Přejít k hlavnímu obsahu

Nejhorší snídaně vůbec, kterými si krátíte život. Ničí vaše zdraví v každém věku i hatí snahu zhubnout

Říká se, že snídaně je základ dne. Jak vypadá ta vaše? Konzumace určitých potravin vede k nadváze a negativně ovlivňuje zdraví. Ověřte si, že se ve vašem jídelníčku tyto potraviny nenacházejí. Které snídaně by vám odborníci rozhodně nedoporučili?

Koblížky vám ničí zdraví i hatí snahu zhubnout

Pokud bychom měli vybrat asi nejhorší snídani ze všech, byly by to koblížky. Ty jsou smažené, mastné, tučné a ještě ke všemu plné cukru. Přesto je celá řada lidí miluje a snídá je pravidelně, což se podepisuje negativně na jejich zdraví i snaze zhubnout. Obzvláště se nedoporučuje tuto dobrotu konzumovat pravidelně, pokud hubnete přes břicho. Abyste shodili kila v této oblasti, nestačí jen cvičit – zaměřit se musíte i na váš jídelníček. Potraviny s vysokým obsahem cukru mohou vaši snahu zhatit.

Osvědčené kombinace potravin, díky kterým zhubnete mnohem rychleji: Ovesná kaše s borůvkami, vajíčka se špenátem a další

Chcete hubnout rychleji? Pak vsaďte na osvědčené kombinace potravin, které vám pomohou shodit přebytečná kila, zbavit se břišního tuku a rozproudí váš metabolismus. Zjistěte, jak vám při vašem úsilí pomůže ovesná kaše s borůvkami, vajíčka se špenátem a další potraviny.
svetzeny.cz

Proto si začněte namísto koblížků dopřávat zdravé výživné snídaně. Studie publikovaná v roce 2020 ve vědeckém časopise European Journal of Preventive Cardiology došla k závěru, že konzumace stravy obsahující příliš mnoho cukru vede k většímu ukládání tuku kolem srdce a v oblasti břicha. Navíc odborníci upozorňují, že první snědené jídlo s vyšším obsahem cukru může ovlivnit hladinu cukru v krvi, hlad a chutě po zbytek dne. Stabilizovat hladinu cukru v krvi pak pomáhají bílkoviny, proto si namísto koblížků a sladkého pečiva raději dejte vajíčka.

Info ikona
Donuty2

Uzeniny jsou chutné, ale zdraví neprospějí

Celá řada lidí si s železnou pravidelností dopřává snídani obsahující uzeniny – slaninu, párky, klobásky a další. „Většina z nás miluje slaninu, ale jako cokoli jiného, příliš mnoho jí může způsobit vážné zdravotní problémy. Slanina je zpracované maso plné soli, která může zvýšit váš krevní tlak. Obsahuje také další přísady, jako jsou dusitany, u kterých se ukázalo, že jsou extrémně nezdravé pro střeva,“ říká odbornice na výživu Courtney D´Angelo.

Jak být štíhlá i bez cvičení díky jarnímu detoxu? Zaměřte se na bylinky a vyhněte se hladovění

Jaro se pomalu hlásí o slovo, ale vy se ještě po zimě cítíte unavená, bez energie a navíc vám připadá, že máte pár kilo navíc? Než začnete propadat panice, vyzkoušejte pořádný jarní detox, který vás vrátí do formy. Když se vyhnete hladovění a trochu odlehčíte svůj jídelníček, budete brzy v té správné jarní formě. Navíc si můžete díky vhodným bylinkám také zlepšit náladu a pomalu formovat svou postavu do plavek. Na co byste na jaře neměla zapomínat?
svetzeny.cz

Navíc existují studie, které naznačují, že konzumace uzenin zkracuje život. Už 160 gramů a více denně zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 44 % dle studie publikované v časopise BMC Medicine. Odbornice na výživu Kimberly Duffy také upozorňuje, že průmyslově zpracované maso (slanina, šunka, klobása atp.) konzervované dusitany či dusičnany může zvyšovat riziko rakoviny gastrointestinálního traktu, zejména tlustého střeva a konečníku. Obsah sodíku a nasycených tuků dle ní zvyšuje riziko obezity a kardiovaskulárních onemocnění.

Info ikona
Slanina

Další jídla, která si k snídani nedávat

Pozor bychom si měli dávat i na jídla, která se tváří zdravě, přitom jsou ale plná cukru. Jedná se například o slazené cereálie, jogurty a müsli tyčinky s obsahem cukru. Dle odborníků je potřeba důkladně si pročíst složení. Pokud jde o nápoje, nedávná studie ukázala, že dva až tři šálky kávy mohou být prospěšné, avšak pozor na to, jak vaše káva vypadá. Pokud si rádi dopřáváte ochucenou kávu se šlehačkou a čokoládou, pak bohužel nelze mluvit o zdraví prospěšném nápoji. Dle doktorky Dany Ellis Hunnes zvyšují tyto typy nápojů riziko nadváhy, cukrovky a srdečních onemocnění. Pozor si dejte i na různé mléčné koktejly, raději zvolte čerstvou ovocnou šťávu. Ideální není ani začínat každý den konzumací energetického nápoje, bývají také plné cukru.

Info ikona
Koktejl