Přejít k hlavnímu obsahu

Infarkt a mrtvice patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Poznejte první příznaky včas

I když v posledních letech počet úmrtí na infarkt myokardu, nebo cévní mozkovou příhodu, laicky mrtvici, významně klesl, stále jsou ve statistikách na horních příčkách a neměli bychom je rozhodně podceňovat.

I v případě, že pacient přežije, může mít trvalé následky, které mu mohou výrazně změnit život a samozřejmě i jeho rodině. Důležité proto je, umět včas rozpoznat příznaky a neprodleně přivolat zdravotníky. Hraje se o čas – o životě nebo smrti, či trvalých následcích, zde rozhodují někdy i minuty.

Infarkt myokardu

Co se vlastně děje při infarktu?

V případě, že vznikne sraženina a ucpe se věnčitá tepna, začne srdeční tkáň odumírat. Je nutné zprůchodnit tepnu a obnovit tok krve do srdce. Čím déle se tak stane, tím rozsáhlejší je pak poškození srdce.

Jaké jsou hlavní příznaky infarktu?

Hlavním příznakem je dlouhotrvající bolest na hrudi, nebo pocit tlaku. Ta se může šířit až do rukou, krku i zubů.

Dalšími projevy je dušnost, nadměrné pocení, nevolnost – jsou i případy kdy jedním z příznaků bylo dlouhodobé říhání bez zjevné příčiny.

Mohlo by se vám líbit

Využijte čokoládu pro své zdraví. Pozor ale na výběr!

Jen málokdo nemá rád čokoládu. Pokud vám chutná, dopřejte si ji, protože obsahuje řadu prospěšných látek. Ale pozor na snědené množství, druh a kvalitu.
svetzeny.cz

Cévní mozková příhoda (mrtvice)

Co se děje v těle při mrtvici?

Při cévní mozkové příhodě přerušen průtok krve do mozku z důvodu ucpání mozkové cévy sraženinou, nebo prasknutí cévy. Podle toho, ve které části mozku došlo k ucpání cévy, se pak projevy mohou velmi lišit – záleží, zda bylo zasaženo například motorické, řečové, či zrakové centrum.

Jak poznat, že se jedná o mrtvici?

Základními projevy jsou například potíže s hybností končetin – problémy například s chůzí, ovládáním rukou, závratě. Necitlivost obličeje, typický pokleslý koutek. Problémy s vyjadřováním – často není postiženým najednou rozumět, jsou celkově zmatení. Porucha zraku – většinou se jedná o rozmazané nebo dvojité vidění. Prudká bolest hlavy a případně zvracení.

Jak oběma příhodám můžeme předcházet?

Nějaké příčiny vzniku infarktu nebo mrtvice ovlivnit nelze, ale čím můžeme svému tělu pomoci, je, jak jinak, zdravý životní styl. Ten by měl zahrnovat dostatek pohybu, dodržování zásad zdravého stravování, ideálně úplné vyloučení alkoholu a cigaret. Nezbytností je také hlídat si cholesterol a krevní tlak.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku
Mohlo by se vám líbit

Barva krve při menstruaci: Světlá, hnědá nebo tmavá? Rozpoznejte hrozící zdravotní problémy

Vaše menstruace může být dobrým ukazatelem vašeho zdraví. Cokoli od délky vašeho cyklu až po texturu a barvu krve může naznačovat něco důležitého o vašem zdraví.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Tajemství řeči těla: Zlozvyky odhalí více než slova, zvláště v práci byste si měli dávat pozor

Řeč našeho těla na nás prozradí i to, co bychom rádi skryli. Zakrývat své slabiny ovšem nemá smysl, raději je poznejte a začněte s nimi bojovat.
svetzeny.cz