Přejít k hlavnímu obsahu

Hubnutí v oblasti břicha: Pokud se chcete zbavit břišního tuku, okamžitě přestaňte jíst některé potraviny. Je mezi nimi i oblíbená delikatesa

Břišní tuk trápí řadu žen i mužů. Pokud toužíte mít ploché břicho i vy, měli byste ze svého jídelníčku vyřadit některé potraviny. Nebo alespoň jejich konzumaci omezit na minimum. Pokud navíc přidáte do své každodenní rutiny dostatek fyzické aktivity, zmizí nejen faldy, ale prospějete i vašemu zdraví.

Na otázku, jak zhubnout tuk na břiše exustuje mnoho “zaručených” rad, tipů a triků. Můžete vyzkoušet různé zázračné koktejly, pilulky, držet drastické diety, jenže ve skutečnosti, pokud vám něco z toho pomůže, výsledek pravidelně vydrží jen chvíli. Pro trvalý efekt bude třeba zaměřit se na svůj celkový jídelníček a pravidelně se hýbat. V jídelníčku dbejte na jednotlivé potraviny, ne všechny jsou totiž vašemu zdraví prospěšné. Kterým potravinám byste se měli určitě vyhnout?

Nejúčinnější cvičení podle typu postavy nejen po 50. roce: Jedině díky němu bude hubnutí jednoduché

Snažíte se zhubnout a zpevnit tělo pomocí různých cviků, ale nedaří se vám docílit toho správného výsledku? Odpověď je snadná! Stejně jako je tomu u diety, také cvičení je třeba přizpůsobit každému na míru. Každý jsme jiný a co funguje na druhého, nemusí platit na nás. Přizpůsobte cvičení typu vaší postavy, a výsledky se dostaví mnohem rychleji.
svetzeny.cz

1. Bílé pečivo podporuje ukládání tuku v oblasti břicha

Není potřeba si odepřít úplně všechno pečivo, ale pokud chcete mít dokonale ploché bříško, bude třeba ze svého jídelníčku vyřadit bílé pečivo. Studie amerických vědců prokázala, že konzumace bílého pečiva vede k ukládání viscerální tukové zásoby v oblasti břicha. Proto příště raději sáhněte po celozrnném pečivu, nebo si jako přílohu dejte zeleninu. “Celozrnné pečivo je trendem dnešní doby. Peče se z celozrnné mouky. A celozrnná mouka se vyrábí ze všech částí zrna. Tolik teorie. V praxi, tedy v obchodech je celozrnné pečivo k mání zřídka. Pokud to vyloženě na obale nebo na regále není napsané, většinou jde o pečivo vícezrnné, různě zbarvené a posypané zrníčky, aby tak trochu celozrnně vypadalo. Sehnat opravdové celozrnné pečivo je docela oříšek, úspěšnější budete, když půjdete po pečivu baleném,” poradil pekař René Hlúže v Českém rozhlasu.

2. Ovocné džusy jsou plné cukru

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, také ovocné džusy nejsou prospěšné. Sice v sobě mají vitamín C a někdy i mnohem více, ale často obsahují příliš mnoho cukru. Navíc fruktóza v nich obsažená je také spojena s nárůstem viscerální tukové tkáně v oblasti břicha. Pokud skutečně chcete zhubnout v oblasti břicha, měli byste pít nejlépe čistou vodu s nakrájeným citrónem a mátou nebo dejte přednost zeleninovým šťávám.

3. Tučné steaky přispívají k nárůstu hmotnosti

Hovězí maso obecně vůbec nevadí, pokud jste na dietě. Proto vás dost možná překvapí, že právě steak je na seznamu potravin, které je třeba omezit. Taková delikatesa! Abychom to uvedli na pravou míru, vadí především, pokud často jíte Rib-Eye steak, T-Bone steak či steak z nízkého roštěnce. Jsou to totiž tři velmi tučné kousky masa. Potvrzují to i vědecké studie. Právě konzumace tučného červeného masa je spojená s břišní obezitou a větším obvodem pasu.

