Přejít k hlavnímu obsahu

Nejúčinnější cvičení podle typu postavy nejen po 50. roce: Jedině díky němu bude hubnutí jednoduché

Snažíte se zhubnout a zpevnit tělo pomocí různých cviků, ale nedaří se vám docílit toho správného výsledku? Odpověď je snadná! Stejně jako je tomu u diety, také cvičení je třeba přizpůsobit každému na míru. Každý jsme jiný a co funguje na druhého, nemusí platit na nás. Přizpůsobte cvičení typu vaší postavy, a výsledky se dostaví mnohem rychleji.

“Rozhlédněte se po své posilovně a pravděpodobně uvidíte lidi, kteří den za dnem provádějí stejné kardio cvičení, aniž by dosáhli znatelného zlepšení tvaru nebo stavby těla. Možná jste jedním z nich. Když se čas od času někdo objeví s vyrýsovaným tělem, možná si říkáte: Co dělá jinak? Odpověď je jednoduchá, pravděpodobně trénuje správným způsobem pro svůj typ postavy – něco, co 70 procent lidí nedělá”, popisuje na webu everydayhealth.com Phil Catudal, slavný osobní trenéra s certifikací National Academy of Sports Medicine z Los Angeles. Abyste nedělali stejnou chybu i vy, nejprve je důležité rozklíčovat, jaký typ postavy máte zrovna vy. Existují čtyři základní typy: jablko, hruška, přesýpací hodiny a chlapecká postava. Každý z těchto tělesných typů má jiné silné a naopak slabé stránky, na které je nutné brát ohled. Máte-li postavu ve tvaru jablka, poznáte tak, že máte ramena širší než boky, výrazná a silná záda a hrudní koš. Tuk se vám ukládá zejména na bříšku, které je nejvíce problematickou partií z celého těla. Obvod pasu a boků je téměř stejný. Naopak zadek bývá malý a plochý. Postava působí značně nesouměrně. Postavu hrušky poznáte podle úzkých a lehce svěšených ramen, která mohou působit kulatě. Na rozdíl od jablka je vrchní část postavy spíše hubená s úzkým hrudníkem a malými ňadry. Výrazné linie jsou obzvláště v pase a v zadečku, s čímž souvisejí také silnější stehna. Jak poznáte postavu ve tvaru přesýpacích hodin? Vrchní i spodní část těla jsou v tomto případě silnější a pas a bříško jsou úzké. Tato postava v podstatě není ani tlustá, ani hubená. Posledním typem je chlapecká postava. Lidem s touto postavou mnozí závidí štíhlost, ale i tato postava vyžaduje pravidelné cvičení, zejména posilovací cviky.

 

Fitness trenérka radí: Jeden cvik, který zpevní vaše celé tělo. Stačí ho opakovat každý den minutu

Prkno nebo-li plank je bezkonkurenční cvik, který vás dokáže nejen posílit, ale pomůže vám zlepšit třeba i držení vašeho těla. Zařaďte ho do své každodenní rutiny a změnu poznáte brzy. Proč byste mu čas od času měli věnovat pozornost a jak ho správně cvičit?
svetzeny.cz

Cvičení pro postavu typu JABLKO

Máte-li postavu ve tvaru jablka, musíte se nejvíce zaměřit na břicho a střed těla. Jakmile se vám podaří odstranit uložený tuk v břišní oblasti, vaše postava bude lépe vytvarovaná a váš pas bude mnohem zřetelnější. Posílením středu těla zlepšíte zároveň držení těla. Velmi se doporučují například úklony do strany, ale i takzvané zkracovačky s nataženýma nohama a dřepy s rozkročenýma nohama. Abyste získali lepší kondici a lepší pohyblivost, cvičte pravidelně klasické sklapovačky nebo kruhové sedy–lehy, které se provádí tak, že si lehnete na záda, pokrčíte kolena a ruce dáte za hlavu. Trup zvedejte směrem vlevo, na střed a doprava. Vrátíte se do východní pozice a opakujte.

Cvičení pro postavu typu HRUŠKA

Máte-li postavu ve tvaru hrušky, měli byste zapracovat na posílení ramenou a horní poloviny zad. Jakmile horní část těla dostatečně posílíte, vykompenzujete zdání dominantní spodní poloviny těla. Během cvičení byste měli stát vzpřímeně, čímž zbrzdíte následky celodenního sezení. Ve stoji zapojíte více svalů a spálíte více kalorií. Do svého týdenního cvičebního plánu zařaďte spoustu kardio cvičení, ale také cvičení na výdrž, které posiluje právě horní polovinu těla a zároveň stehna. Ideálními cviky jsou předpažování s činkami, střídavé zanožování u zdi a výpady do boku. Doporučuje se i plavání, rychlá chůze a indiánský běh.

Jediný cvik, který omladí vaši tvář a oživí celé tělo: dělejte ho pravidelně a uvidíte brzo výsledky

Svíčka, kterou pravděpodobně znáte ještě z hodin tělocviku, je velmi oblíbenou jógovou asánou. Protože má mnoho výborných účinků na organismus, měli byste ji pravidelně cvičit i vy. Jakmile totiž zvednete dolní končetiny nad hlavu, celé vnitřní prostředí těla se provětrá a načerpá novou energii, tím vás dokonale harmonizuje, omladí i oživí.
svetzeny.cz

Cvičení pro postavu typu PŘESÝPACÍ HODINY

Zaměřte se především na posílení horní a dolní části těla. Abyste efektivně spálili tuky navíc, praktikujte pravidelně aerobní cvičení. Snížíte objem v oblasti ramen, zadečku, ale i v oblasti pasu. Výhodou je, že ženský tvar přesýpacích hodin zůstane zachován, ale bude mohem více přitažlivější. Ideálními cviky jsou kliky na posílení tricepsů, boční vzpor a zvedání pánve.

Cvičení pro postavu typu CHLAPECKÁ POSTAVA

Cílem cvičení by mělo být nabrání svalové hmoty v horní polovině těla a v oblasti boků, a také zaměření se na úbytek tukových zásob v oblasti břicha. Pomůže vám klasické rozpažování s využitím zátěže, dřepy a cviky na tvarování pasu. Pro tvarování hýždí jsou vhodné výpady a předkopávání.

Zdroj článku