Přejít k hlavnímu obsahu

Pálení očí, otoky: Kdy nejde o obyčejnou únavu, ale o zdravotní problém

Oči jsou oknem do duše i do zdraví. Pálení očí je velmi nepříjemné a potká za život snad každého, ale ne vždy jsou na vině jen únava či pláč. Přečtěte si, kdy je třeba zpozornět a případně navštívit odborníka, který vám pomůže vyloučit závažnější příčiny pálení či zarudnutí očí.

Většina lidí zapomíná při sprchování na důležité místo na těle: Jestliže ho budete vynechávat, hrozí vám rozšíření bakterií

Správné hygienické návyky má snad každý z nás. Na těle je ale přitom jedno místo, u kterého by vás nenapadlo mu věnovat zvýšenou pozornost. Pokud ho necháte bez pořádného vydrhnutí, může dojít k hromadění bakterií a zánětům!
svetzeny.cz

Červené oči a otoky mohou být projevem únavy, ale i alergie

Nejčastějším problémem jsou zarudlé oči. I když může mít tento jev mnoho příčin, často je to důsledek podráždění očí. Může za tím stát únava či pláč. Může se však jednat i o alergickou reakci na určité látky, jako jsou pyly, prach, zvířecí chlupy nebo chemikálie. Dlouhodobé používání počítačů nebo mobilních telefonů může také způsobit suchost očí a jejich zarudnutí. Pokud však máte oči červené delší dobu a doprovázejí je další příznaky, jako je výtok či otoky, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Otoky víček mohou být způsobeny mnoha faktory, nejčastěji pláčem, ale také je může způsobovat alergie, nedostatek spánku, přílišná konzumace alkoholu nebo slaného jídla, a dokonce i hormonální změny v těle. Pokud se otoky víček vyskytují pravidelně a bez zjevné příčiny, mohou být známkou zdravotního problému, jako je například alergie na potraviny, autoimunitní onemocnění, problémy s ledvinami nebo štítnou žlázou. Všímejte si jakýchkoli dalších příznaků, které by mohly souviset s otoky víček, a konzultujte je se svým lékařem.

Co je to syndrom suchého oka?

Pokud máte pocit, že jsou vaše oči neustále suché, pálí vás nebo máte pocit, jako byste měli písek v očích? Může se jednat o syndrom suchého oka. Tento stav nastává, když oči nedostávají dostatečné množství slz a nejsou tak schopné navlhčit jejich povrch. Suché oči mohou být způsobeny různými faktory, jako je dlouhodobé používání digitálních zařízení, kontakt se suchým vzduchem, stárnutí, hormonální změny a určité léky. Pokud se suché oči vyskytují často a způsobují vám nepohodlí, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Chronické suché oči mohou vést až k poškození rohovky a dalším vážným komplikacím.

2 000 let stará receptura: Z potravin, které máte doma, vás může zbavit zánětů i snížit cholesterol

Kombinaci medu a skořice znali již lidé ve starověku. Tato starodávná receptura se dodnes využívá a její blahodárné účinky na lidské zdraví jsou stále zkoumány. V posledních letech se ukázalo, že med a skořice mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu, regulovat vysoký cukr a působit protizánětlivě. Přečtěte si, co všechno dokáže tato zázračná receptura.
svetzeny.cz

Svědění očí či výtok mohou být příznaky vážného onemocnění očí

Pokud vás oči svědí, může jít opět o alergie, ale i infekce, suchost očí nebo reakci na dráždivé látky ve vašem okolí. Svědění a podráždění očí mohou být také příznakem zánětu spojivek, který je infekční nebo neinfekční povahy. Sledujte, zda z očí vytéká výtok. Některé lehčí formy zánětů lze léčit volně dostupnými kapkami z lékárny, ale v závažnějších případech je třeba navštívit lékaře, aby vám předepsal antibiotika. Pokud nebudete zánět léčit, může dojít k jeho rapidnímu zhoršení a následnému poškození zraku či jeho úplné ztrátě.

Jak podpořit zdraví očí a předcházet tak zdravotním problémům?

Pamatujte, že oči jsou cenným a citlivým orgánem, který si zaslouží správnou péči. Dopřejte jim dostatečný odpočinek, správnou hydrataci, vyhýbejte se dráždivým látkám a používejte ochranné brýle. Strava bohatá na vitamíny A, C a E, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty může pomoci chránit oči před poškozením a udržovat zrak ostrý. Zahrnutí potravin, jako jsou mrkev, špenát, brokolice či například losos, do vaší stravy může mít pozitivní vliv na zdraví vašich očí.

Zdroj článku