Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane, když budete jíst jeden banán denně? Konzumace má vliv na vaše srdce, trávení, ale i náladu

Banány jsou chutné a výživné ovoce, které milují lidé po celém světě. Jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, což je důvod, proč jsou často zařazovány do zdravé stravy či různých diet. Napadlo vás někdy, co se stane s vaším tělem, když začnete jíst jeden banán každý den? V tomto článku se dozvíte více o přínosech a účincích této pravidelné konzumace.

Mohlo by se vám líbit

Dukanova dieta: Zhubněte bez pocitu hladu jako Kate Middleton

Obdivujete dokonalou postavu vévodkyně Kate, zpěvačky a herečky Jennifer Lopez a dalších celebrit? Přemýšlíte nad tím jaká je asi jejich strava a jakou dietu drží? V mnoha případech si tyto hvězdy oblíbily Dukanovou dietu, která je poměrně známá a oblíbená. Podobá se Atkinsonově dietě a může pomoci zhubnout bez pocitu hladu.
svetzeny.cz

Banány jsou nabyté vitamíny, minerály i energií

Banány jsou vynikajícím zdrojem energie díky svému obsahu přirozených cukrů - glukózy, fruktózy a sacharózy. Konzumace banánů vám dodá rychlou dávku energie a pomůže udržet bdělost během dne. Jsou ideální svačinkou před sportovním výkonem nebo na těžké túry. Navíc obsahují také vlákninu, která pomáhá udržovat trávicí soustavu v kondici a podporuje pravidelnou a zdravou stolici. Banány jsou bohaté na vitamíny a minerály, které jsou důležité pro správné fungování těla. Obsahují vitamín C, který posiluje imunitní systém a pomáhá při hojení ran a působí jako prevence proti různým onemocněním. Také obsahují vitamín B6, který je nezbytný pro metabolismus a tvorbu červených krvinek. Banány jsou také dobrým zdrojem draslíku, který je klíčový pro udržování rovnováhy tekutin v těle a normální funkci svalů.

Každodenní konzumace banánu zlepší trávení i zdraví srdce

Denní konzumace banánů může přispět ke zlepšení vašeho trávení. Obsah vlákniny v banánech pomáhá při pohybu potravy střevy a může zabraňovat vzniku zácpy. Navíc banány obsahují přirozené enzymy, jako je amyláza, které pomáhají rozkládat škroby a usnadňují trávení. Dalším přínosem každodenní konzumace banánů je jejich pozitivní vliv na zdraví srdce. Banány jsou bohaté na draslík, který pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a předcházet srdečním onemocněním. Draslík pomáhá regulovat srdeční rytmus a udržovat zdravé cévy.

Mohlo by se vám líbit

2 000 let stará receptura: Z potravin, které máte doma, vás může zbavit zánětů i snížit cholesterol

Kombinaci medu a skořice znali již lidé ve starověku. Tato starodávná receptura se dodnes využívá a její blahodárné účinky na lidské zdraví jsou stále zkoumány. V posledních letech se ukázalo, že med a skořice mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu, regulovat vysoký cukr a působit protizánětlivě. Přečtěte si, co všechno dokáže tato zázračná receptura.
svetzeny.cz

Každodenní konzumace banánu dokáže zlepšit celkovou náladu a chrání před oxidačním stresem

Další výhodou denní konzumace banánů je jejich vliv na náladu a duševní zdraví. Banány totiž obsahují aminokyselinu nazývanou tryptofan, která je prekurzorem serotoninu, známého jako „hormon štěstí“. Serotonin je neurotransmiter, který ovlivňuje naši náladu, emoční stav a spánek. Pravidelná konzumace banánů může pomoct zvýšit hladinu serotoninu v mozku a přispět k lepší duševní kondici. Může to být zejména prospěšné při stresových situacích nebo při boji s depresemi a úzkostmi. Banány navíc obsahují různé druhy antioxidantů, včetně dopaminu a katechinů. Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle, které mohou poškozovat buňky a přispívat k rozvoji různých onemocnění. Pravidelná konzumace banánů může tedy přispět k ochraně těla před oxidativním stresem a podpořit celkové zdraví.

S konzumací banánů to však rozhodně nepřehánějte

Pokud se rozhodnete jíst banány každý den, je třeba dbát na vyváženou stravu a sledovat celkový příjem kalorií. Banány jsou sice zdravé, ale mají také poměrně vysoký obsah cukru. Pokud to s konzumací banánů přeháníte, může to mít negativní dopad na hladinu cukru v krvi a přispět k přibírání na váze. Navíc jako u všeho i u banánů platí, že všeho moc škodí, kdy například nadměrné množství vlákniny může způsobit zácpu. Mějte na paměti, že každý člověk má své specifické stravovací potřeby a případné alergie nebo zdravotní problémy by měly být vždy konzultovány s odborníkem.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku