Přejít k hlavnímu obsahu

Varovné signály těla: 4 známky toho, že konzumujete příliš mnoho alkoholu

Lidé si často neuvědomují, že mají problém s alkoholem a ignorují varovné signály, kterými jejich tělo volá o pomoc. Víte, které to jsou? U alkoholu se nejedná pouze o zdravotní komplikace, nadměrná konzumace alkoholu se projeví i na vašem zevnějšku a postihne i nervovou soustavu.

1. Změny na kůži a modřiny

Pokud pijete příliš mnoho alkoholu dlouhodobě, tak je téměř jisté, že časem se to projeví i na vašem vzhledu. Nejprve se vaše pleť bude zdát matná, mdlá a unavená, to je způsobeno tím, že alkohol dehydratuje, což má negativní vliv na vaši pleť. Také přílišná konzumace alkoholu vede k dřívějšímu stárnutí pleti. Pokud s nadměrným popíjením nepřestanete, dojde i k dalším fyzickým změnám. Začnou se vám rozšiřovat cévky na obličeji, a tím se vám vytvoří nevzhledné žilky. Pokud se vám dělají na kůži modřiny, aniž byste se v daném místě uhodili, zpozorněte. Pakliže pijete alkohol ve zvýšené míře, mohl by to být důvod, proč modřiny vznikají. Na kůži se mohou tmavé skvrny a modřiny objevovat z důvodu, že alkohol zvyšuje absorbci vitamínu C, což následně vede ke zvýšené tvorbě hematomů. Může také dojít ke žloutnutí kůže a očního bělma. Obvykle to značí, že vaše játra nejsou v pořádku, měli byste se nechat vyšetřit lékařem. Rovněž konzumace alkoholu ve větší míře vede i ke kožním infekcím, jak vysvětluje britský lékař Dr. Luke Pratsides pro deník Daily Mail: „Dlouhodobá nadměrná konzumace alkoholu může tlumit imunitní systém a snižovat schopnost těla bojovat s infekcemi, což může vést k chronickým kožním vředům a infekcím.“

Mohlo by se vám líbit

Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol

To, že alkohol ničí játra, je známá věc. Avšak existují i další potraviny velmi škodlivé pro játra, o kterých se už tak často nepíše. Tipnete si, jaké to jsou? Zjistěte, zda náhodou netvoří i u vás podstatnou část jídelníčku. V článku se také dozvíte, jakými signály vaše tělo volá o pomoc, když máte nemocná játra.
svetzeny.cz

2. Problémy se žaludkem

Tím nemáme na mysli kocovinu a zvracení po sobotní noci, ale chronický problém, který je důsledkem zvýšené konzumace alkoholu. Nadměrné pití totiž vede k nadprodukci žaludeční kyseliny, a to pak může vyústit v závažná onemocnění žaludku. „Počátečními příznaky mohou být kyselý reflux, nebo pálení žáhy, protože přebytečná kyselina se přesouvá nahoru do jícnu a způsobuje pálení v hrudníku či krku. V průběhu času může kyselina dráždit a narušovat sliznici žaludku, což vede k žaludečním vředům. Ty mohou vést k bolesti žaludku, zvracení a v horších případech ke katastrofickému život ohrožujícímu krvácení, které se projevuje zvracením krve“ říká Dr. Pratsides. A to zdaleka není jediný negativní důsledek alkoholu, co se týče jeho vlivu na trávicí ústrojí. Britská studie zjistila, že také dovede zničit tkáně v ústech, což může v nejhorším případě vést až k rakovině úst a krku. Také může poškodit jícen, střeva a samozřejmě je velmi dobře zmapován jeho ničivý vliv na játra.

Mohlo by se vám líbit

Nejhorší potraviny pro váš žaludek: Jejich konzumace vede k zánětu, vředům i rakovině!

Ačkoliv se poslední dobou hodně mluví o zdravém stravování, čísla hovoří jasně. Mezi typy rakoviny, kterými Češi onemocní nejčastěji, je rakovina tlustého střeva, konečníku a žaludku. Za vznikem těchto typů rakoviny často stojí nezdravé stravování. Jak předejít onemocněním žaludku pomocí úpravy jídelníčku? Prvně vyřaďte potraviny, které škodí nejvíce, máme jejich seznam.
svetzeny.cz

3. Výrazný úbytek či příbytek na váze

V souvislosti s alkoholem se hodně často zmiňuje zejména první varianta, to že po něm přiberete. Obsahuje totiž hodně cukru a málokdo si uvědomuje, jak moc kalorií v sobě alkohol má. Alkohol dále ovlivňuje metabolismus těla, zpomaluje proces odbourávání tuku. Proto řada lidí, kteří se rozhodnou držet dietu, abstinuje. Avšak Dr. Mehta upozorňuje, že může nastat i pravý opak – výrazně zhubnete. Pití alkoholu totiž také ovlivňuje pocit hladu. „Pití nadměrného množství alkoholu na pravidelné bázi může přimět žaludek i mysl k pocitu plnosti, díky manipulaci s určitými hormony, které se podílejí na chuti k jídlu,“ říká Dr. Mehta. Toto se děje zvláště u notorických alkoholiků, kteří leckdy úplně ztrácejí zájem o jídlo.

4. Neclitlivost a brnění končetin

Britský lékař Sanjay Mehta pro deník Daily Mail říká, že dalším varovným signálem je brnění nohou a rukou: „Toto se nazývá alkoholová neuropatie a ta nastává, když jsou poškozeny určité druhy nervů v důsledku nadměrného pití alkoholu, což vede k necitlivosti v rukou a nohou a také k nestabilitě.“


Zdroje: https://www.alkoholpodkontrolou.cz, https://www.austingastro.com, https://www.dailymail.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Doktorka radí ohledně spodního prádla: Po jaké době je třeba zakoupit nové a je lepší spát bez kalhotek?

Spodní prádlo na sobě máme celý den, mnohdy však opomíjíme, jak podstatný je jeho výběr a správná údržba. Přitom je to důležité hlavně, co se týče našeho zdraví. Britská lékařka radí ohledně „životnosti“ spodního prádla, jeho výběru i správného praní. Také se v článku dozvíte, zda je lepší spát v kalhotkách, nebo raději bez.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Delší život díky potravinám: Které z nich musíte zařadit do svého jídelníčku?

Nikdo z nás nebude žít věčně, ale díky správně sestavenému jídelníčku si můžeme život prodloužit o několik let. Stačí do něj přidat potraviny, které působí preventivně proti různým typům rakoviny, srdečním onemocněním a cukrovce. Řada z nich také zlepšuje kognitivní funkce mozku, takže pomáhají předcházet například i Alzheimerově chorobě.
svetzeny.cz