Přejít k hlavnímu obsahu

Oblíbené letní pochoutky, které škodí zdraví: Hrozí dehydratace, přibírání na váze a zdravotní problémy

Blíží se léto a nastává dilema: Jíst zdravě a pokračovat v dodržování dietního režimu, abychom měli co nejlepší postavu do plavek, nebo se nechat zlákat oblíbenými letními dobrotami? Po přečtení tohoto článku bude vaše rozhodnutí jednodušší, některé oblíbené letní pochoutky totiž mají negativní vliv nejen na vzhled vašeho těla, ale i na zdraví.

Ledové čaje a káva

Řada lidí v létě sahá po osvěžujících chlazených ledových čajích. Není to však ideální letní pití. Čaj, stejně jako káva, působí jako tzv. diuretikum, vede k zvýšenému vylučování soli a vody z těla. Následkem je dehydratace. Ujistěte se, že nebudete pít pouze ledový čaj či kávu, dbejte na dostatečný přísun čisté vody.

Mléčné koktejly

Mléčný koktejl s kostkami ledu volí jako letní osvěžení spousta lidí. Není to však nejzdravější volba. Tyto koktejly bývají plné cukru, navíc jsou hodně tučné a i ti, kteří netrpí intolerancí laktózy, mají problém tento druh koktejlů strávit. Navíc studie publikovaná v prestižním časopisu Nature zjistila, že časté pití mléčných koktejlů má negativní vliv na cévy. Takže nejenom, že ohrožují vaši postavu do plavek, ale i zdraví.

Mohlo by se vám líbit

3 děsivé věci, které cukr dělá vašemu mozku

Není žádným tajemstvím, že pokud budete jíst tuny cukru, tak nejenže ztloustnete, ale poškodíte si i zdraví. Podle nejnovějších studíí může ale nadměrná konzumace cukru vyvolat dokonce i kognitivní dysfunkce, tedy poškodit nejvyšší mozkové fukce. Která tři rizika byste měla znát předtím, než sáhnete po cukřence?
svetzeny.cz

Párek v rohlíku

Oblíbená rychlá svačinka, kterou si na výletech lidé rádi dopřejí. Pokud si ji dají občas, nic se neděje. Ale rozhodně byste se měli vyvarovat časté konzumaci tohoto pokrmu. Po bílém pečivu přiberete a průmyslově zpracované maso Světová zdravotnická organizace (dále jen WHO) zařadila na seznam karcigonenů. „V případě zpracovaného masa je tato klasifikace založena na dostatečných důkazech z epidemiologických studií, ze kterých vyplývá, že konzumace zpracovaného masa způsobuje rakovinu tlustého střeva a konečníku,“ píše se na stránkách WHO.

Info ikona
Párek v rohlíku

Těstovinový salát s majonézou

Velmi oblíbená pochoutka, připravíte jej během mžiku a chutná skvěle. Avšak není to úplně nejzdravější pokrm. Těstoviny patří do rafinovaných sacharidů, jejichž konzumace je spojena s přibíráním na váze, přejídáním se, srdečními chorobami, inzulínovou rezistencí a cukrovkou typu 2. Majonéza je zase hodně tučná a přibírání není jediné riziko s ní spojené. Pokud nebudete salát s majonézou dobře skladovat, rychle se zkazí a může vám způsobit žaludeční nevolnost i salmonelózu.

Míchané alkoholické koktejly

Nikdo neříká, že už si nesmíte dopřát svou oblíbenou Piña Coladu, ale všeho s mírou. Je rozdíl si občas dopřát jednu sklenku, nebo pít pravidelně několik míchaných drinků denně. Alkohol ve větší míře obecně škodí, ale míchané koktejly často navíc bývají extrémně sladké a plné cukru. Jsou to kalorické bomby, po kterých přiberete raz dva.

Info ikona
Míchané koktejly

Bílé víno

Vinný střik složený z bílého vína a perlivé minerálky je oblíbeným letním nápojem. Bílé víno však zřejmě není úplně vhodné k letní konzumaci. Výsledky studií publikované na stránkách Harvardovy univerzity naznačují, že existuje souvislost mezi letním popíjením bílého vína a vznikem melanomu. Vědci zkoumali přes 200 000 účastníků, u kterých se rozvinuly různé typy rakoviny. Zjistili, že ti, kteří pili bílé víno, měli zvýšenou šanci, že se u nich objeví kožní nádor. Zkoumali i další alkoholické nápoje, ale z jejich studie vyplývá, že korelaci mezi vznikem melanomu a konzumací piva, červeného vína a tvrdého alkoholu nenašli.

Mohlo by se vám líbit

Červené víno vyhladí vrásky stejně jako botox nebo plastická operace

Zdá se to přehnané, ale sklenka červeného je opravdu zdravá – červené víno zpomaluje stárnutí buněk a vypíná vrásky. Podle výsledků z laboratoří by se tedy mohlo skoro jednat o přírodní elixír mládí.
svetzeny.cz

Cibulové kroužky

Cibulové kroužky jsou lákavě vypadající přílohou k masům, ale velmi špatnou volbou z hlediska diety i zdraví. Je to skutečná kalorická bomba a bohužel ještě navíc nezaženou hlad na dlouho. A aby toho nebylo málo, ještě bývají dosti slané, přílišná konzumace soli vede k zadržování vody v těle, škodí vašim ledvinám, zvyšuje riziko infarktu a mrtvice, způsobuje řídnutí kostí, což může vést k osteoporóze. Proto si je dopřejte opravdu jen zcela výjimečně.


Zdroje:  https://www.nature.com/articles/s41374-018-0038-3#Fig2, https://www.who.int/news-room/q-a-detail/cancer, carcinogenicity-of-the-consumption-of-red-meat-and-processed-meat, https://www.health.harvard.edu/womens-health/white-wine-linked-to-higher-risk-of-certain-melanomas

Mohlo by se vám líbit

Vědci zjistili, že nemoci souvisí s měsícem narození: K jakým chorobám jste náchylní vy?

Britští a američtí vědci zkoumali hypotézu, že existuje spojitost mezi měsícem narození a náchylností k určitým onemocněním. To se jim potvrdilo. Přečtěte si, k jakým závěrům došli a zjistěte, k jakým chorobám máte sklon vy.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Zdraví podle tradiční čínské medicíny: Zjistěte, který z 5 elementů jste a k jakým nemocem máte sklon

Tradiční čínská medicína je léčebný systém, který lidé znají už více jak 2200 let. Existuje pět typů, do kterých tato nauka lidi dělí, přičemž každému z nich byl přisouzen jeden element – dřevo, oheň, země, kov a voda. Zjistěte, který tip jste, jak své zdraví podpořit a čemu se vyvarovat.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Nejhorší a nejlepší jídla pro močový měchýř: Pokud neupravíte jídelníček, nikdy se zdravotních problémů nezbavíte

Inkontinence, infekce a záněty močového měchýře trápí řadu lidí. Při těchto často chronických problémech je potřeba upravit jídelníček tak, aby konzumované potraviny močový měchýř nedráždily. Dále je také vhodné zařadit potraviny, které umí močový měchýř zklidnit. Které to jsou a jak je to s často zmiňovanými „zázračnými“ brusinkami?
svetzeny.cz