Přejít k hlavnímu obsahu

Lucie (23): Mám poměr s nevlastním bratrem. Bojím se to říct rodině, abych je nadobro neztratila. Jaký názor má psycholog?

Info ikona
Poměr s nevlastním bratrem

Lucie se zamilovala do svého nevlastního bratra, a on do ni. Bojí se, jaká bude reakce rodiny. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Moji rodiče se rozvedli, když mi bylo devatenáct. Mamka mi zhruba tři roky potom představila svého nového partnera, kterého poznala v práci. Milan stejně jako ona žil po rozvodu sám, jen s tím rozdílem, že skoro dvacet let, a přitom vychovával dvě děti. Jeho bývalá žena od nich odešla a dceru se synem jen někdy navštěvovala. 

Byla jsem ráda, že je mamka spokojená, nechtěla bych, aby zůstala sama. Vlastně ani rozvod jsem jí nikdy nevyčítala, neměla to s naším taťkou zrovna lehké. 

Problém nastal, když jednoho dne Milan přivedl své děti, abychom je také poznali. Jsou už samozřejmě dospělé. Simče je dvacet a Lukášovi pětadvacet. Ona je milá a on… no co vám budu povídat. Vysoký, tmavovlasý, s dvoudenním strništěm na tváři. Líbil se mi na první pohled, a když se ještě k tomu ukázalo, že si rozumíme, byl malér na spadnutí. Už tenkrát mi tajně řekl o číslo. A já se tetelila radostí.

Helena (51): Náhodou jsem manželovi přišla na dlouholeté tajemství. Něco takového jsem nečekala. Jaký je názor psychologa?

Cesty osudu jsou nevyzpytatelné. Své o tom ví i Helena (51), která nedávno zjistila, že manžel na půdě skrýva dlouholeté tajemství, o němž už celá desetiletí nic neví. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Za dva dny jsme šli na rande. Od první chvíle jsme věděli, že to nebude sourozenecké popovídání. Půl roku spolu chodíme a můžu říct, že takhle zamilovaná jsem nikdy nebyla

Jenže se bojíme, jaká bude reakce doma. Co když se rodiče budou zlobit? Nejde o to, že by nás brali za bratra a sestru, ale tak trochu ohrožujeme i je. Kdybychom se třeba rozešli (i když na to teď nechci ani pomýšlet), zapůsobí to na celou rodinu.

Vůbec nevíme, jak tohle mamce a Milanovi sdělit. A máme ještě počkat, až spolu budeme delší čas, nebo je lepší vyjít s pravdou ven co nejdřív?


NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den, Lucie,

rozumím Vám, je to opravdu citlivé téma a tak trochu tenký led. Půjdu rovnou k jádru věci. Máte obavy, že pokud byste se rozešli, ohrozíte vztah vašich rodičů a ovlivníte životy i dalších lidí. Domnívám se, že nejsou na místě. Ano, určitě vzbudíte velké emoce, pokud vůbec netušili, o co jde. Ale nemusí být nutně negativní. Možná vás překvapí jejich reakce v tom smyslu, že už to ví. Ona totiž energie, která vyzařuje ze dvou zamilovaných lidí, je nepřehlédnutelná. Teprve po první milenecké fázi, která může trvat až dva roky, kde kromě citů hrají prim hormony, uvidíte, zda má váš vztah další perspektivu. Pokud byste se rozešli, nikde není psáno, že to bude ve zlém, je možné, že se z vás stanou nějakým způsobem přátelé, parťáci, není důležité, jak to teď nazveme. Je také možné, že se rozejdou rodiče a vy zůstanete spolu, takže teoreticky ti, jejichž reakce se teď obáváte, mohou „ohrozit“ vaše vzájemné vztahy.

Milada (38): Krutou pravdu jsem se dozvěděla na silvestrovské oslavě. Můj život se od základu změnil. Jaký je názor psychologa?

Někdy se zrada objeví jako blesk z čistého nebe. To se stalo naší čtenářce Miladě, která nám poslala námět na příběh. Vypráví o tom, jak se dozvěděla, že jí lže jeden z nejbližších. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.
svetzeny.cz

Lucie, doporučila bych vám říci pravdu, pokud to budete tajit delší čas, například rok, nejen že budete s Lukášem žít v napětí, ale v momentu, kdy oznámíte, že jste spolu UŽ rok, paradoxně vyvoláte v rodičích frustraci, protože by mohli přemítat o tom, že sice něco postřehli, ale nezasáhli, měli se víc zajímat a řešit to. K tomu se přidá špatný pocit z toho, že jste je obelhávali… A paradoxně toto by mohl být největší problém, ne ani tak skutečnost, že jste se „dali dohromady.“ Realita je taková, že nejste pokrevní příbuzní a eticky ani jinak neděláte nic špatného nebo protizákonného.

Zvažte samozřejmě, jakou formou a při jaké příležitosti to řeknete a co je důležité, buďte u toho všichni čtyři. Určitě je lepší požádat o respekt a pochopení, než jim to stručně oznámit s tím, že nemá smysl vám cokoli rozmlouvat. Volte tedy vhodná slova a spíš než hrdí, buďte pokorní. Sami nejlépe víte, jací vaši rodiče jsou. Pokud vás mají rádi a oni dva jsou spolu spokojeni, máte obrovskou šanci, že přijmou věci tak, jak jsou. Počítejte jen s tím, že to může chvíli trvat, vstřebat náročné situace vyžaduje nějaký čas.

Přeji hodně štěstí a lásky všem zúčastněným.

Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Křik na dítě se blíží psychickému týraní: Poznamená jejich duši i psychiku

Fyzický trest není správný, to je jasné. Ale stejně tak bolestné pro děti jsou nezájem rodičů nebo naopak křik. I když vás děti dokáží občas pěkně vytočit, nikdy byste se neměli nechat strhnout ke křiku. Děti to zasáhne více, než si možná myslíte. Rodičovství je samozřejmě náročné, ale stejně je na tom i dětství.
svetzeny.cz

Důmyslný „skládací“ trik: takovou tortillu jste ještě nejedli

Na TikToku se v současné době šíří inovativní způsob přípravy tortill. Nová technika skládání je extrémně jednoduchá, důmyslná a zábavná.
svetzeny.cz