Přejít k hlavnímu obsahu

Nejhorší a nejlepší jídla pro močový měchýř: Pokud neupravíte jídelníček, nikdy se zdravotních problémů nezbavíte

Inkontinence, infekce a záněty močového měchýře trápí řadu lidí. Při těchto často chronických problémech je potřeba upravit jídelníček tak, aby konzumované potraviny močový měchýř nedráždily. Dále je také vhodné zařadit potraviny, které umí močový měchýř zklidnit. Které to jsou a jak je to s často zmiňovanými „zázračnými“ brusinkami?

Nemoci močového měchýře

Nejčastěji mají ženy problém s infekcí močových cest, která vede k zánětu močového měchýře. Udává se, že ve věkovém rozmezí 20-40 let bývá infekcí močových cest postižena každá třetí žena. Pokud žena již tuto infekci prodělala, dojde k dalšímu opakování až v 80 % případů. Dalším častým problémem, se kterým se lidé potýkají, je inkontinence. Ta trápí zhruba desetinu populace. Může být i stresového původu, kdy moč unikne v momentě, kdy je močový měchýř vystaven náhlému fyzickému tlaku, ten může způsobit i smích, kýchnutí či zakašlání. U žen ve věku nad 40 let se pak vyskytuje interscitiální cystitida, což je chronické onemocnění močového měchýře, kdy žena pociťuje bolesti v podbřišku a malátnost. Rakovina močového měchýře je 6. nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice, ročně na světě přibude odhadem 270 000 nových případů této závažné nemoci.

Vědci zjistili, že nemoci souvisí s měsícem narození: K jakým chorobám jste náchylní vy?

Britští a američtí vědci zkoumali hypotézu, že existuje spojitost mezi měsícem narození a náchylností k určitým onemocněním. To se jim potvrdilo. Přečtěte si, k jakým závěrům došli a zjistěte, k jakým chorobám máte sklon vy.
svetzeny.cz

Potraviny důležité pro zdraví močového měchýře

V první řadě je třeba zmínit, že pro zdraví močového měchýře je důležité pít hodně vody, to lidé často opomíjejí. I pokud trpíte inkontinencí, měli byste dbát na to, abyste byli dostatečně hydratovaní. Snížení příjmu vody může ve skutečnosti zvýšit výskyt inkontinence. Dále to také zvyšuje riziko infekce močových cest. Často se v souvislosti s infekcemi a záněty močových cest doporučuje konzumace brusinek. Urologické centrum v Texasu však upozorňuje na to, že nebylo jednoznačně vědecky prokázáno, že by brusinky pomáhaly předcházet infekcím močových cest. Navíc u jedinců, kteří mají hyperaktivní močový měchýř, mohou brusinky působit dráždivě a stupňovat příznaky. Namísto nich byste si měli dát borůvky, banány, hrušky, papáju, vodní meloun a meruňky, ty mají zklidňující efekt. Obecně se doporučuje jíst hodně zeleniny, ovoce a obilovin.

5 zdravotních problémů, které hrozí ženám po šedesátce. Nepodceňujte je!

Zdraví má člověk jen jedno a vyplatí se o něj pečovat! S přibývajícími roky rostou i mnohá rizika zdravotních komplikací, proto nepodceňujte prevenci a řešte možné nemoci včas. Zaměřili jsme se na nepříjemnosti, které ženám po šedesátce často ztrpčují život. S mnohými z nich si lze ovšem poradit. Jak tyto obtíže zmírnit a užívat si i podzim života s úsměvem?
svetzeny.cz

Potraviny, které močovému měchýři škodí

Zmiňovali jsme, že močovému měchýři prospívá ovoce, to však ale neplatí pro citrusy. Ty jsou totiž kyselé a u některým lidem to může močový měchýř podráždit. Neznamená to, že byste měli citrusy ze své stravy úplně vyřadit, je však třeba je konzumovat s mírou. Pozor byste si měli také dát na nadměrný přísun kofeinu. Káva vás bude nutit chodit močit častěji, ale také má negativní vliv na sval lemující močový měchýř. Je třeba mít na paměti, že kofein se také nachází v čokoládě, čaji a energetických nápojích. Dále byste měli omezit konzumaci nápojů sycených oxidem uhličitým. Jedna z největších studií, která se zabývala inkontinencí, zjistila, že nadměrná konzumace sycených limonád spolu s obezitou a kouřením vede k hyperaktivnímu močovému měchýři. Vyhnout byste se měli i umělým sladidlům, ve výzkumu na zvířatech se ukázalo, že negativně působí na hladký sval močového měchýře. A také byste neměli pít větší množství alkoholu, může to dráždit výstelku močových cest. Zvláště se alkoholu vyhýbejte, pokud již máte problémy s hyperaktivním močovým měchýřem.


Zdroje: https://urologyaustin.com/general-urology/bladder-diet/, https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1464-410X.2003.04271.x?sid=nlm%3Apubmed

Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol

To, že alkohol ničí játra, je známá věc. Avšak existují i další potraviny velmi škodlivé pro játra, o kterých se už tak často nepíše. Tipnete si, jaké to jsou? Zjistěte, zda náhodou netvoří i u vás podstatnou část jídelníčku. V článku se také dozvíte, jakými signály vaše tělo volá o pomoc, když máte nemocná játra.
svetzeny.cz

Potřebujete rozproudit trávení? Zařaďte tyto potraviny do svého jídelníčku

Cítíte se nafouklí a váš žaludek je pořád tak nějak plný? Zařaďte do svého jídelníčku tyto potraviny a vaše trávení začne znovu fungovat jak hodinky. Které potraviny to jsou? To vám prozradíme se Světem ženy!
svetzeny.cz

Nejhorší potraviny pro váš žaludek: Jejich konzumace vede k zánětu, vředům i rakovině!

Ačkoliv se poslední dobou hodně mluví o zdravém stravování, čísla hovoří jasně. Mezi typy rakoviny, kterými Češi onemocní nejčastěji, je rakovina tlustého střeva, konečníku a žaludku. Za vznikem těchto typů rakoviny často stojí nezdravé stravování. Jak předejít onemocněním žaludku pomocí úpravy jídelníčku? Prvně vyřaďte potraviny, které škodí nejvíce, máme jejich seznam.
svetzeny.cz