Přejít k hlavnímu obsahu

5 známek, že žijete s manipulátorem: Víte, které varovné signály byste nikdy neměli ignorovat?

Info ikona
manipulátor

Rozpoznat manipulátora bývá složité zejména na začátku vztahu. Tito lidé se totiž jeví jako milující osoby, které by pro vás udělaly první poslední. Jakmile vás však mají v hrsti, začíná nepopsatelné peklo. Těchto 5 varovných signálů byste nikdy neměli ignorovat.

1. Něco jiného říká a něco jiného dělá

Pro manipulátory je typické, že si vždy vše upraví podle sebe tak, aby jim to vyhovovalo. Je naprosto běžné, že něco tvrdí, ale o chvíli později dělají pravý opak. S fakty pracují tak, aby zapadaly do jejich lží. Často jejich chování nedává smysl a je těžko předvídatelné.

2. Zatajuje vám informace

Po čase vycítíte, že vám váš partner neříká všechno, manipulátor si vždy najde dobrou výmluvu, proč tomu tak je. Preferuje taktiku cukru a biče. Nejdřív vám bude tvrdit, že před vámi věci tají pro vaše dobro, aby vás ochránil. Když to nezabere, bude na vás protivný a bude zdůrazňovat, že vám do jeho soukromí nic není.

Frida Kahlo: Slavná umělkyně měla těžký život. Jaké útrapy zažila, kdo byli její milenci a proč si dvakrát vzala stejného muže?

svetzeny.cz

3. Dělá z vás blbce, když odhalíte jeho lži

Když se manipulátor dostane do úzkých a jeho lži jsou odhaleny, začne vás přesvědčovat o tom, že jste si informace špatně vyložili. Bude se vás snažit ponižovat a přesvědčit vás, že vy jste ti hloupí, co ničemu nerozumí a všechno je jinak. Manipulátoři si rádi ohýbají pravdu podle sebe. Nejčastěji celou situaci popřou a označí vás za blázna.

Info ikona
Manipulace

4. Změna chování a výkyvy nálad

Když si přečtete vyprávění žen, které s manipulátorem žily, zjistíte, že to vždy začíná stejně. Objeví se princ na bílém koni, který se chová jako pravý gentleman, ženě lichotí, zahrnuje ji dárky a svou pozorností. Jakmile si je však jistý tím, že ji má v hrsti, ukáže své pravé já. Manipulace se samozřejmě týká obou pohlaví, ale toto je jeden z ukázkových příkladů proměny manipulátora. Pokud i vy pozorujete, že se vám partner doslova mění před očima, mějte se na pozoru. Míra toho, co si k vám manipulátor dovolí, se bohužel časem stupňuje. Když už si je jistý, že mu neutečete, začíná to pravé peklo. Manipulátoři jsou také typičtí svým střídáním nálad, kterým vás udržují v nejistotě. Jednou vás zahrnují dárky a jsou k vám milí a podruhé vám ztropí hysterickou scénu kvůli maličkosti.

Psychologický test Dva ostrovy: Vaše hodnocení postav v příběhu vypovídá o vašich životních prioritách

svetzeny.cz

5. Snaží se vás vychovávat

Tohle je asi nejodpudivější věc, kterou manipulátoři dělají. Dají vám pocítit, jak moc nedokonalá a nicotná jste. Sami se pasují do role vašeho „zachránce“, který z vás vychová lepšího člověka. Pokud skáčete, jak manipulátor píská, následuje odměna. Jakmile se mu cokoliv nelíbí, dá vám najevo, jak vámi opovrhuje, bude vás urážet a říkat, že jste neschopní. Časem vám úplně zničí sebevědomí a udělají z vás trosku, pokud neutečete. Bude vám totiž opravdu připadat, že za nic nestojíte a můžete být rádi, že s vámi někdo je.

Info ikona
Psychologická manipulace

6. Odmítá, že by se mohl zmýlit a ví, co je nejlepší

Manipulátor ví vždy, co je nejlepší. Je jedno, jestli je to láhev vína, která se nejlépe hodí k večeři, nebo vaše životní směřování. Manipulátor se pasuje do role všeználka, který má vždy pravdu a o všem musí rozhodovat on. Je schopný vám vynadat za naprosto triviální věci. Stačí, že koupíte jinou značku potravin, než kterou preferuje on a už vám naservíruje přednášku o tom, jak jste neznalá a hloupá. Manipulátoři se po vás časem budou vozit kvůli každé maličkosti. Také jsou si jisti, že vědí, co je pro vás nejlepší. Máte kamarádky, které se manipulátorovi dvakrát nezamlouvají? Můžete se s nimi rozloučit, postupně vás od nich odřízne. To samé je schopný udělat i s vašimi rodinnými příslušníky. Jeho ideálem je totiž partner, který je na něm zcela závislý, a on tak může kompletně řídit jeho život.

 

Bílé čarodějky: Andělé kráčející po zemi, kteří dokážou předvídat budoucnost i léčit. Možná máte i vy tyto nadpřirozené schopnosti, jen o tom nevíte!

svetzeny.cz