Přejít k hlavnímu obsahu

Zdraví podle tradiční čínské medicíny: Zjistěte, který z 5 elementů jste a k jakým nemocem máte sklon

Info ikona
Čínská medicína

Tradiční čínská medicína je léčebný systém, který lidé znají už více jak 2200 let. Existuje pět typů, do kterých tato nauka lidi dělí, přičemž každému z nich byl přisouzen jeden element – dřevo, oheň, země, kov a voda. Zjistěte, který tip jste, jak své zdraví podpořit a čemu se vyvarovat.

Dřevo

Lidé, kteří spadají do tohoto typu se poznají podle velmi štíhlé postavy, dlouhých hubených končetin a protáhlého obličeje. Také mívají delší nos, vysoké čelo a úzký obličej. Vašemu typu se dle čínské medicíny nejlépe daří pracovat pod tlakem, v tom máte oproti ostatním výhodu. Jste soutěživí a před konkurencí obvykle dobře obstojíte. Váš život je plný akce, dobrodružství a nových zážitků, vyhovuje vám, když jste stále v pohybu. Ženy tohoto typu trápí bolestivý premenstruační syndrom. Dále lidé dřevitého typu trpí bolestí hlavy a svalů a mívají vysoký krevní tlak. Je pro ně vhodné pravidelné cvičení tai-chi, které uvolní tělo i mysl. S typem dřeva jsou nejvíce spojována játra. Lidé typu dřevo by se měli vyhýbat alkoholu, jsou jim doporučovány kyselé potraviny, které stimulují jaterní činnost.

Info ikona
Dřevo

Oheň

Pro typ ohně je charakteristická zašpičatělá tvář, začervenalé tváře a výrazné lícní kosti. Jejich tělo je silné a svalnaté. Někdy mívají hodně pih a zrzavé vlasy, ale není to podmínkou. Mají i typické povahové rysy, jsou hodně výřeční, umí vést lidi a bývají také vášniví, emocionálně nestálí a energičtí. Nechybí jim ani charisma, díky tomu na lidi dělají dobrý dojem. Hodně je mohou v životě potrápit duševní problémy, zejména úzkosti. Špatně se jim v noci spí, mohou se budit a ráno se pak cítí nevyspalí. Nejvíc je, co se týče nemocí, ohrožují choroby srdce. Náchylní jsou také ke kožním problémům, zejména vyrážkám a akné. K dosažení duševní pohody jim pomůže jóga a meditace. Měli by se vyhýbat příliš pálivým pokrmům a jíst by měli několikrát denně menší porce.

Info ikona
Oheň

Země

Lidé zemního typu se vyznačují svými čtvercovými obličeji a širokou čelistí. Jejich pleť bývá bledá. Mají výrazné rysy v obličeji, zejména plná smyslná ústa. Jsou silnější postavy, ženy mají výrazné křivky. Charakterizují je i povahové rysy – starostlivost, ochota, spolehlivost, soucitnost a praktičnost. Jsou výjimečně dobří v řešení a urovnávání sporů. Často je baví práce na zahrádce, vaření, vyšívání a pletení. Často se u nich objevují obsedantně-kompulsivní myšlenky, které jim znepříjemňují život. Bude to stát hodně úsilí, ale pokud spadáte do tohoto typu, snažte se více žít přítomností a nemyslet tolik na budoucnost. Víc jim záleží na druhých než na sobě, péče o druhé je však také mnohdy vyčerpává. Proto by se měli naučit říkat „ne“. Obecně jsou náchylnější k přibývání na váze a mají zvýšenou chuť na sladké. Své chutě by měli proto krotit a nahradit potraviny s obsahem cukru ovocem a zeleninou. Nejčastěji je trápí zažívací potíže.

Info ikona
Země

Kov

Lidé tohoto typu mívají oválné tváře a světlejší pleť. Jejich vlasy bývají rovné. Jejich postava se vyznačuje svou svalnatostí, mívají široká ramena a hrudník, celkově jejich tělo působí atletickým dojmem. Zpravidla nemusí držet žádnou dietu a hubnutí jim jde samo. Mezi jejich povahové rysy patří věrnost, spravedlivost, galantnost, inteligence a odvaha. Jejich zdravotní problémy se nejčastěji týkají kůže a plic. Proto by měli pravidelně provádět aerobní cvičení, aby plíce posílili, dále se také doporučuje meditace, kdy se naučí pracovat s dechem. Nejvhodnějšími potravinami jsou pro ně houby a listová zelenina.

Info ikona
Kov

Voda

Vodní typ je charakteristický svým kulatým obličejem a „naducanými“ tvářemi. Tito lidé mívají velké oči a jsou to spíše tmavší typy. Jejich svalstvo je povolené, mají sklon k otylejší postavě. Z hlediska povahy se vyznačují odhodlaností, soběstačností, přizpůsobivostí a záhadností. Jsou hodně uzavření do sebe a také bývají velmi moudří. Nejčastěji je trápí onemocnění ledvin a močového měchýře. Mívají také poruchy metabolismu a otoky. Někdy je mohou potrápit i bolavá záda a klouby. Právě kvůli problémům s ledvinami a močovým měchýřem by měli dbát na dodržování pitného režimu. Z potravin jsou pro ně nejvhodnější horké polévky, dušená masa a mořské řasy.

Info ikona
Voda