Přejít k hlavnímu obsahu

13 varovných signálů, že jste ve vztahu s narcistou

Když jste ho poznala, nemohla jste uvěřit svému štěstí, byl galantní a choval se k vám jako k princezně. Pomalu však začal být kritický a měl snahu vás ovládat. Jako byste najednou žila vedle někoho jiného. Sedí na vás tento popis? Pak máte možná co dočinění s narcistou. Pokud se chcete ujistit, podívejte se na varovné signály, které prozradí, že skutečně žijete s narcistickým partnerem.

1. Váš názor ho nezajímá

Vaše názory ho vůbec nezajímají. Ať už se jedná o takovou maličkost jako je plán sobotního výletu nebo o vaše názory na světové dění. Jen jeho názor je ten správný a vás si ani nevyslechne.

2. Kontroluje vás

Zbystřete, pokud chce mít váš partner naprostou kontrolu nad vaším pracovním i osobním životem. Mnohdy to může schovávat za starost o vás: „Miláčku, rád bych tě pustil na tu večerní dámskou jízdu s kamarádkami, ale mám o tebe strach, něco by se ti mohlo přihodit“, to je typická snaha o kontrolu. Často s vámi také může jednat jako s dítětem a nebrat vás vůbec vážně.

3. Musíte ho obdivovat

Všem nám lichotí, když jsme za něco pochváleni. Narcisté však chtějí být chváleni neustále, i když si to ničím nezasloužili. Bude od vás chtít ujištění, že je lepší než všichni ostatní, jednička naprosto v čemkoliv, co dělá.

Mohlo by se vám líbit

10 životních pravd a hodnot, které změní váš osud

Někdy vás asi překvapí, jak snadné je ztratit povědomí o tom, co je v životě opravdu důležité. S nabitým diářem, prací, dětmi a koníčky člověk ani nemá čas se soustředit na vlastní pocity. Letí na autopilota, hlavně aby všechno stihl. Někdy i rodinné oslavy, prostě chvíle, kdy máte mít radost a užívat si společnost lidí, které máte rádi, se stávají rutinní záležitostí, která vás spíš obtěžuje.
svetzeny.cz

4. Neprojevuje empatii

Narcisté často nemají ani špetku empatie, neumí se vcítit do pocitů druhých a vlastně je jejich pocity ani nezajímají. Jsou to sobci, kteří myslí jen na sebe a nikdy vám nebudou oporou.

5. Všechno je vaše chyba

Pokud se narcistovi něco nedaří, nikdy neuzná svou chybu. Všechno svede na vás. I když se budete snažit hájit, bude to marné, jen ho utvrdíte v tom, že vina je na vaší straně.

6. Má vždycky pravdu

Narcista se s vámi bude hádat i o naprosto zřejmých faktech, vždycky musí mít ve všem pravdu. Tu mu nevyvrátíte ani kdybyste pro své tvrzení měla sebelepší argumenty. Ve skutečnosti ho ani nezajímá, co je pravda a co lež, jen chce v debatě nad vámi vyhrát.

7. Mistrně s vámi manipuluje

Narcisté vás umí dokonale psychicky zmanipulovat, a to až do té míry, že budete pochybovat sama o sobě, o svých vzpomínkách a činech. Lži je schopen opakovat tak často, až budete mít pocit, že se událost odehrála skutečně tak, jak tvrdí on. Možná budete dokonce pochybovat o tom, zda jste po duševní stránce v pořádku, takový chaos umí ve vaší mysli vytvořit. Nezapomínejte, že ve skutečnosti je to on, jehož chování by mělo být zpochybňováno

8. Baví ho, když vás vidí trpět

Narcisté se vyžívají v ubližování druhým. Mají rádi pocit moci, a to, že někoho srazili na kolena, jim připadá jako vítězství. Využijí každé příležitosti si do vás v těžké situaci ještě rýpnout.

Mohlo by se vám líbit

Poznáte, zda žijete s manipulátorem? Toto jsou nejběžnější manipulační techniky

Zjistěte, jak rozpoznat manipulaci, a jaké zvolit protistrategie. Zde je popis základních typů manipulačních technik včetně řeči těla. Nemáte náhodou po svém boku někoho, kdo tyto techniky využívá ve svůj prospěch a vám ubližuje?
svetzeny.cz

9. Lže, jako když tiskne

Narcistovi nemůžete věřit ani nos mezi očima, jsou mistři ve lhaní. Bude si dávat dobrý pozor, abyste ho při lži nepřistihla, ale zároveň mívá v záloze promyšlené výmluvy. Důvěřujte své vnitřní intuici a nenechte se chytit do pavučiny jeho lží.

10. Je na vás zlý

Uráží a ponižuje vás, snaží se vám neustálými jedovatými poznámkami snižovat sebevědomí. Zároveň vám připomíná, jaké štěstí vás potkalo, že máte po boku partnera, který vám všechny vaše nedokonalosti odpustí.

11. Necítí žádnou vinu

Omluvy se od něj nikdy nedočkáte, ba ani nepřipustí, že jeho chování k vám je zlé. Narcisté často flirtují během vztahu i s jinými ženami a jelikož je jejich empatie nulová, nechápou, že vám to může vadit.

12. On je oběť

Narcisté se rádi pasují do role oběti. To on se cítí jako ten chudák, který musí žít s tak „strašnou“ ženou jako jste vy. Také na vás velmi rád hodí každý svůj neúspěch. To vše dělá proto, abyste měla pocit viny a on se nemusel za své otřesné chování cítit zodpovědný.

13. Přehnané sebevědomí

Narcisté o sobě často mívají vysoké mínění, jsou to přehnaně sebevědomí lidé. Mají tendenci své úspěchy nadhodnocovat a po vás budou chtít, abyste tuto hru hrála s nimi a nekriticky je za všech okolností obdivovala.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček
Mohlo by se vám líbit

Cítíte se osaměle? Na vašem zdraví se to odrazí hůř než nadváha. Zažeňte úzkosti i nudu pomocí těchto 3 tipů

Světová pandemie koronaviru zasáhla do životního tempa většiny lidí. Menší počet kontaktů, nařízený home office a práce z domova mohou mít nevalný vliv na lidskou psychiku. Jak se vyhnout nudě a pocitům úzkosti z osamění? Důležité je si najít i doma vhodnou zábavu, která vás zbaví negativních myšlenek a zažene chmurnou náladu. Vyzkoušejte proto pár našich tipů, které vám pomohou navrátit se zpět k psychické pohodě.
svetzeny.cz