Přejít k hlavnímu obsahu

Detoxikujte svá játra a zbavte se břišního tuku pomocí sedmi potravin, které si zamilujete. Okurková šťáva nebo rajčata

Info ikona
detoxikace jater

Zvláště po příjemně stráveném víkendu nebo dovolené plné kulinářských zážitků mají játra radost z "detoxikační" chvíle. K tomu by ve vašem jídelníčku neměly chybět následující potraviny.

Játra jsou neuvěřitelně důležitý orgán a mají v těle dost nevděčnou práci: zajišťují odbourávání toxinů a jejich transport ven z těla. Mají tedy zásadní funkci z hlediska metabolismu a mají vliv i na tělesnou hmotnost a neoblíbené tukové zásoby jako je např. břišní tuk.

Ulevte svým játrů, ulevíte si v životě

Pokud jsou játra silně zatěžována alkoholem, nikotinem, léky, cukrem nebo tučným jídlem, je to často patrné únavou a nesoustředěností, v nejhorším případě to může vést ke ztučnění jater. Vyplatí se proto alespoň jednou ročně provést "detoxikaci" jater neboli jaterní očistu. 

Jak začít?

Naše játra často trpí naším životním stylem. Vyváženou a zdravou stravou však můžete játra "detoxikovat" a tím podpořit své zdraví dlouhodobě. Kromě některých potravin, které čistí játra, byste se měli na chvíli vyvarovat i alkoholu. Navíc kombinace sacharidové stravy a malého množství pohybu není pro orgán dobrý nápad, jen ho více zatěžuje. Pokud opravdu chcete detoxikovat játra, měli byste věnovat pozornost těmto věcem:

 

  1. Vyhněte se látkám, které jsou škodlivé pro játra (alkohol, cigarety, cukr a velké množství tuku, ovoce a sacharidů)
  2. Aktivně podporovat činnost jater (velkým množstvím vody, hořčin a zeleniny - viz potraviny níže)
  3. Nešetřete cvičením (cvičte pravidelně, to také podporuje hubnutí)
  4. Vyberte si vhodné období (provádějte detox jen každých pár měsíců, jaterní detox byste měli dělat 10-14 dní, pokud provádíte jaterní detox každý týden, stačí 24 hodin)

 JAKÉ POTRAVINY ČISTÍ JÁTRA?

1. Avokádo

Avokádo doslova čistí játra. Na jedné straně obsahuje řadu zdravých živin a tuků. Na druhé straně způsobuje, že tělo produkuje glutathion, silný antioxidant, který zbavuje játra toxinů a podporuje metabolismus.

2. Okurková šťáva

Okurková šťáva je dokonalým nápojem, když chcete vyčistit játra a konečně se zbavit břišního tuku. Zeleninová šťáva hluboce čistí tělo, udržuje ho hydratované, a tedy tonizované.

3. Zelený čaj

Pokud se chcete úspěšně detoxikovat, zelenému čaji se jen stěží vyhnete. Tradiční nápoj má vysoký antioxidační účinek a váže na sebe volné radikály. Játrům se uleví a tělo se může soustředit na spalování břišního tuku.

4. Olivový olej

I když máslo nebo sádlo chutnají lahodně, pokud chcete udělat něco dobrého pro svá játra a ztratit břišní tuk, olivový olej je to pravé! Zdravé ingredience podporují tělo při detoxikaci a navracení se zpět do rovnováhy.

5. Rajčata

Rajčata jsou skutečnou zázračnou zeleninou, pokud jde o detoxikaci jater. Nezapomeňte jíst čerstvá rajčata. Obsahují většinu cenných živin a jsou tím nejlepším pomocníkem v boji s tukem na břiše.

6. Kurkuma

Zlatožlutá kurkuma má nejen nádhernou barvu, ale také neuvěřitelně prospívá tělu. Koření obsahuje kurkumin, údajně chrání játra před toxiny a regeneruje jaterní buňky. Čaj z kurkumy je ideálním nápojem, pokud chcete ulevit nebo detoxikovat játra. Pijte ho týden a nastartujte svůj metabolismus.

7. Ořechy

Naše játra se radují ze dvou druhů ořechů. Vlašské ořechy obsahují glutathion, omega-3 mastné kyseliny a L-arginin. Para ořechy obsahují hodně zinku, který podporuje regeneraci jater.

Zdroj článku