Přejít k hlavnímu obsahu

Snižte riziko srdečního onemocnění: Dle vědců byste měli jít spát mezi desátou a jedenáctou večerní. Jaká doba je naopak nejrizikovější?

Info ikona
Spánek

Dle nejnovějšího vědeckého zjištění lze snížit riziko srdečního onemocnění tím, že si správně načasujete dobu, kdy se uložíte ke spánku. Dle nedávno zveřejněné studie by to mělo být mezi desátou a jedenáctou večerní. Dále se v článku dozvíte, proč byste rozhodně neměli podceňovat důležitost spánku.

Načasování spánku může pomoci snížit riziko srdečního onemocnění

Studie publikovaná před dvěma dny v prestižním vědeckém časopise European Heart Journal zjistila, že vzniku kardiovaskulárnímu onemocnění můžete předejít i tím, že si správně načasujete uložení se ke spánku. Dle vědců byste měli chodit spát mezi desátou a jedenáctou večerní. Aby to mělo kýžený efekt, je třeba takto chodit spát pravidelně. Pokud obvykle usínáte v tuto dobu, asi jste se právě zaradovali, že prospíváte svému zdraví srdce. Ale co ti, kteří chodí spát déle? Autor studie Dr. David Plans varuje, že nejrizikovější doba pro uložení se ke spánku je po půlnoci. Nevhodné je ovšem dle autora studie i brzké ukládání se ke spánku. Obojí dle zjištění studie může narušit „vnitřní hodiny těla“ a mít nepříznivé důsledky pro kardiovaskulární zdraví. Studie se zúčastnilo více jak 88 000 lidí ve věku 43 až 79 let. V potaz byly vzaty demografické údaje o účastnících výzkumu, informace o jejich životním stylu a zdravotním stavu. Výzkum probíhal téměř 6 let.

Inteligentní lidi spojují určité vlastnosti. Patří mezi ně například lenost, nadávání nebo nedochvilnost

To, zda má někdo bdělou mysl, lze mimo jiné zjistit z těchto pěti vlastostí. Kolik z nich si můžete zapsat ke své osobě?
svetzeny.cz
Info ikona
Spánek

Nepodceňujte důležitost spánku

Studie ukázaly, že ti, kteří špatně spí z jakéhokoliv důvodu, žijí kratší dobu,“ říká Dr. Thomas Kilkenny ze Staten Island University v New Yorku. Dodává, že tato nová studie jde ještě o krok dále a ukazuje, že správné načasování spánku může být dokonce prevencí vůči určitým onemocněním, zatím se zjištění týká kardiovaskulárního zdraví. To je však jen jeden z důvodů, proč je spánek tak důležitý pro naše zdraví. Těmi dalšími jsou:

Jak uklidnit dítě, které pociťuje úzkost a strach? Hlavní je správná volba slov, shodují se odborníci

Nevíte si rady s tím, jak uklidnit své dítě, když pociťuje úzkost a strach? Odborníci se shodují, že klíčová je volba slov. Přečtěte si návod, jak na to. Uklidnit dítě pak pro vás bude díky správné komunikaci hračka.
svetzeny.cz
  • Kvalitní spánek vede k vyšší produktivitě a soustředěnosti – Řada studií potvrdila, že nedostatek spánku vede k horší koncentraci a nižší produktivitě. Studie z roku 2015 publikovaná ve vědeckém časopise Journal of Child Psychology zjistila, že spánkový režim má přímý vliv na chování dětí a jejich studijní výsledky.

  • Spánek souvisí s duševním zdravím – Spánek je důležitý nejenom pro naše fyzické zdraví, ale i pro to duševní. Vědci již delší dobu zkoumají, jak spolu souvisí kvalita spánku a fyzické zdraví. Studie dospěly k názoru, že existuje souvislost mezi nedostatkem spánku a depresí. Studie zveřejněná v prestižním vědeckém časopise JAMA dokonce došla k závěru, že nedostatek spánku je faktorem přispívajícím k sebevraždám.

  • Spánek je důležitý pro náš imunitní systém – Dostatek spánku je klíčový pro obranyschopnost našeho těla. Spánek pomáhá našemu organismu, aby se zotavil a zregeneroval. Imunitní systém v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Některé výzkumy naznačují, že lepší kvalita spánku pomáhá tělu efektivněji bojovat s infekcí. Je však zapotřebí ještě dalších vědeckých výzkumů, aby bylo zjištěno, jaké konkrétní mechanismy související se spánkem mají vliv na imunitní systém.

Zdroj: European Heart Journal, Healthline, Medical News Today, Pubmed

Jak připravit dokonalou svatomartinskou husu: Tři nejlepší různé způsoby přípravy chutné a šťavnaté husy

Kořeny svatomartinské husy lze dohledat v Německu již za vlády císaře Karla Velikého, kde byl den sv. Martina podzimním termínem k odvádění úroků. Tato tradice s pečením husy se rozšířila i k nám, kde se drží již několik staletí. Podívejte se na následující recepty a připravte si dokonalou svatomartinskou pochoutku!
svetzeny.cz