Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si dle vědců spolehlivě prodloužit život: Pomůže pití kávy. Musíte však dodržet doporučované množství

Info ikona
Káva

Kdo by se nechtěl dožít vysokého věku? Dle vědců si můžete spolehlivě prodloužit život, když budete pít kávu, jeden z nejoblíbenějších nápojů vůbec. Je však třeba dodržet doporučované množství. Ověřte si, zda pijete optimální množství kávy denně.

Jak si dle vědců spolehlivě prodloužit život? Pomůže pití kávy

Věcí, které nám mohou prodloužit život, je vícero. Tým vědců se však zaměřit na pochutinu, bez které si řada z nás nedokáže představit své ráno – kávu. Ve studii zkoumali téměř 400 000 Britů po dobu deseti let. Jedná se o zatím největší studii pití kávy tohoto druhu. Zkoumali, jaký vliv má pití kávy na naše zdraví. „Protože káva může zrychlit srdeční frekvenci, někteří lidé se obávají, že její pití může vyvolat nebo zhoršit určité srdeční problémy. Odtud mohou pocházet obecné lékařské rady, proč přestat pít kávu. Naše údaje však naznačují, že lidé by neměli být od každodenního pití kávy odrazování, mělo by to být zahrnuto jako součást zdravé stravy pro lidi se srdečním onemocněním i bez něj,“ říká jeden z hlavních autorů studie Peter Kistler z Baker Heart Institute. Vyvrací tak mýtus, že káva škodí srdci, buď byly pozorovány pozitivní účinky, nebo byl efekt neutrální. Rozhodně se však kardiovaskulární zdraví vlivem pití kávy nezhoršilo.

Léto se blíží: Nejlepší štávy na pomoc při hubnutí. Vyzkoušejte osvědčený celer nebo granátové jablko

svetzeny.cz

Musíte však dodržet doporučované množství

Studie došla k závěru, že pití kávy dovede prodloužit život tím, že udržuje naše srdce zdravé. Vědci zjistili, že jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě snižuje riziko srdečních onemocnění a poruch srdečních rytmů – pomáhá tak lidem žít déle. Musíte však dodržet doporučované množství, rozhodně neplatí, že čím více, tím lépe. Tým zjistil, že optimálních výsledků dosahovali lidé, kteří pili dva až tři šálky kávy denně. Ti měli o 10 až 15 % nižší riziko ischemické srdeční choroby, problémů se srdečním rytmem a srdečního selhání. Vědci tyto výsledky porovnávali se skupinou dospělých, která kávu nepila vůbec.

Info ikona
Salky s kavou

Vědci podotýkají, že kávová zrna obsahují více než 100 výživných rostlinných látek. Tlumí oxidační stres, zmírňují záněty a zlepšují fungování metabolismu. Vědci upozorňují, abyste to s pitím kávy nepřeháněli, držte se doporučovaného množství. Ti, kteří pili kávy více než tři šálky denně, nedosahovali tak dobrých výsledků. Riziko mrtvice nebo úmrtí souvisejícího se srdcem bylo nejnižší u těch, kteří pili jeden šálek kávy denně. V mnoha případech káva výrazně snížila riziko kardiovaskulárního onemocnění, bez ohledu na to, zda lidé pili alkohol, kouřili, necvičili, měli cukrovku či vysoký krevní tlak.

Cvičení pánevního dna zlepší váš milostný život: vyzkoušejte prkno nebo kočku

svetzeny.cz

Další zdravotní benefity pití kávy

Káva má samozřejmě i další přínosy pro zdraví našesho těla. Je dobře známo, že zvyšuje naši energii, po ranním šálku kávy se cítíme méně unavení. Některé studie také naznačují, že pití kávy snižuje riziko propuknutí cukrovky druhého typu až o 6 procent. Káva je také přínosná pro kognitivní funkce mozku. O pití kávy se hovoří v souvislosti s prevencí Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Jak se zdá, je to i dobrý pomocník při hubnutí, zvýšený příjem kávy se ukázal jako prospěšný při redukci tělesného tuku i při dodržování stanovených cílů při cvičení. Dle některých studií také káva snižuje riziko deprese a prospívá zdraví jater.

Zdroje: Science Daily, Healthline

Nejlepší triky celebrit, kterými se udržují štíhlé: Nechte si poradit od Adele, představitelky seriálové Sabriny či Jennifer Lopez

svetzeny.cz