Přejít k hlavnímu obsahu

Váš mozek vás varuje: Tyto příznaky naznačují, že se blíží nervové zhroucení

V životě se někdy stává, že toho máte hodně. Sype se na vás jedna špatná zpráva za druhou, řešíte spoustu věcí, v práci je toho také hodně. Člověku to dává logicky zabrat a pokud to trvá chvíli, dá se to zvládnout. Když je toho však už hodně, vaše tělo i hlava vám dává najevo, že je potřeba přibrzdit.

Život skýtá dobré i ty špatné věci, aby se vytvořila nějaká rovnováha, obvykle se střídají. Jenže někdy je toho moc. Máte starosti v práci, doma, v osobním životě a to se podepisuje nejen na vás, ale především na mentálním zdraví. Jak poznat, že se něco děje? Že vám zdraví dává najevo, že musíte přibrzdit? Tyto znaky vám dávají varovné signály, že jste na pokraji psychického zhroucení.

Nestíháte

A to vlastně nic. Mentální kapacita je na bodu zlomu, nabrali jste si toho na sebe o dost víc, než zvládáte. Nejste ve své kůži, nemáte nejlepší období a chtít stihnout vše, to prostě nejde. Opozdili jste se se vším - v práci, doma, s placením účtů. A to, že nestíháte vás logicky znervózňuje a dostáváte se tak do začarovaného kruhu.

Hlava neustále pracuje

A to pořád. Jediná chvíle, kdy hlava umí vypnout je tehdy, kdy spíte. Před spaním si procházíte v duchu různé seznamy, co všechno ještě musíte nebo nemusíte udělat. Je logické, že tělo, pokud je oslabeno, chce zužitkovat čas, kdy odpočívá. Proto není divu, že prospíte půl dne.

Test odolnosti vůči stresu: Umíte řešit problémy? Zjistěte, jaká je vaše psychická odolnost

Stojíte před náročným úkolem či vás zasáhlo něco nečekaného? Každý se občas dostane do stresující situace, která je potřeba okamžitě řešit. Naše reakce jsou ale různé - někdo je v klidu, jiný se hroutí, další běží pro sladkou tyčinku, někdo zase nepozře ani sousto. Test napoví, jak jste na tom ve stresových situacích vy.
svetzeny.cz

Unikáte před povinnostmi

Víte, že to nepočká, přesto si raději pustíte film, lehnete, sledujete videa na sociálních sítích. Nechce se vám, překládáte povinnosti na další dny a pak logicky nestíháte ještě víc. Před realitou ovšem neuniknete.

Trápí vás úzkosti

Občas je úzko každému z nás, ale máte-li toho hodně a je vaše duše vyčerpaná, pak se začínají objevovat pravidelně. Nemůžete se nadechnout, cítíte malátnost, únavu a mnoho dalšího. A čím víc se snažíte proti tomu bojovat, tím je to horší.

 

Nedostatek spánku může vést ke zhroucení organismu, varují vědci

Víte, co s vaším tělem stane po třech probdělých nocích? Má to vliv na vaše psychické i fyzické zdraví. Ještě závažnější důsledky se projeví v dlouhodobém horizontu, kdy dokonce hrozí, že se u vás rozvine jedno závažné onemocnění.
svetzeny.cz

Pláč

Je pravidelný a je ho mnoho. Pláčete každý den, rozněžní a rozesmutní vás absolutně všechno. Někdy pláčete už jen kvůli tomu, že toho máte hodně. Cítíte, že už to dál nezvládáte.

Cítíte nevolnost

Psychika je oslabená a když nevnímáte jiné náznaky, musí se spojit s tělem, aby vám vyslalo jasnější signál. Nevolnost může mít různé příznaky, je vám špatně od žaludku, zvracíte, nemáte chuť na jídlo nebo naopak, zajídáte všechen stres, který vás obklopuje. 

 

Zdroj článku