Přejít k hlavnímu obsahu

Co jíst před a po tréninku?

Zdravá a energeticky vyvážená svačina před a po tréninku může pomoci při boji s únavou, zvýšit vaši výkonnost a zefektivnit vaši snahu. Jaké svačiny si dát hodinu před cvičení anebo hned po něm?

Mléko a ořechy zaženou únavu

Kromě toho, že ořechy obsahují omega-3 masné kyseliny, které působí protizánětlivě, jsou také zdrojem řady minerálů, zejména vápníku, hořčíku a draslíku, které pomáhají bojovat proti únavě. Pokud je zkombinujete s mlékem, dodáte tělu potřebné bílkoviny důležité pro svaly a kosti. Zkuste někdy tyto dvě potraviny zkombinovat a ochutnejte místo kravského mléka oříškové, mandlové nebo i makové.

Info ikona
Mandle

Proti křeči bojuje kiwi i banán

Bolestivé křeče obyvkle postihují lýtka, chodidla, někdy i stehenní svaly. Signalizují buď nedostatek minerálů jako je hořčík, draslík a vápník, anebo přetížení či rychlý růst svalů. Smlsněte si po tréninku na banánu s kiwi. Jsou zdrojem draslíku a hořčíku, zabrání svalové křeči a ještě vám pomohou překonat únavu během tréninku i po něm. Navíc kiwi obsahuje větší množství vitaminu C než citrusové plody a společně se železem zmírňuje anémii a posiluje imunitní systém.

Energii dodá celozrnný chléb s ricottou

Určitě znáte klasickou ricottu, vyráběnou ze syrovátky, která se často využívá při vaření. Je bohatá na proteiny, vápník, vitamíny B1, B2, B3, A a minerální soli, především sodík, draslík a fosfor. Jelikož obsahuje malé množství kalorií, je vhodná i pro lidi s nízkokalorickou dietou. Než se vydáte cvičit, dejte si k celozrnnému chlebu a ricottě zeleninu a čerstvé bylinky jako bazalka, tymián, pažitka nebo petržel. Tahle svačina vás nabije energií, která se bude během cvičení pomalu uvolňovat.

Info ikona

Sušené ovoce uspokojí touhu po sladkém

Než sáhnete po čokoládové tyčince, vzpomeňte si, že konzumace sušeného ovoce snižuje riziko obezity. Navíc vám po cvičení zajistí dostatečný přísun vlákniny i minerálů. Sušené ovoce je skvělým zdrojem antioxidantů, hlavně polyfenolů, které pomáhají zlepšit průtok krve a přispívají k lepšímu trávení.

Info ikona

Svaly díky avokádu

Vedle ořechů je avokádo jedním z nejlepších zdrojů tuku, ale nemusíte mít strach, že by se to negativně projevilo na vaší postavě. Právě naopak. Svačinka z avokáda před fyzickou aktivitou zvýší příjem vaší energie a podpoří růst svalové hmoty a síly. Navíc v jeho složení najdete fytosteroly, karotenoidy, vitamíny C a E, minerální látky selen, zinek, mangan s protizánětlivými účinky. Pokud vás tedy pobolívají klouby kvůli začínajícímu zánětu, dejte si avokádo, které vám ještě k tomu sníží hladinu „špatného“ cholesterolu.

Info ikona