Přejít k hlavnímu obsahu

Ájurvédské tipy pomáhaly s hubnutím již ve starověku. Pijte horkou vodu či čaj, abyste se zbavily ámy – všech substancí, které zatěžují váš organismus

Info ikona
Ajurvéda

Hubnutí není nikdy snadné a je náročné jak psychicky tak fyzicky. Pokud už vás unavují dosud vyzkoušené a neúčinné hubnoucí diety, zkuste nahlédnout do tajemství ájurvédy, nauce o zdraví, která vychází z tradičního indického lékařství. Tyto ájurvédské tipy pomáhaly udržovat štíhlou postavu již ve starověku a zkusit je může opravdu každý.

Info ikona
Zdravé jídlo

Nekonečné množství rad a diet

S tím, jak si stále více lidí uvědomuje dopady nadváhy na své zdraví, si čím dál tím více lidí hledá způsob, jakým by mohli svoji váhu zredukovat. Ájurvéda přitom navrhuje jen několik jednoduchých, ale účinných prostředků, díky kterým můžete zhubnout zdravým způsobem. Ájurvéda uznává tři základní energie a funkční principy, tzv. dóši, které se nacházejí v těle a ostatních strukturách. Jednou z nich je právě dóša kapha, která je tvořena kombinací prvků země a vody a je to energie, která dává formu tělesným strukturám, jako jsou kosti, svaly či šlachy. Tato kapha dóša pak musí být v rovnováze, jinak může docházet například k nadváze. Jaké jsou tedy ájurvédské dietní tipy na hubnutí?

Jezte je tři jídla denně

Podle ájurvédské tradice je ke zdravému metabolismu potřeba udržovat tzv. trávící oheň, kterého lze dosáhnout pravidelným a poctivým jídlem. Jezte tedy každý den zdravá a stravitelná jídla, aniž byste mezi nimi mlsaly. Poté zjistíte, že váš trávící oheň bude adekvátně stimulován a podpoří rychlé spalování.

Nejhorší snídaně vůbec, kterými si krátíte život. Ničí vaše zdraví v každém věku i hatí snahu zhubnout

svetzeny.cz

Info ikona
Hubnutí

Posledním jídlem by měla být lehká večeře

Lehká večeře, kterou sníte ideálně před 19. hodinou večer, umožní vašemu žaludku dostatečně se vyprázdnit, než půjdete spát. Tím podpoříte detoxikační procesy, ke kterým každou noc dochází. K večeři si klidně dopřejte velké množství polévek či salátů. Problém nastává, pokud musíte v noci pracovat. Hladovět celou noc byste rozhodně neměli.

Jak mít kapha dóšu v rovnováze

V ideálním případě by kapha dieta měla obsahovat potraviny, které jsou teplé, suché drsné a lehce stravitelné. Konzumujte čerstvě připravené domácí jídlo, které můžete uchovávat zmražené, studené nebo v pokojové teplotě.

Osvědčené kombinace potravin, díky kterým zhubnete mnohem rychleji: Ovesná kaše s borůvkami, vajíčka se špenátem a další

svetzeny.cz

Info ikona
Horký nápoj

Cvičte alespoň tři dny v týdnu

Udělejte si ve svém nabitém programu čas na cvičení, abyste urychlili metabolismus a podpořili spalování tuků. Věnujte se chůzi, běhu, jízdě na kole, józe nebo třeba plavání, což jsou zároveň aktivity, které vás mohou bavit. Nejlepší čas na pohybové aktivity je hned brzy ráno, čímž se vaše tělo pročistí a je připraveno na zbytek dne.

Popíjejte horkou vodu nebo čaj během dne

V těle se podle ájurdvédského učení hromadí toxiny a zdraví škodlivé látky, které jsou také známy jaké áma. Áma je prý lepkavé povahy a lze ji snadno rozpustit horkou vodou, čímž se umožní její vyplavení z těla. Zkuste si proto dát ráno pár doušků teplé vody. Můžete přidat i nějaké čerstvé bylinky či například zázvor, abyste maximalizovali proces detoxikace.

Uberte si pár kilo díky vhodně zvolenému oblečení: Inspirujte se v galerii a vyvarujte se některých chyb

svetzeny.cz