Přejít k hlavnímu obsahu

Zařaďte výjimečné zelené potraviny do vašeho jídelníčku: Pročistí váš organismus a jsou výbornou prevencí proti rakovině

Info ikona
Chlorella

V dnešní době lidé stále více myslí na prevenci závažných onemocnění, mezi které patří i obávaná rakovina. Ačkoliv neexistuje žádný zázračný přípravek, který by rakovině stoprocentně předešel, existuje alespoň velmi účinná prevence, která spočívá v konzumaci zdravé stravy bohaté na živiny, antioxidanty a další prospěšné látky. Mezi takové potraviny patří právě tzv. zelené potraviny. Přečtěte si, které to jsou.

Přibírání na váze a pomalý metabolismus po 50: Zachrání vás jednoduché změny nejen v jídelníčku

svetzeny.cz

Mladá pšenice působí protizánětlivě a detoxikačně

Mladá pšenice je v podstatě mladá klíčící pšenice, která je sklízena předčasně. Obsahuje širokou škálu prospěšných látek, včetně vitamínů (A, C, E), minerálů (železo, vápník, hořčík), vlákniny a antioxidantů. Klíčící pšenice je také bohatá na chlorofyl, což je zelený pigment s antioxidačními vlastnostmi. Studie naznačují, že chlorofyl může působit protizánětlivě a detoxikačně, což může napomoci prevenci rakoviny. Všechny tyto látky hrají klíčovou roli v boji s volnými radikály, které jsou zodpovědné za poškození buněk a proces stárnutí. Konzumace zelených superpotravin, jako je mladá pšenice, může přispět k ochraně před různými zdravotními potížemi, včetně srdečních chorob, rakoviny nebo třeba artritidy.

Spirulina obsahuje spousty antioxidantů a byla oblíbená již u Aztéků

Spirulina je druhem řasy, který se vyskytuje ve sladké i slané vodě. Často se podává ve formě tablet nebo prášku jako doplněk stravy a má tmavě zelenou barvu. Dnes se spirulina řadí mezi tzv. superpotraviny, ale její historie sahá daleko zpět. Byla totiž konzumována už Aztéky a její popularita znovu vzrostla, když NASA zvažovala její možné využití ve vesmíru pro potřeby astronautů. Podle studií jedna polévková lžíce (7 g) sušeného prášku obsahuje 4 g bílkovin, 14% doporučené denní dávky vitamínu B1, 20 % doporučené denní dávky vitamínu B2, 20 %  doporučené denní dávky riboflavinu, 6% doporučené denní dávky niacinu, 47 % doporučené denní dávky mědi a 11% doporučené denní dávky železa. Kromě toho spirulina obsahuje také hořčík, draslík a mangan. Obsahuje také zdravé tuky včetně omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Spirulina je tak velmi cenným doplňkem stravy, který může podpořit zdraví díky svému bohatému spektru živin.

Léčivé čaje, které by měli mít ženy nad 50 let doma: Máta je na trávení, heřmánek na bolest

svetzeny.cz

Mladý ječmen snižuje oxidační stres

Podobně jako mladá pšenice, i mladý ječmen je získáván z klíčících zrn. Obsahuje mnoho živin, včetně vitamínů skupiny B, vitamínu C, vápníku, hořčíku a draslíku. Mladý ječmen také obsahuje flavonoidy a alkaloidy, které mají potenciální protirakovinné účinky. Studie ukazují, že tyto látky mohou pomáhat v boji proti volným radikálům a snižovat zánětlivé procesy v těle. Sušený mladý ječmen je vynikajícím zdrojem vlákniny – obsahuje téměř 3 gramy vlákniny v jedné polévkové lžíci (10 gramů). Vláknina podporuje trávení, udržuje střevní mikroflóru a pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Vitamín A má zase zásadní úlohu při regulaci imunitního systému, růstu buněk a udržování zdravého zraku. Vysoký obsah vitamínu C podporuje zdravou pokožku a hojení ran a udržuje zdravou ústní dutinu. Má také antioxidační vlastnosti, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Polyfenoly a flavonoidy působí jako silné antioxidanty, které snižují oxidační stres v těle a chrání před různými chronickými onemocněními. Antioxidační vlastnosti vitamínů A a C pomáhají neutralizovat volné radikály, což  může snížit riziko různých zdravotních problémů, včetně snížené elasticity kůže a dokonce i některých typů rakoviny, například rakoviny prsu a tlustého střeva.

Sladkovodní řasa Chlorella je považována za superpotravinu

Chlorella je sladkovodní řasa obsahující mnoho živin a je považována za jednu z tzv. superpotravin. Chlorella obsahuje vysoký podíl bílkovin, který se pohybuje v rozmezí 50–60 %. Přitom se jedná o kompletní zdroj bílkovin, což znamená, že obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin nezbytných pro váš organismus. Vitamín B12, kterého mají často lidé nedostatek, se může vyskytovat v některých odrůdách Chlorelly. Železo je další významnou složkou, kterou Chlorella obsahuje. Množství železa se pohybuje mezi 6–40 % denní potřeby, což může být významným zdrojem tohoto minerálu. Chlorella je také vynikajícím zdrojem vitamínu C, který napomáhá vstřebávání železa do těla. Chlorella obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály. Studie naznačují, že to může mít velký vliv na prevenci různých onemocnění, včetně rakoviny. Kromě toho Chlorella obsahuje i hořčík, zinek, měď, draslík, vápník, kyselinu listovou a další vitamíny skupiny B. Tato zázračná řasa také obsahuje omega-3 mastné kyseliny, což je pro rostlinný zdroj potravy poměrně unikátní. Chlorella zlepšuje imunitní systém a napomáhá buněčné opravě, což jsou klíčové faktory v boji proti rakovině.

Zdroj článku