Přejít k hlavnímu obsahu

Překyselení organismu: Poznáte ho podle únavy, bolestí hlavy nebo zažívacích potíží. Poradíme, co s ním

Stává se nám to občas všem a často nevíme proč. Bolí nás hlava, jsme unavené na smrt a máme zažívací problémy. Možná jde o překyselení organismu. Překyselení organismu neboli acidóza či acidobazická nerovnováha má neblahý vliv na naše zdraví. Přečtěte si, co překyselení organismu způsobuje a jak ho "odkyselit".

Pro tělo je přímo zásadní správný poměr kyselin a zásad. Jakmile začnou vlivem nezdravého životního stylu v těle převažovat kyseliny, naruší se rovnováha a dojde k překyselení organismu. Za hlavní viníky se považují nevyvážená strava, kouření, mělký dech, nedostatek pohybu, nadmíra stresu, přílišná konzumace alkoholu a jednoduché cukry. Velkou škodu dokáží napáchat i smažená či grilováná jídla.

Jak poznáte, že máte překyselený organismus?

Mezi časté příznaky překyselení žaludku patří dlouhodobá únava, snížená výkonnost a pocit vyčerpanosti, tlak v oblasti žaludku, střevní potíže, zhoršení trávení a zpracování živin nebo kožní vyrážky. Zaznamenat lze i zhoršené hojení ran, paradontóza, častý pocit chladu v těle, studené končetiny, podrážděnost, patrná změna hmotnosti, snížená imunita, časté špatně identifikovatelné bolesti nebo třeba padání vlasů.

Vedle těchto nespecifických příznaků se objevuje pálení žáhy, žaludeční a dvanácterníkové vředy nebo zánět žaludku. “Čím více se strava odklání od přirozenosti, tím více hrozí nastolení nerovnováhy v našem organismu. Samozřejmě, že tato nerovnováha má dopad na veškeré funkce. Chronické nemoci, infekce, ledvinové poruchy, poruchy slinivky břišní, ale také vzájemná souvislost s vegetativním nervovým systémem způsobují překyselení organismu. To následně působí na pokles imunity, ale také vznik zánětů,” popisuje na svých webových stránkách MUDr. Josef Jonáš, odborník na celostní medicínu.

Mohlo by se vám líbit

Co upozorní na řídnutí kostí a jaká je nejlepší prevence osteoporózy: Největší zdroj kalcia máte doma v lednici

Osteoporóza by se jednoduše dala charakterizovat slabými kostmi, které jsou náchylné ke zlomeninám. Možná si říkáte, že takový problém se vás netýká. Osteoporóza však umí být zákeřná a projevovat se nenápadnými příznaky, kterých si leckdy ani nevšimnete. Jak poznáte, že se řídnutí kostí týká i vás a jaká je nejlepší prevence osteoporózy?
svetzeny.cz

Jak na překyselení organismu?

Základem pro zlepšení stavu překyseleného organismu je obnova acidobazické rovnováhy. Nejprve bude třeba upravit stravovací zvyklosti a pít dostatečné množství neperlivé vody, zelených a bylinných čajů nebo zeleninových šťáv. Na 15 kg své hmotnosti byste měli vypít asi tak 0,5 l vody. Do jídelníčku zařaďte zásadotvorné a neutrální potraviny. Pravidelně si dopřávejte dostatek lokální zeleniny a ovoce včetně citrusů. “Zásadní stabilizující faktor je zelenina – ta, i přes výjimky, je zásadotvorná. Měla by být pravidelnou součástí víceméně každého pokrmu – a to jak vařená, tak syrová.” dodala odbornice na výživu Miroslava Slavíková v Českém rozhlasu Sever.

Skvělými pomocníky jsou také zelený ječmen, chlorella, luštěniny, brambory, pohanka, sója, semínka, ořechy, olivový olej a celozrnné pečivo. Konzumaci bílého pečiva a produktů z bílé mouky snižte na maximum. Vyhýbejte se kyselinotvorným či kyselým potravinám, alkoholu, kofeinu, tučným mléčným výrobkům, jednoduchým cukrům a perlivým nápojům. Váš jídelníček by měl být především pestrý. A protože překyselení organismu nesouvisí pouze se stravovacími návyky, bude třeba omezit stres, kouření, více se hýbat a spát.

Zajímá vás, jaké prostředky vám s překyseleným organismem pomohou? Podívejte se do galerie pod článkem.

Chtěli byste vědět, v jakém stavu je vaše tělo a zdraví? Jste mladší nebo starší než ve skutečnosti? Napovědět může váš metabolický věk.

GALERIE: Čím snížit překyselení organismu?
Zdroj článku