Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol
svetzeny.cz
Lidé si často neuvědomují, že mají problém s alkoholem a ignorují varovné signály, kterými jejich tělo volá o pomoc. Víte, které to jsou? U alkoholu se nejedná pouze o zdravotní komplikace, nadměrná konzumace alkoholu se projeví i na vašem zevnějšku a postihne i nervovou soustavu.
Pokud pijete příliš mnoho alkoholu dlouhodobě, tak je téměř jisté, že časem se to projeví i na vašem vzhledu. Nejprve se vaše pleť bude zdát matná, mdlá a unavená, to je způsobeno tím, že alkohol dehydratuje, což má negativní vliv na vaši pleť. Také přílišná konzumace alkoholu vede k dřívějšímu stárnutí pleti. Pokud s nadměrným popíjením nepřestanete, dojde i k dalším fyzickým změnám. Začnou se vám rozšiřovat cévky na obličeji, a tím se vám vytvoří nevzhledné žilky. Pokud se vám dělají na kůži modřiny, aniž byste se v daném místě uhodili, zpozorněte. Pakliže pijete alkohol ve zvýšené míře, mohl by to být důvod, proč modřiny vznikají. Na kůži se mohou tmavé skvrny a modřiny objevovat z důvodu, že alkohol zvyšuje absorbci vitamínu C, což následně vede ke zvýšené tvorbě hematomů. Může také dojít ke žloutnutí kůže a očního bělma. Obvykle to značí, že vaše játra nejsou v pořádku, měli byste se nechat vyšetřit lékařem. Rovněž konzumace alkoholu ve větší míře vede i ke kožním infekcím, jak vysvětluje britský lékař Dr. Luke Pratsides pro deník Daily Mail: „Dlouhodobá nadměrná konzumace alkoholu může tlumit imunitní systém a snižovat schopnost těla bojovat s infekcemi, což může vést k chronickým kožním vředům a infekcím.“
Tím nemáme na mysli kocovinu a zvracení po sobotní noci, ale chronický problém, který je důsledkem zvýšené konzumace alkoholu. Nadměrné pití totiž vede k nadprodukci žaludeční kyseliny, a to pak může vyústit v závažná onemocnění žaludku. „Počátečními příznaky mohou být kyselý reflux, nebo pálení žáhy, protože přebytečná kyselina se přesouvá nahoru do jícnu a způsobuje pálení v hrudníku či krku. V průběhu času může kyselina dráždit a narušovat sliznici žaludku, což vede k žaludečním vředům. Ty mohou vést k bolesti žaludku, zvracení a v horších případech ke katastrofickému život ohrožujícímu krvácení, které se projevuje zvracením krve“ říká Dr. Pratsides. A to zdaleka není jediný negativní důsledek alkoholu, co se týče jeho vlivu na trávicí ústrojí. Britská studie zjistila, že také dovede zničit tkáně v ústech, což může v nejhorším případě vést až k rakovině úst a krku. Také může poškodit jícen, střeva a samozřejmě je velmi dobře zmapován jeho ničivý vliv na játra.
V souvislosti s alkoholem se hodně často zmiňuje zejména první varianta, to že po něm přiberete. Obsahuje totiž hodně cukru a málokdo si uvědomuje, jak moc kalorií v sobě alkohol má. Alkohol dále ovlivňuje metabolismus těla, zpomaluje proces odbourávání tuku. Proto řada lidí, kteří se rozhodnou držet dietu, abstinuje. Avšak Dr. Mehta upozorňuje, že může nastat i pravý opak – výrazně zhubnete. Pití alkoholu totiž také ovlivňuje pocit hladu. „Pití nadměrného množství alkoholu na pravidelné bázi může přimět žaludek i mysl k pocitu plnosti, díky manipulaci s určitými hormony, které se podílejí na chuti k jídlu,“ říká Dr. Mehta. Toto se děje zvláště u notorických alkoholiků, kteří leckdy úplně ztrácejí zájem o jídlo.
Britský lékař Sanjay Mehta pro deník Daily Mail říká, že dalším varovným signálem je brnění nohou a rukou: „Toto se nazývá alkoholová neuropatie a ta nastává, když jsou poškozeny určité druhy nervů v důsledku nadměrného pití alkoholu, což vede k necitlivosti v rukou a nohou a také k nestabilitě.“
Zdroje: https://www.alkoholpodkontrolou.cz, https://www.austingastro.com, https://www.dailymail.co.uk