Přejít k hlavnímu obsahu

Na cestách za dobrotami: Nové suroviny z celého světa na našem stole pro rychlé a jednoduché recepty

Info ikona
Jídlo

Cestování nás často inspiruje k experimentování s novými chutěmi a ingrediencemi. Vpusťte i do své kuchyně trochu exotiky a vyzkoušejte některé ze surovin, které jsou už u nás běžně dostupné, ale které jsme před pár lety ještě vůbec neznali.

Acai

Pocházející z amazonských deštných pralesů. Acai bobule jsou známé svými antioxidačními účinky. Jsou bohaté na vitaminy A, B, C a E a obsahují také minerály jako je draslík, zinek a železo. Podporují zdraví srdce, pokožky a pomáhají v boji proti volným radikálům.

Quinoa

Tento "super obilovina" - jde vlastně o semínka, které jsou kompletním zdrojem bílkovin a také všech devíti esenciálních aminokyselin. Je také bohatá na vlákninu, železo, a je bezlepková. Quinoa podporuje zdraví trávicího systému a pomáhá při regulaci hladiny krevního cukru.
Náš tip:
Dejte si třeba skvělý salát s čočkou, quinoou a fetou. Ideální příloha ke grilovaným masům, nebo lehká samostatná večeře.

Goji

Tyto malé červené bobule pocházejí z Číny a jsou plné antioxidantů, vitamínů a minerálů. Goji bobule mají imunostimulační účinky, podporují zdraví očí a chrání proti srdečním chorobám.

Netradiční rajská polévka s quinoou

Po svátečním přejídání se vyplatí jíst trochu dietněji. Smíchejte zeleninu s quinoou a rozhodně si pochutnáte.
svetzeny.cz

Chia semínka

Pocházející z Mexika, jsou výjimečně bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a kvalitní bílkoviny. Podporují zdraví srdce, pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi a zlepšují trávení.
Náš tip:
Chia semínka můžete přidat do smoothie, do dezertů, vyrobit z nich pudink, nebo je přidat do pečení – například do muffinů s meruňkami a quinoou.

Kurkuma

Tento žlutý kořen, známý zejména z indické a thajské kuchyně, je ceněn pro své protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Kurkuma podporuje zdraví mozku a srdce a pomáhá v boji proti depresi a artritidě.

Náš tip: Kurkuma se skvěle hodí do nápojů, ale i do různých omáček a masitých jídel. Přidejte ji například ke kuřeti spolu s dalšími surovinami a výsledkem bude skvělé marocké kuře, které můžete podávat s citronovým kuskusem.

Kimči

Tradiční korejská fermentovaná zelenina, především čínské zelí, je bohatá na vitamíny A a C, thiamin (B1), riboflavin (B2), železo a vápník. Fermentace zvyšuje přítomnost probiotik, které podporují zdravé trávení.

Moringa

Tento "zázračný strom" pochází z Indie a jeho listy jsou bohaté na vitamíny a minerály, včetně vitamínu C, draslíku, vápníku a železa. Moringa má antioxidační a protizánětlivé účinky, podporuje zdraví kostí a pomáhá v boji proti únavě.

Kolik kroků denně musíte ujít ve 40, 50 a 60 letech, abyste zhubli jedno kilo tuku

Chůze je zdravá a prospěšná pro každého. Přispívá k dobrému fyzickému i duševnímu zdraví. Jde o přirozený pohyb a tím i jednu z nejšetrnějších aktivit, jaké si můžeme dopřát. Je prokázáno, že je pro spalování tělesného tuku efektivnější, než běh a další intenzivnější formy pohybu. Navíc je snadno dostupná a věnovat se jí můžeme naprosto kdekoliv. Kolik kroků denně ujít, abyste zhubli?
svetzeny.cz