Přejít k hlavnímu obsahu

10 000 kroků denně, abychom se udrželi fit je mýtus: Vědci mají jiné číslo a bude se vám líbit

Info ikona
Kolik kroků denně ujít

Kolik máme denně ujít kroků, abychom se udrželi fit? Říká se, že 10 000 kroků je ideální číslo. Kdo kdy a jak jej vypočítal ale není jisté. Tak kolik je tedy ten správný počet?

Kolik kroků by měl člověk udělat?

Stresuje vás, že jste opět za den nedosáhli potřebného počtu kroků, abyste naplnili danou kvótu? Pak vás možná uklidní výsledek studie, kterou vytvořily týmy vědců z Lékařské univerzity v Lodži a americké Univerzity Johnse Hopkinse a zveřejnil ji server bbc.com. Ta říká, že optimálně správné marketingově propagované číslo 10 000 kroků denně je v podstatě pouhý mýtus. K tomu, abychom předešli riziku předčasného úmrtí z jakékoli příčiny, je důležité zvládnout kroků 4 000 za den. Pouhých 2 300 kroků pak prospívá cévám a srdci. Zahoďte tedy krokoměry, vypněte chytré hodinky a přestaňte urputně počítat. 

Zhubněte za 14 dní: Vyzkoušejte jídelníček Gabriely Peacock, která pomáhá hubnout i královské rodině

svetzeny.cz

Běžná chůze pro lepší kardio 

4 000 kroků denně totiž urazíme již běžným pohybem po bytě, domě, případně po zahradě nebo cestou do práce téměř všichni. A vyzkoumané číslo dokonce pokoří i ti, kdo prosedí celé dny v autě nebo v kanceláři. Dalo by se tedy říct, že stačí takhle málo, abychom něco dělali pro své zdraví. Jenomže nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, a tak i z tohoto výzkumu vycházejí nějaká "ale". Třeba že čím více člověk chodí, zlepšuje funkci svého kardiovaskulárního systému. Kardiolog Maciej Banach z univerzity v Lodži k tomu uvedl: „Věřím, že bychom měli vždy zdůrazňovat, že změny životního stylu, včetně stravy a cvičení, které bylo hlavním aspektem naší analýzy, by mohly být přinejmenším stejně nebo dokonce účinnější (než léky) při snižování kardiovaskulárního rizika a prodlužování života.“

3 nejlepší cviky pro pevný zadek a stehna na doma

svetzeny.cz

Choďte při běžných denních činnostech

Vyrazit denně ještě na procházku, dát si 15 - 20 minut rychlejší chůze může být pro tělo obrovský bonus, který vám zaručí dobré fungování metabolismu, předejdete ochabování svalů a především se budete cítit lépe i po psychické stránce. Že nemáte tolik času? Pak si aspoň ty kroky, které denně uděláte, uvědomujte a mějte z nich jednoduše radost. I tento pozitivní přístup má svůj smysl. Klidně choďte při telefonování, začněte si užívat luxování nebo vytírání, odnášejte plevel za záhonků v ruce a ne v kyblíku - cestu k hnědé popelnici půjdete vícekrát a všechen tento pohyb ocení nejen vaše fyzická schránka, ale bude to i skvělá potrava pro duši. Veškerý denní pohyb si užívejte vědomě, nestresujte se počty, ale zaměřte se na radost z každého kroku. 

Zdroj: bbc.com

Zdroj článku