Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci odhalují tajemství dlouhověkosti: Objevte potraviny, které konzumují nejdéle žijící lidé

Většina lidí na světě si přeje žít ve zdraví co nejdéle. Elixír mládí nebo nesmrtelnosti však bohužel nikdo nenabízí. Existuje však několik potravin, které mohou pozitivně ovlivnit lidské zdraví a prodloužit život o řadu let. Zásadní je konzumace potravin bohatých na živiny, antioxidanty a další látky, které mají pozitivní vliv na náš organismus a chrání tělo před stárnutím a chorobami.

Strava podle vědeckých studií dokáže ovlivnit naše zdraví, správně fungující metabolismus a zpomalit proces stárnutí. Některé potraviny dokonce mohou podpořit dlouhověkost a zdravé stárnutí. A je to ověřeno nejen vědeckou studií, ale i mnoha generacemi. Přečtěte si, jaké potraviny určitě zařadit do jídelníčku, abyste si udrželi zdraví po dlouhá léta. Mezi zdraví prospěšné potraviny patří také ořechy, semínka, zelené potraviny, ryby a bobuloviny. Vedle stravy bude třeba dostatečně spát, minimalizovat stres na minimum a dodržovat pravidelnou fyzickou aktivitu. “Velmi důležité je cvičení. Pro dlouhověkost je to jedna z nejdůležitějších věcí, protože způsobuje krátkodobý stres, který dělá tělo silnější a odolnější. Choďte do schodů, vystupte z metra o dvě stanice dřív a dojděte pěšky, běžte venčit psa, jezděte na kole. Je důležité se hýbat,“ radila v Českém rozhlasu Gabriela Peacock, výživová poradkyně britské královské rodiny a autorka knihy Jak déle jíst a cítit se skvěle.

 

1. Avokádo jako potraviny pro dlouhověkost

Avokádo, plod hruškovce přelahodného původem z Mexika, se řadí mezi ovoce, nikoliv zeleninu. Díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů, antioxidantů a zdravých mastných tuků je podle vědecké studie skvělou prevencí proti zánětům v těle a srdečním onemocněním. Jeho pravidelná konzumace také pomáhá snižovat hodnoty špatného LDL cholesterolu a zároveň zvýšit hodnoty HDL dobrého cholesterolu. Avokádo řadíme do takzvaných superpotravin, je totiž bohatým zdrojem minerálních látek draslíku, mědi, hořčíku, fosforu a vitaminů C, E, K, H, B3 a B5 (kyseliny pantothenové). Za zmínku stojí i velký obsah vlákniny.

Pecku z avokáda nikdy nevyhazujte! Je to jeho nejcennější část

Avokádo je právem považováno za superpotravinu a patří mezi nejoblíbenější potraviny posledních let. Avokádo je bohaté na vitamíny a minerály a je skvělým zdrojem zdravých tuků. Prospěšná ale není jen jeho zelená dužina, velmi zdravá je i jeho pecka. Ta v sobě dokonce skrývá víc, než na první pohled vypadá.
svetzeny.cz

2. Olivový olej patří do stravy pro dlouhověkost

Další superpotravinou je olivový olej, zvláště panenský olivový olej lisovaný za studena. Ne nadarmo se také nazývá tekuté zlato. Budete-li si olivový olej pravidelně dopřávat, snížíte podle vědeckých studií riziko srdečních onemocnění a díky obsaženým mononenasyceným tukům a velkému počtu užitečných antioxidantů zpomalíte stárnutí. Olivový olej obsahuje antioxidanty a vitamíny (např. skupiny A, D, E a K), díky čemuž dokáže snižovat hladinu tzv. špatného cholesterolu, podpořit trávení, absorpci vápníku a zpomalovat stárnutí.  Denně byste měli zkonzumovat alespoň dvě čajové lžičky oleje.

3. Zdravá jsou i rajčata

Abyste se udrželi dlouho fit, dopřávejte si pravidelně podle vědeckých studií také rajčata. Rajčata obsahují lykopen, nejsilnější známý antioxidant rostlinného původu, který chrání organismus před nádorovými onemocněními. Vedle toho má příznivý vliv na srdce, krevní tlak, prostatu a pokožku. Pomáhá také snížit záněty v těle, má výrazné antibakteriální a protiplísňové účinky a chrání pokožku před poškozením UV zářením. Ze stravy jej ale dokážeme přijmout pouze po tepelné úpravě. Kromě lykopenu v rajčatech najdete betakaroten, vitamíny skupiny B, A, C, D, E, K, kyselinu listovou či minerály jako fosfor, draslík, železo, sodík, selen, hořčík, mangan, zinek, jód, chrom, měď, vápník. Pravidelná konzumace rajčat dokáže ovlivnit i vaši náladu díky tyraminu. Platí ale pravidlo, že čím jsou plody zralejší, tím je obsah zdravých látek vyšší.

 

Omládněte díky potravinám: Co dalšího kromě rajčat a olivového oleje zpomaluje stárnutí pokožky?

Chcete vypadat mladší? V tom případě je třeba vaši pokožku vyživovat a hydratovat nejenom zvenčí za pomoci kosmetiky, ale také správným stravováním. Potraviny v sobě mají mnoho cenných látek, díky kterým omládnete. O kterých z nich je řeč?
svetzeny.cz

4. Luštěniny jako potravina pro dlouhý život 

Pravidelně konzumujte i luštěniny. Nemusíte se omezovat pouze na fazole, jezte často i čočku nebo třeba cizrnu. Díky velkému podílu zdravé vlákniny, užitečným vitamínům a minerálům, luštěniny mohou podle vědecké studie snížit rizika srdečních onemocnění a také vám dodají potřebnou energii. Tuk obsažený v luštěninách má příznivé složení, a to díky vhodným mastným kyselinám. Najdete v nich celou řadu vitaminů, především těch rozpustných ve vodě. Ve významném množství jsou zastoupeny především vitaminy skupiny B, antioxidantů, zejména polyfenoly, které mají kromě antioxidačních účinků příznivý vliv na lidský organismus, působí protizánětlivě i jako prevence vzniku rakoviny a aterosklerózy.

5. Hořká čokoláda pro zdraví a delší život

Skvělou potravinou pro dlouhověkost je podle vědecké studie i hořká čokoláda. Vybírejte ale vždy pouze hořkou, vyskoporocentní, v prvotřídní kvalitě a konzumujte ji v malém množství. Čokoláda by měla obsahovat minimálně 70% kakaa, málo cukru a ztužených rostlinných tuků. Kakaové boby totiž obsahují užitečné flavonoidy, které produkují oxid dusnatý, který uvolňuje cévy a žíly, čímž zvyšuje průtok krve a snižuje tak krevní tlak. Kakao obsahuje také vysoké množství minerálů, nejvíce železa, hořčíku, zinku, mědi a fosforu, které pomáhají zlepšovat imunitu a zkvalitnit spánek. Čokoláda oproti ostatním cukrovinkám obsahuje vysoké množství vlákniny a určité množství antioxidantů.

Zdroj článku