Přejít k hlavnímu obsahu

Bolest, lupání a ztuhlost kloubů po delším odpočinku: Příznaky nepříjemného onemocnění je třeba odhalit včas

Artróza nepostihuje pouze seniory, potýkají se s ní i výrazně mladší lidé. Dokáže velmi znepříjemnit život, omezit pohyblivost a dokonce může vést až k trvalé invaliditě. Co artrózu způsobuje, jak se projevuje, jaká má stádia a jak probíhá její léčba?

Přesné příčiny vzniku artrózy nejsou dosud zcela objasněny. Dříve byl za důvod považován pouze pokročilý věk pacienta a opotřebení kloubní chrupavky. Dnes jsou tyto faktory vnímány spíše jako jedna z mnoha možných příčin. “V generaci padesátníků postihuje až 80 % obyvatelstva, přičemž s přibývajícím věkem výskyt stoupá. Objevuje se ale též u mladších osob, zvláště u fyzicky pracujících či sportovců, kteří klouby pravidelně přetěžují.”, dodává MUDr. Jiří Madar, ortoped z EUC Kliniky Ústí nad Labem na webových stránkách kliniky. Často je její vznik způsoben dědičností, neúměrným a jednostranným zatěžováním kloubů či obezitou. Objevit se může ale i po úrazech, vlivem vývojové vady kloubu a také rozdílnou délkou končetin nebo třeba hypermobilitou.

Jak artróza probíhá

Během zprvu nenápadné a dlouhotrvající chorobě postupně dochází k poškozování chrupavky, která kryje povrch kloubu. Chrupavka ztrácí pružnost, pevnost a postupem času se ztenčuje. Tvoří se v ní trhliny, její povrch přestává být hladký, čímž dochází k silnějšímu tření. Po čase často dochází k jejímu úplnému zániku. Na kostech postiženého kloubu se mohou objevit různé výrůstky, které způsobují praskání či vrzání v kloubu a bolest při pohybu.

Projevy artrózy a stádia nemoci

První příznaky artrózy je možné zaznamenat klidně už kolem dvacátého roku života, kdy se mohou objevit první změny ve struktuře kloubů. Nejčastěji se projevují např. bolestí při zátěži, zánětem kloubu, bolestí svalů, problémy s pohybem, ztuhlostí kloubu v začátku fyzické aktivity či citlivostí na chlad. V prvním stádiu se chrupavka ztenčuje a dochází ke zužování kloubní štěrbiny. Ve druhém stádiu se štěrbina dále zužuje a objevují se drobné nerovnosti na kloubech. Ve třetím stádiu se kloubní štěrbina stále zužuje, objevují se další výrůstky a dochází k deformacím kloubní jamky a hlavice. Ve čtvrtém stádiu kloubní štěrbina úplně vymizí a kloub přestává fungovat. Bolest i omezení pohybu se zvyšuje postupováním nemoci. Zpozornět byste měli hned, pokud zaznamenáte klidovou bolest, která zpravidla přichází v nočních hodinách.Artróza je, bohužel, společník na celý zbytek života. Její relativní výhoda je, že ve většině případů postupuje pomalu, nevýhoda je, že postupuje. Pokud ji jednou máte, nezažil jsem, že by zmizela,“ řekl v lékařské poradně Českého rozhlasu Plzeň MUDr. Karel Koudela, Ph.D., vedoucí lékař Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Fakultní nemocnice v Plzni.

Jak se léčí artróza

Jakmile se objeví příznaky artrózy, lékař vám předepíše pohybovou léčbu pod vedením fyzioterapeuta, který vás naučí cviky k posílení potřebného svalstva, aníž byste nadměrně zatěžovali klouby. Vedle cvičení vám může být předepsána magnetoterapie, elektroterapie, hydroterapie, akupunktura či léčba ultrazvukem. Doporučují se také používat protetické pomůcky jako například vložky do bot, hole, ortézy a mělo by dojít k režimovým opatřením a vyloučení či omezení nevhodných sportů. Lidé s nadváhou budou muset pracovat na snížení hmotnosti. “U nadváhy je třeba se zastavit – dobrá rada zní: zbavte se jí včas. S rozvinutou artrózou, tj. bolestivými klouby, už vůbec není snadné zhubnout a pacient se dostává do začarovaného kruhu – nadbytečné kilogramy klouby zatěžují a to vede k jejich dalšímu poškozování, možnosti pohybu jsou však také omezené. Lékaři v takovém případě jako vhodný pohyb doporučují jízdu na kole nebo tříkolce pro dospělé a plavání.”, dodal MUDr. Karel Koudela. Ačkoliv se nemoc projevuje bolestí a ztuhlostí, je důležité, aby jste zůstali aktivní. Ideálním pohybem je jóga, pilates, taiči, plavání, jízda na kole, běžky či vodní aerobik, tedy pohyb, který nezatěžuje klouby. Jsou-li bolesti nesnesitelné, podávají se analgetické tablety nebo masti a nesteroidní antirevmatika. Nasazují se i medikamenty ze skupiny chondroprotektiv, které napomáhají regenerovat chrupavčitou tkáň a tvorbu kolagenu. Účinné jsou také aplikace injekcí s kyselinou hyaluronovou nebo kolagenem přímo do postižených kloubů. Jakmile pohybová ani farmakologická léčba nezabírají, přistupuje se k chirurgickým zákrokům.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon