Přejít k hlavnímu obsahu

Barva vlasů: Dle vědců se pojí se zdravotními riziky. Zjistěte, jaké problémy hrozí blondýnkám, tmavovláskám a zrzkám

Barva vlasů se dle vědců pojí s určitými zdravotními riziky. Zjistěte, které problémy mohou potrápit blondýnky, tmavovlásky a zrzky. Každá barva vlasů souvisí s jinými onemocněními a dokonce i s vstřebáváním anestetik.

Blondýnky

Blond vlasy jsou všeobecně vnímány jako atraktivní, jak jsou však na tom přírodní plavovlásky, co se týče zdraví? Pojí se blond s nějakými zdravotními riziky? Tuto otázku si položilo hned několik vědců, kteří zkoumali souvislost mezi blond barvou vlasů a nemocemi. Ukázalo se, že s plavými vlasy se bohužel pojí i některá zdravotní rizika. Vědci se domnívají, že je to dáno nedostatkem melaninu v těle. Lidé se světlými vlasy jsou podle vědců z tohoto důvodu náchylnější ke kožním a očním problémům.

Info ikona
Blond
Mohlo by se vám líbit

Jaro se blíží a s ním i senná rýma. Tři rychlé tipy, které vám pomohou: Větrejte nebo zkuste zázvorový čaj

Jakkoli krásné může být jaro v plném rozkvětu, i toto období se může rychle stát samotným peklem pro ty, kteří jsou alergičtí a jaro protrpí ruku v ruce se sennou rýmou. Zde jsou tři rychlé tipy, jak si ulevit.
svetzeny.cz

Navíc pokud jste blond a zároveň máte světlé (modré, zelené) oči, je u vás vyšší riziko vzniku očního onemocnění zvaného věkem podmíněná makulární degenerace. Tento stav je hlavní příčinou nevratné ztráty zraku u Američanů ve věku 50 a více let. Není se však třeba přehnaně ovládat, tomuto onemocnění se dá účinně předejít, hlavní je chránit svůj zrak za pomoci slunečních brýlí. Dále se také hovoří o tom, že nedostatek melaninu v kůži je spojen s vyšším rizikem vzniku melanomu, proto důsledně dbejte na ochranu pokožky vystavené slunci.

Tmavovlásky

Tmavá barva vlasů ve světě jednoznačně převládá, zároveň je to také nejhrubší a nejhustší typ vlasů. Ačkoliv jejich kštice vypadá hustě, nenechte se zmást. Ve skutečnosti mají tmavovlásky méně vlasů než blondýnky či zrzky. Podle webu Medical Daily to znamená, že lidé s hnědými vlasy jsou vystaveni vyššímu riziku vypadávání vlasů, protože mají méně co ztratit. Na druhou stranu díky zvýšené hladině melaninu mají tmavovlásky menší riziko vzniku kožních problémů a melanomu. To však neznamená, že mohou zanedbávat péči o svou pokožku, nikdy nepodceňujte prevenci a chraňte se proti slunečnímu záření.

 

Info ikona
Bruneta

Hovoří se však i o spojitosti zvýšené hladiny melaninu se závislostí na nikotinu. Na základě studie z roku 2006 je známo, že se nikotin hromadí ve tkáni obsahující melanin. Melanin také zabraňuje tělu metabolizovat nikotin tak rychle. To v důsledku znamená, že droga zůstává v tělech tmavovlásek delší dobu a rychleji vyvolává závislost.

Mohlo by se vám líbit

Nedaří se vám zhubnout? Cukry, které ničí vaši snahu, číhají v tvarohu, mléce i cereáliích

Snažíte se shodit pár kilo, ale ručička váhy se stále nehýbe? Možná jsou na vině cukry, které se ukrývají leckdy v potravinách, kde byste je rozhodně nečekali v tak velkém množství. Podívejte se, jaké potraviny byste měli konzumovat během redukce váhy s rozvahou a kterým se vyhýbat úplně.
svetzeny.cz

Zrzky

Zrzavá barva vlasů je nejvzácnější na světě, dle odhadů jsou na světě pouhá dvě procenta přírodních zrzek a zrzků. Většina těchto lidí žije v severní Evropě. O zrzkách se říká, že jsou vášnivé a divoké. Jak jsou na tom však se zdravím? Nikoho asi nepřekvapí, že zrzky mají velmi citlivou kůži. Studie z roku 2016 se snažila zjistit, proč tomu tak je. Vědci zjistili, že je za tím specifická genová variace, která se pojí s vyšším rizikem (o 42 %) rozvoje rakoviny kůže. Proto by se lidé s touto barvou vlasů měli důsledně před sluníčkem chránit a pokud možno se opalování zcela vyhýbat.

Info ikona
Zrzka

Už méně se hovoří o tom, že zrzky mají smůlu, co se týče návštěv zubaře. Studie publikovaná v Journal of the American Dental Association z roku 2009 došla k závěru, že zrzky mají pádný důvod bát se zubaře. Ukázalo se, že genetická variace spojená se zrzavými vlasy zřejmě činí zrzky rezistentními vůči určitým anestetikům. Zrzky často také potřebují vyšší dávky anestezie, aby utlumily bolest, vědci se domnívají, že genová variace vede ke změnám v tom, jak metabolizují léky. Zrzky mají také dle studie z roku 2009 vyšší riziko, že u nich propukne Parkinsonova choroba.

Zdroje: Medical Daily, Prevention, Research Gate,Wellcome Sanger Institute

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška
Mohlo by se vám líbit

Barva očí: Dle vědců se pojí se zdravotními riziky i sklony k alkoholismu. Zjistěte, co značí zelená, modrá či hnědá duhovka

Barva očí se dle vědců pojí s určitými zdravotními riziky. Dokonce prý dle ní lze určit i to, zda má daný člověk sklony k alkoholismu. Zjistěte, co značí zelená, modrá či hnědá duhovka. Ke kterým nemocem máte sklon a před kterými jste naopak chráněni?
svetzeny.cz