Přejít k hlavnímu obsahu

7 benefitů tance pro vaše tělo

Slyšíte oblíbenou písničku a už se zvedáte z postele a poskakujete kolem? Možná vám přináší radost i zvládání složitých tanečních kreací. Ať už je to jakkoli, jedna věc je jasná - výhody tance pro fyzickou i duševní stránku těla jsou nekončné.

1. Zlepšuje kardiovaskulární zdraví

Pro zdravé srdce je tanec ideální forma cvičení. Můžete si přizpůsobit rychlost i styl tance, který vám bude vyhovovat. Podle profesionálních tanečníků jsou všechny druhy tance skvělým kardio tréninkem, protože se tepová frekvence se většinou udržuje v aerobní zóně a zvyšuje se a klesá s měnící se písní.

2. Zlepšuje rovnováhu a sílu

Tanec zlepšuje fyzickou zdatnost ve všech směrech. Při každodenních pohybech, jako je chůze, u někoho i běh nebo jízda na kole, se pohybujete v jedné rovině, zatímco při tanci různě rotujete a zapojujete všechny svaly. Díky tomu budete mít nejen sílu, ale i lepší rovnováhu.

3. Vhodný i při problémech

Existuje řada tanců, které mohou provozovat i lidé s omezenou pohyblivostí či chronickými zdravotními problémy. Pokud se bojíte, že byste to nezvládli, poraďte se se svým lékařem a instruktorem před zahájením výuky. V každém případě se dá tanec přizpůsobit vašim možnostem.

4. Má pozitivní vliv na mozek 

Podle jedné studie se u starších lidí zvyšuje objem šedé hmoty mozkové, nejvíce konkrétně v oblasti hipokampu, pokud začnou pravidelně tančit. Právě tato oblast se přitom výrazně podílí na učení a udržování paměti a často bývá právě věkem výrazně opotřebena. Díky tanci tak udržíte ve formě nejen tělo, ale i mozek.

5. Tancovat může kdokoliv

Jednou z největších výhod tance je to, že ho může provozovat každý. Pokud se můžete hýbat, můžete tančit a je úplně jedno, jestli to bude profesionální kurz nebo budete poskakovat v obýváku s puštěným YouTube. Tanec je tak oblíbený i u lidí, kteří se jinak vyhýbají všem formám cvičení.

6. Dostanete se mezi lidi

Možná preferujete tanec pouze ve chvíli, kdy se na vás nikdo nedívá, přesto je tu něco kouzelného na tom tančit s ostatními. Můžete se zapojit do tanečních pro dospělé nebo třeba kurzu břišního tance, jděte si zatancovat s přáteli, nebo si pusťe písničky doma a tancujte s dětmi či vnoučaty. Pobavíte se všichni!

7. Zlepšuje náladu

Tanec, i pohyb celkově, v těle spouští endorfiny, tedy hormony spokojenosti, a navíc umožňuje „odtančit“ od problémů a dát průchod emocím. Díky tomu pomáhá zachovávat duševní i emoční zdraví, snižuje stres a příznaky úzkosti či deprese, navíc zvyšuje sebevědomí. To už stojí za to obout střevíčky a vkročit na parket, že?

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku