Přejít k hlavnímu obsahu

Čtyři strategie proti stresu

Občas je toho na nás tolik, že je to skoro na zbláznění – zkrátka nad námi zvítězí stres a začne nás ničit. Jaké zbraně proti němu použít?

1. Nedělejte vše najednou. Postupujte krok za krokem

To, že si ráno sesumírujete podrobný seznam všech svých povinností, bude k ničemu, pokud chcete zvládnout všechno najednou. Pak z toho máte hlavu jako meloun a nic neuděláte pořádně. A na konci dne se divíte, proč máte tolik restů, a trápí vás špatné svědomí.

Antistresová strategie: Seznam povinností zredukujte. To nejdůležitější nebo nejnepříjemnější by mělo stát hned na začátku. Jednotlivé úkoly vykonávejte pěkně krok za krokem. Když můžete splněnou povinnost odškrtnout, budete spokojenější a můžete se soustředit na další úkol.

2. Buďte týmovou hráčkou, ne osamělou bojovnicí

Kolegyně v kanceláři se rozčileně ptají: „Proč zas nefunguje kopírka?“ Místo abyste jim řekla „Nemám tušení“, hned se dáte do práce a zkoušíte kopírku uvést do chodu. A stejně se chováte i doma – jste všem po ruce a snažíte se všechno zvládnout sama.

Antistresová strategie: Sama toho stihnete hodně, v týmu však zvládnete mnohem víc. Zapište si to za uši! Místo toho, abyste všechny mimořádné úkoly plnila vy, zkuste říct: „Udělám to, když mi někdo pomůžete!“ Tímhle příjemným způsobem získáte parťáky a práci si pak rozdělíte mezi sebe. A místo stresu si možná užijete i zábavu.

3. Příjemné fotky a zážitky vás nabijí energií

Váš šéf má pořád nějaké připomínky, ze samého stresu jste zapomněla jít k zubaři a k tomu všemu se ještě polijete horkou kávou. Dost důvodů k tomu, abyste byla pěkně vytočená. Stačí však pětiminutová procházka přírodou, a zklidníte se. Jenže kdo z nás má takovou možnost zrovna ve chvíli, kdy to potřebuje?

Antistresová strategie: Do pohody vás dostanou fotky přírody, které můžete mít uložené ve svém počítači. Stačí jeden pohled, a tep se zklidní. Nemáte na dosah počítač? Tak zavřete oči a vybavte si ten nejhezčí zážitek z poslední dovolené. Stačí minuta, a cítíte se příjemně odpočatá. Zkuste to!

4. Udělejte si dostatečnou časovou rezervu

Je večer a zase jste uvázla v dopravní zácpě. Musíte na poštu, na nákup a nejpozději za dvě hodiny budou před vašimi dveřmi stát přátelé, které jste pozvala na večeři. Jste vynervovaná a posíláte všem esemesky, že se opozdíte. Zbytečně se stresujete. Každý den máte nabitý úkoly, a dokonce i setkání s kamarády berete jako povinný bod denního programu.

Antistresová strategie: Promyslete si, kolik času na určité záležitosti potřebujete. A k tomu si jako rezervu připočtěte 20 % času. Ušetříte si tím zbytečné rozčilování ve frontě na poště či v supermarketu. A v klidu pak připravíte večeři pro přátele.

Foto: Depositphotos (1)