Přejít k hlavnímu obsahu

Monika (25): Kývla jsem na něco, čeho lituji. Neodolala jsem atmosféře a teď jsem v pasti. Jaká je rada psychologa?

Občas si umíme život pěkně zkomplikovat. Jako Monika S. (25), která chtěla rozchod, ale souhlasila se svatbou. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

S Lukášem chodím pět let, z toho čtyři a půl spolu žijeme. Jsme zářným příkladem pořekadla, že protiklady se přitahují. Zpočátku mi to nevadilo, ale postupně mě rozdíly začaly štvát a vlivem pandemie vidím, že to je velký problém.

Já miluji cestování a nejraději bych pořád někde byla, kdežto on je domácí typ. Párkrát jsem ho vytáhla do zahraničí na odpočinkovou dovolenou, ale ty akčnější absolvuji s kamarádkou. Byly jsme na různých místech Asie a v Indonésii. Vždycky mi bylo líto, že tam Lukáš není a neprožívá ty úžasné zážitky se mnou.

To samé platilo o večerních programech. K mojí práci před pandemií patřily společenské akce, na které mě ovšem téměř nikdy nedoprovodil. Rád zašel maximálně do kina.

Mohlo by se vám líbit

Hanka (30): Od malička trápím sama sebe. Chtěla bych mít rodinu ale má to jeden háček. Jaká je rada psychologa?

Seznámit se s někým není snadné. Zvláště pro introverta. Své o tom ví třicetiletá Hanka, která touží po rodině, ale nemůže si najít partnera. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Jsme každý úplně jiný

Vlastně mu ten život, jaký máme teď, docela vyhovuje. Pracuje už jenom z domova, pak se třeba jdeme projít, ale večer zase sedíme u televize a pouštíme si filmy. Zatímco já trpím, protože se vidím s batohem na zádech, on je spokojený.

V prosinci jsem se definitivně rozhodla, že se s ním rozejdu. Mám ho ráda, ale chci parťáka, ne jen někoho, ke komu se budu vracet. Jenže pod vánočním stromečkem jsem našla prstýnek a Lukáš mě požádal o ruku. Teď mě asi odsoudíte, ale vlivem atmosféry a také tím, že jsem mu nechtěla právě na Štědrý večer ublížit, jsem řekla ano.

Teď nevím, co mám dělat. Vdávat se nechci, necítím to jako správnou cestu.

 

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Teze, že se protiklady přitahují, je trochu zrádná. Na začátku to funguje dobře, později jsou lidé konfrontování problémy, které není snadné vyřešit. Můžete se snažit o respekt, pochopení, vyhovění druhému. Vaše reálné pocity jsou ale tím, co nakonec rozhoduje. Ve Vašem případě se jedná o lítost, že nemůžete společně sdílet zážitky. Lítost je spojena s nepřítomností partnera, kterého nahrazuje někdo jiný. Kamarádka na cestování je fajn. Vy ale žijete s mužem a je hodně důležité, abyste neměla ve vztahu pocit strádání. Největší úskalí vidím v tom, že jednou potkáte někoho, kdo se bude jevit jako „parťák“, jak jste sama nazvala, a nebude snadné odolat touze s dotyčným se sblížit.

Je lidské a pochopitelné, že Vás emotivní situace zaskočila a že jste reagovala tak, jak jste popsala. Nikdo by Vás neměl odsuzovat za Vaše rozhodnutí.

Mohlo by se vám líbit

Záhady Boženy Němcové: Která z těchto žen byla její skutečná matka?

Nový seriál České televize probudil všeobecný zájem o život spisovatelky Boženy Němcové. Ten je opředený řadou nejasností a domněnek. Mezi ně patří i autorčin původ.
svetzeny.cz

Moniko, ve vašem případě „mít ráda“ nestačí. Svého budoucího muže byste měla milovat a mít pocit, že je to ten pravý. Pokud to tak necítíte, dříve nebo později spadnete do paralelního vztahu. Slyšela jsem nespočet lidských příběhů, kdy to lidé u volby životního partnera v tu chvíli necítili na 100%, a ani v jednom případě spolu nezůstali. Někteří spolu žili poměrně dlouho a měli i děti, nicméně celoživotně snili o někom jiném. Není to škoda?

Zkuste si procítit následující: představte, že držíte v jedné ruce květinu, která evokuje radostný pocit, je krásná, vzácná a drahá. Nevíte, jestli je tu pro Vás, chcete ale být v její blízkosti a vnímat její krásu, i kdyby to bylo jen na chvíli.

V druhé ruce máte také květinu, je také hezká, je dostupná, když zvadne, nevadí, protože si někde obstaráte jinou. Je tu pro Vás, ale nemáte v její blízkosti tak povznášející pocity. Které byste dala přednost?

Pointu už intuitivně znáte. Tak první se jmenovala láska, ta druhá rozum..


Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon
Mohlo by se vám líbit

Jarka (35) a Tomáš (38): Syn se vymknul z rukou. Jaká je rada psychologa?

Většina rodičů se pro své dítě snaží dělat to nejlepší. I tak ale dochází k situacím, kdy si musí přiznat, že je něco špatně. To se přihodilo Jarce (35) a Tomášovi (38). Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Lucie (23): Mám poměr s nevlastním bratrem. Bojím se to říct rodině, abych je nadobro neztratila. Jaký názor má psycholog?

Lucie se zamilovala do svého nevlastního bratra, a on do ni. Bojí se, jaká bude reakce rodiny. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz