak připravit.  Určitě můžeš, existují různé organizace, které pomáhají rodičům na trh práce po rodičovské. Jednou z nich je i organizace M.arter, která pomáhá ženám i mužům nejen s návratem na trh práce, ale i s vlastním podnikáním. Nabízí zajímavou a hlavně pestrou paletu on-line workshopů, webinářů, kariérních programů a individuálních konzultací, které by ti mohli pomoci ujasnit si, co chceš a nechceš dělat po rodičovské. 


Barbora Hošková, COO&Community manager M.arter.

Poradna: Do všeho mi mluví rodiče, hlavně máma! Prý budu poslouchat. Vzepřít se jí ale nedokážu (Jindřiška 26)

svetzeny.cz

Silné milostné pouto mezi Lídou Baarovou a krutým nacistou: Jak to s její láskou, která ji zničila rodinu i život, ve skutečnosti bylo?

svetzeny.cz