Přejít k hlavnímu obsahu

Zdraví: Stav ledvin odhalí barva moči. Spolehlivě vám diagnostikuje cukrovku, infekci i míru hydratace

Moč je velmi užitečným diagnostickým nástrojem již od samého počátku medicíny. Dokáže například odhalit infekci močových cest, cukrovku či problém s ledvinami, nebo může určit míru vaší hydratace. Přečtěte si, jakou barvu by vaše moč měla mít a co může znamenat její jiné zabarvení, nebo když se v moči objeví krev.

Osobnost podle krevních skupin

Na charakter osobnosti má vliv mnoho různých faktorů. Jedním z nich může být i vaše krevní skupina. Že jste o tom ještě neslyšeli? Tato teze pochází až z dalekého Japonska, kde lidé věří, že právě krevní skupina ovlivňuje veškeré vztahy, práci, lásku a osobní úspěchy člověka. Podívejte se, co o vás prozradí vaše krevní skupina.
svetzeny.cz

Jakou barvu by moč měla mít

Vaše moč je v podstatě směs vody, elektrolytů a odpadu, který vaše ledviny odfiltrují z krve. Pokud nemáte žádný zdravotní problém a jste dostatečně hydratovaní, vaše moč by měla být barevně něco mezi bezbarvou až světle slámovou či medovou. Je zcela normální, že se v průběhu dne barva vaší moči trochu změní, ale stále by měla být mezi výše uvedenými odstíny. Pokud jste dehydratovaní, vaše moč se stává koncentrovanější a zbarvuje se do tmavší žluté až jantarové barvy. Jenže co když máte například červenou, oranžovou nebo modrou moč? Někdy bývá vysvětlení skryto v potravinách, nápojích či lécích, které přijmete. Někdy však mohou neobvyklá zbarvení moči signalizovat závažnější problém.

Bezbarvá moč

Čistá moč signalizuje, že pijete až příliš mnoho vody. Vaše tělo sice tekutiny ke správnému fungování potřebuje, ale nic se nemá přehánět. Nejčastěji se uvádí jako doporučené množství cca 2-3 litry tekutin za den. Výrazné překročení tohoto doporučeného množství může způsobit, že vaše moč bude vypadat jako voda. Občasné močení průzračné moči není problém, pokud by se však jednalo o přetrvávající problém, mohlo by dojít ke snížení soli a elektrolytů pod úroveň, kterou vaše tělo potřebuje ke správnému fungování. Pokud máte moč bezbarvou jako vodu, aniž byste přijímali nadměrné množství tekutin, může to signalizovat problém s ledvinami nebo cukrovku. V takovém případě byste měli co nejdříve navštívit vašeho lékaře.

Světle slámová až tmavě žlutá barva

Tato barva většinou znamená, že jste zdraví a dobře hydratovaní. Nažloutlá barva je způsobena pigmentem zvaným urochrom, který produkuje vaše tělo.

Jantarová nebo medová barva

Tmavší moč obvykle znamená, že nepřijímáte dostatek tekutin a je známkou mírné dehydratace. Toto zbarvení je většinou způsobeno koncertovanější močí kvůli nižší hladině tekutin ve vašem těle, než je potřeba. Často k tomu může dojít po náročné procházce v horku nebo po tréninku. Doplňte si tekutiny a barva moči by se měla vrátit k normálu.

Váš mozek vás varuje: Tyto příznaky naznačují, že se blíží nervové zhroucení

V životě se někdy stává, že toho máte hodně. Sype se na vás jedna špatná zpráva za druhou, řešíte spoustu věcí, v práci je toho také hodně. Člověku to dává logicky zabrat a pokud to trvá chvíli, dá se to zvládnout. Když je toho však už hodně, vaše tělo i hlava vám dává najevo, že je potřeba přibrzdit.
svetzeny.cz
Info ikona
Moč

Barva javorového sirupu až hnědá

Pokud jste delší dobu nepřijali žádné tekutiny, může to být známkou pokročilé dehydratace. Dopřejte svému tělu tekutiny co nejdříve. Pokud však přijímáte tekutiny normálně, může jít o zbarvení způsobené uvolněnou žlučí, což je příznakem onemocnění jater. Rezavé nebo hnědé zbarvení může být také příznakem vzácného metabolického onemocnění zvaného porfyrie, které postihuje kůži a nervový systém.

Růžová až načervenalá barva

Tato barva moči překvapivě nemusí vždy znamenat onemocnění. Pokud jste v posledních dnech jedli řepu, borůvky nebo rebarboru, může být barva moči ovlivněna právě jimi. Pokud jste nic takového nejedli, může být toto zbarvení příznakem krve ve vaší moči. Je celá řada onemocnění, které krev v moči provází, např. onemocnění ledvin, rakovina ledvin nebo močového měchýře, ledvinové kameny, infekce močových cest, problémy s prostatou nebo otrava olovem či rtutí. Pokud se barva brzy nevrátí do žlutého odstínu, navštivte svého lékaře co nejdříve.

Oranžová barva

Pokud je vaše moč oranžová, může se jednat o známku dehydratace. Může však také signalizovat onemocnění jater nebo žlučovodů. Oranžová moč může být způsobena i potravinářským barvivem či některými léky. Nejprve zkuste tělu dodat dostatek tekutin, a pokud se barva nezmění, navštivte svého lékaře.

Jsou zdravé, ale ne dietní: Potraviny, které jsou vysoce kalorické a vy nevědomky přibíráte na váze

Mají image zdravých potravin, které byste měli zařadit pravidelně do svého jídelníčku. Bezpochyby je to tak! Ale jedna věc jsou živiny, které tyto potraviny obsahují a které vaše tělo potřebuje. Druhá věc je ale jejich kalorická hodnota. Na jaké dobroty byste si měli dát v jídelníčku pozor?
svetzeny.cz
Info ikona
Moč

Modrá nebo zelená moč

Takto zbarvená moč je s největší pravděpodobností důsledkem silně obarvených potravin nebo některých léků, které jste zkonzumovali. Ve vzácných případech může být toto zbarvená způsobeno hyperkalcémií, což je onemocnění, při kterém máte v krvi vyšší než normální hladinu vápníku. Obvykle je toto onemocnění genetické nebo doprovází určité druhy rakoviny. Pokud budete močit delší dobu takto zbarvenou moč, navštivte neprodleně svého lékaře.

Zakalená moč

Pokud je vaše moč zakalená, může být opět na vině dehydrataceinfekce močových cest nebo ledvinové kameny. Pijte hodně vody, a pokud se stav nezlepší, navštivte svého lékaře.

Pěnivá nebo šumivá moč

Ačkoliv může být vysvětlení i v silném proudu moči, může pěnivá moč znamenat nadbytek bílkovin ve vaší stravě nebo problém s ledvinami. Pokud máte takovou moč pravidelně, navštivte svého lékaře.

Zdroj článku