Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemství dlouhověkosti: Jak se dožít stovky? Stačí pro to udělat opravdu málo

Lidé, kteří se dožívají více než sta let, jsou pro vědu fascinující. Odborníci dlouhá léta nevěděli, jak je to možné. Zdá se, že za vším stojí správná strava, vyhýbání se karcinogenům a udržování kondice. Nejnovější studie odhaluje i další skutečné tajemství dlouhověkosti. Podívejte se spolu s námi, jak pomoci svému zdraví a dožít se co nejdelšího věku.

Mnoho lidí by se jistě rádo dožilo sta a více let. Ačkoli se může zdát, že tajným receptem je správné stravování, vyhýbání se kouření a alkoholu a udržování kondice, není to tak docela pravda. Nový výzkum ukázal, že odpověď se skrývá především v genetickém kódu.

Co říkají vědci?

Vědci z Boloňské univerzity v Itálii objevili v DNA lidí, kteří se dožili 105 let, pět genetických mutací, které mohou změnit způsob, jakým jejich buňky opravují poškozenou DNA. „Tato data naznačují, že přirozená rozmanitost lidí, kteří se dožívají posledních desetiletí svého života, je částečně spojena s genetickou variabilitou, která dává polosuperstářím zvláštní schopnost účinně zvládat poškození buněk během jejich života,“ uvádí se v závěrečné zprávě zveřejněné v časopise eLife.

Léčení barvami: U některých nemocí funguje lépe než léky. Umí léčit kloubní onemocnění, bolesti hlavy nebo posílit imunitu

I když to běžně nevnímáme, barvy na nás působí každý den, každým okamžikem a na každém kroku. Ovlivňují naše chování, náladu a dokonce i zdraví. Barevnou terapií se ještě nedávno zabývali jen léčitelé, ale naštěstí ani moderní věda dnes nepopírá, že barvy mají něco do sebe.
svetzeny.cz

Co přesně je stárnutí?

Stárnutí můžeme definovat jako postupnou ztrátu fyzických a duševních schopností a možností dělat věci tak, jak je člověk dělal v mládí. To zahrnuje schopnost myslet, pamatovat si, cvičit, běhat, pohybovat se a ovládat hrubou a jemnou motoriku. Mezi projevy stárnutí patří také určité opotřebení organismu, úbytek svalové hmoty, oslabení smyslů a hromadění toxinů v těle.

Prevence je důležitá

S přibývajícím věkem, ale nejen s ním, je třeba věnovat zvýšenou pozornost preventivním prohlídkám. Právě ty mohou odhalit závažné onemocnění včas, kdy je vysoká pravděpodobnost, že léčba bude úspěšná. Mnoho stoletých lidí tvrdí, že ještě před dvaceti lety neměli žádné vážné zdravotní problémy. Apropo, co si myslíte vy? Jakou šanci máme jako jednotlivci dožít se sta let? Pokud se několik členů vaší rodiny v předchozích generacích dožilo obzvláště vysokého věku a vy sami vedete zdravý životní styl, je pravděpodobnost, že se dožijete opravdu vysokého věku, poměrně vysoká.

 

Detoxikujte svá játra a zbavte se břišního tuku pomocí sedmi potravin, které si zamilujete. Okurková šťáva nebo rajčata

Zvláště po příjemně stráveném víkendu nebo dovolené plné kulinářských zážitků mají játra radost z "detoxikační" chvíle. K tomu by ve vašem jídelníčku neměly chybět následující potraviny.
svetzeny.cz

Pár rad pro zvýšení dlouhověkosti

Jezte mírné porce

V současné době je obzvláště zajímavá souvislost mezi příjmem kalorií a dlouhověkostí. To, že krátkodobé snížení příjmu kalorií může pomoci při hubnutí a odstraňování břišního tuku, je všeobecně známo. Mnohem důležitější je však to, co přesně naše strava dlouhodobě obsahuje. Je nemožné shrnout do jednoho odstavce, co přesně byste měli a neměli jíst. Potřeby lidí jsou velmi individuální, ale odborníci na výživu velmi často doporučují stravu, která se nazývá středomořská. To znamená hodně sezónní zeleniny, ovoce namísto sladkostí z bílého cukru, čerstvé ryby, libové maso, olivový olej, celozrnné pečivo, luštěniny a obiloviny. Porce by měly být středně velké. 

Přidejte do svého jídelníčku ořechy

Ale nejen tak ledajaké ořechy. Nepražené a nesolené, jen v přírodním stavu. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu, antioxidanty a prospěšné rostlinné látky. Kromě toho jsou skvělým zdrojem několika vitaminů a minerálů, jako je měď, hořčík, draslík, kyselina listová, vitaminy B3, B6 a E.

Jejich příjem zvyšte zejména v zimě, kdy vaše tělo potřebuje více zdravých tuků. Na ořechy bychom však neměli zapomínat ani v létě, protože řada studií ukazuje, že mají příznivý vliv na srdeční choroby, vysoký krevní tlak, záněty, cukrovku, metabolický syndrom, a dokonce i na některé formy rakoviny. Pokud je přidáte například do salátu, okamžitě zvýšíte jeho výživovou hodnotu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Je lepší krájený nebo strouhaný zázvor? Využijte jeho sílu a naučte se správně připravit zdraví prospěšný čaj

Zázvor pochází z Číny a již po staletí se používá v léčitelství a v kuchyni. Zázvor je navíc vysoce účinný na zklidnění žaludeční nevolnosti. Zázvor v čaji může poskytnout úlevu během celého dne, především při ranní nevolnosti, celkové nevolnosti a nevolnosti v autě a na moři. Kořen této rostliny má velmi prospěšný vliv na lidské zdraví.
svetzeny.cz

Udržujte si fyzickou aktivitu

Jistě vás nepřekvapí, že právě pohyb a fyzická aktivita vás mohou udržet v dobré kondici i ve vyšším věku. V ideálním případě odborníci doporučují cvičit alespoň 20 minut denně. Jedna studie prokázala, že pouhých patnáct minut cvičení denně může prodloužit váš život až o tři roky! Riziko předčasného úmrtí se může snížit o 4 % za každých dalších 15 minut denní fyzické aktivity. Nechce se vám chodit do posilovny? Cvičit můžete i z pohodlí domova a bez zbytečného stresu!

Nekuřte

Kouření je úzce spojeno s mnoha nemocemi a především z předčasným úmrtím. Celkově mohou lidé, kteří kouří, ztratit až deset let života a mají třikrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou předčasně než ti, kteří nikdy nevzali cigaretu do úst. To mluví za vše, nemyslíte?

Pozor na alkohol, vhodné je červené víno

Nadměrná konzumace alkoholu je nejsilněji spojena s onemocněním jater, srdce, slinivky břišní a ledvin a celkově zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Pokud si k večeři rádi dopřejete nápoj, zvolte víno, ideálně červené. Resveratrol obsažený v červeném víně podporuje správnou činnost srdce. Lidé, kteří si dopřávají červené víno v přiměřené míře, jsou méně náchylní k onemocnění srdce než velcí pijáci či abstinenti.

Zdroj článku