 

Nejlepší hubnutí pro ženy po 50: Neničí svalovou hmotu, rozpustí tuky a zlepší zdraví mozku

Hubnutí je věčné téma, které řešíme prakticky v každém věku. Jenže zatímco ve dvaceti stačí vynechat pár dní večeři a dvě tři kila jsou dole, s přibývajícími léty to jde o poznání hůře. Není ale potřeba rezignovat. I v padesáti můžete efektivně a hlavně zdravě zhubnout a nižší váhu si udržet.
svetzeny.cz

4. Břišní tuk zvyšuje také čokoláda

Nejprve je třeba uvést na pravou míru, jak to vlastně s čokoládou je. Hořká čokoláda má plno zdravotních benefitů a dokonce se o ní mluví v souvislosti s prevencí kardiovaskulárních chorob a dokonce i s redukcí břišního tuku. Vybrat byste ale měly takovou, která není plná cukru, ale obsahuje vysoké procento kakaa. Až vás příště bude honit mlsná, dejte si tedy raději pár čtverečků tmavé kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa než tyčinku z mléčné čokolády. „Pokud vybíráte čokoládu, tak se musíte podívat na její složení, kolik je tam té kakaové masy, musíte vědět, kolik tam je cukru. Většinou výrobci uvádějí také procenta té kakaové masy. Ta víceprocentní, od 60 % a více, je brána jako ta kvalitnější,“ poradila prodejkyně čokolády Tereza Černá v Českém rozhlasu.

 

5. Smažené pokrmy omezte, podporují ukládání tuku v břiše

Smažená jídla máme v oblibě, vypadají lákavě a také nám moc chutnají. Jenže zatímco se naše chutě těší na každý smažený kousek, ať už hranolky nebo kuře, tělo není zrovna nadšené. Smažené jídlo je totiž mastné, tučné a tím pádem i nezdravé. Vědecké studie dokládají, že jejich pravidelná konzumace přispívá k nárůstu hmotnosti, vysoké hladině cholesterolu a může ucpat i tepny. “Bohužel při tom smažení dochází ke zvýšení množství tuku v takto upravené potravě. My máme tuků v potravě dostatek vůči tomu, jak moc se hýbeme. Ta smažená jídla mají ještě navíc jednu nevýhodu, pokud smažíme na živočišném tuku, tak dochází k vzestupu takzvaných transmastných kyselin v té potravě a transmastné kyseliny velmi souvisí s aterosklerózou cév, to znamená zkornatěním tepen, abych to nazvala českým výrazem, a je to záležitost, které může i zvyšovat problematiku nádorových onemocnění střeva. Takže určitě smažené z hlediska zdravotního není dobrou volbou,” sdělila Českému rozhlasu dietoložka MUDr. Kateřina Cajthamlová.

6. Zpracované sacharidy jsou plné kalorií

Zpracované neboli rafinované cukry nejsou pro žádné hubnutí ani zdraví ideální. Mezi ně můžeme zařadit bílé pečivo, koblihy, donuty a další podobné výrobky. Významný vliv na tělo mají i slazené limonády, v kterých se nachází velké množství kalorií a cukrů, které se tak rády usazují právě v břišní oblasti. Ani zmrzlina není skvělým pomocníkem při hubnutí. A pokud si nedokážete odpustit pravidelné pojídání zmrzliny u televize, volte nepřislazované domácí ovocné sorbety či zmrzliny z jogurtu s nízkým obsahem cukru.

Výživový poradce radí, jak na hubnutí v roce 2024: Můj názor na výživové doplňky je jednostranný, říká

Jedno z nejčastějších předsevzetí nového roku bývá hubnutí. Nový start vás motivuje a reklamy v televizi, které slibují zázračné hubnutí pomocí drinků, koktejlů, pilulek a dalších věcí, ještě víc. Za pár dní viditelné výsledky, ale za jakou cenu? Fungují? A pokud ano, na jakém principu? Na naše otázky odpovídá Michael Šetina, výživový poradce.
svetzeny.cz

Co naopak jíst, abyste zhubli v oblasti břicha?

Bílá rýže bude vyhovovat lidem s podrážděným trávicím systémem. Hnědá rýže s nízkým glykemickým indexem vám dodá pocit sytosti na delší dobu a nezpůsobí náhlé výkyvy hladiny glukózy v krvi. Divoká rýže pak obsahuje čtyřnásobek vlákniny oproti bílé rýži. Jak už bylo řečeno, vhodné jsou i celozrnné potraviny, které obsahují cenné minerální látky a vlákninu. Pro ploché břicho volte kvalitní zdroje bílkovin jako je libové bílé maso, vejce a tvaroh. Skvělým zdrojem rostlinných bílkovin je tofu. Semena luštěnin jako je fazole, sója, čočka a cizrna jsou výživově velmi hodnotné - poskytují kvalitní rostlinné bílkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály. Pravým vitamínovým zázrakem jsou ovesné vločky, které dodávají tělu energii na delší dobu a díky vláknině podporují trávicí systém.

Zdroj článku