Přejít k hlavnímu obsahu

Perimenopauza: Dovede potrápit i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky

Info ikona
zdraví

Zatímco menopauza je všem dobře známá, pojem perimenopauza je pro řadu lidí nový. Jedná se o období předcházející menopauze. Mnohdy její symptomy potrápí už i třicátnice. Zjistěte, zda i vy pociťujete její příznaky.

Co je to perimenopauza?

O menopauze neboli přechodu slyšel asi každý, ale pojem perimenopauza je mnohým ještě stále neznámý. Označuje období před začátkem menopauzy, které může trvat různě dlouho, u někoho jsou to měsíce, u jiné ženy roky. Typické je, že dochází k postupnému úbytků estrogenu a progesteronu. V důsledku toho dochází k poruchám menstruačního cyklu, který se může jak zkracovat, tak prodlužovat. Nepravidelný cyklus však automaticky neznamená začátek perimenopauzy, je vždy na lékaři, aby zjistil, co je příčinou poruchy cyklu. U některých žen začíná toto období již kolem jejich 30. roku života, obvykle se tak ale děje spíše po čtyřicítce. Pokud dojde k vynechání menstruace, které trvá déle jak 12 měsíců, už můžeme hovořit o začátku menopauzy.

Menopauza a otázky, na které se bojíte zeptat

Menopauzu nemusíte nutně protrpět. Řadu jejích projevů lze poměrně jednoduše ovlivnit a zmírnit. Stačí jen myslet trochu dopředu a včas přijmout preventivní opatření.
svetzeny.cz

Příznaky perimenopauzy

Pro perimenopauzu je typických hned několik symptomů:

  • Nepravidelná menstruace – zkrácení či prodloužení doby mezi jednotlivými cykly, nebo přechodné úplné vynechání menstruace.

  • Návaly horka – Tento příznak je typický jak pro menopauzu, tak pro perimenopauzu. Často dochází k intenzivnímu nočnímu pocení, a tím pádem neklidnému nočnímu spánku.

  • Změna hladiny cholesterolu – Vlivem poklesu hormonu estrogenů může dojít ke zvýšení hladiny tzv. „špatného“ cholesterolu, který přispívá ke vzniku kardiovaskulárních chorob. Zároveň platí, že u celé řady žen se tím jak stárnou snižuje hladina tzv. „dobrého“ cholesterolu, což také zvyšuje riziko onemocnění srdce.

  • Vaginální suchost – Vlivem snížené hladiny estrogenu může být vagína méně vlhká a také ztrácet na elasticitě. Pohlavní styk může být kvůli vaginální suchosti nepříjemný a bolestivý.

  • Problémy s močovým měchýřem – Žena se může stát náchylnější k infekcím močových cest a také hrozí inkontinence.

  • Snížená plodnost – Během perimenopauzy může být těžší otěhotnět, ale dokud máte menstruaci, šance zde stále je.

  • Výkyvy nálad – Během tohoto období můžete pociťovat časté změny nálad. Je zde i zvýšené riziko deprese.

Vědci zjistili, co způsobuje předčasné stárnutí

Elixír života, vitaminy a spoustu procedur, které by měly údajně prodloužit náš život. Vědci zjistili, že se jedná o obyčejné věci, které urychlují naše stárnutí. Když se jim vyhnete nebo eliminujete, budete se divit, jak budete fit. Které to jsou?
svetzeny.cz

Jak zmírnit příznaky perimenopauzy

V současné době žádná léčba, která by dokázala tento proces zcela zastavit. Co ale lze, je mírnění příznaků perimenopauzy. Pokud vám lékaři diagnostikují perimenopauzu, existují možnosti, jak vám ulevit. Co se týče psychického zdraví, je možné pacientovi předepsat antidepresiva, která pomohou při výkyvech nálad či depresi.

Co se týče fyzického zdraví, často je nasazována hormonální léčba. Některým ženám je předepsána antikoncepce, která dovede hladinu hormonů v těle stabilizovat, a tím pádem dojde ke zmírnění symptomů. Dále je možná cílená hormonální terapie. Existují léky, které pomáhají tlumit nepříjemné návaly horka. Vaginální suchost lze řešit použitím speciálních vaginálních krémů a lublikantů.

V neposlední řadě si můžete pomoci i sami, základem je zdravý životní styl. Snažte se jíst zdravě. Pravidelně se hýbejte, nemusí to být jen dřina v posilovně, postačí i procházka. Nepijte alkohol a omezte pití kávy. Nekuřte. Pro zlepšení duševního zdraví můžete vyzkoušet například meditaci nebo techniky odbourávající stres. Snažte se mít co nejkvalitnější spánek a neponocujte.

Zdroj článku