Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci zjistili, že váš měsíc narození může ovlivnit, jaké onemocnění vás čeká nejpravděpodobněji: Leden pro vysoký tlak, září pro astma

Info ikona
Nemoci podle měsíce narození

Možná se vám často stává, že na vás sedí dost informací ohledně vašeho znamení zvěrokruku. Na to teď ale na chvilku zapomeňte a zaměřte se na měsíc, ve kterém jste se narodili. Vědci z Columbia University Medical Center totiž nedávno narazili na úžasný objev, podle kterého měsíc narození určí, jaké onemocnění vás čeká nejpravděpodobněji.

Info ikona
Porod

Faktory prostředí pro vývoj dítěte

Důvodem je, že faktory prostředí, ve kterém se plod vyvíjí, mohou ovlivnit zdraví dítěte i v pozdějším věku. Například u dětí narozených v létě nebo na podzim je pravděpodobnější, že se u nich vyvine astma, jelikož matka byla během těhotenství delší čas vystavena chladnějšímu počasí a riziku nachlazení nebo chřipky. Pochopitelně také záleží i na ostatních faktorech, jako je pasivní kouření, znečištění ovzduší atp. U osob narozených mezi únorem a červencem je zase nižší pravděpodobnost určitých nemocí, které jsou naopak vysoce pravděpodobné u osob narozených mezi září a listopadem. Jako nejzdravější měsíc byl vyhodnocen květen, zatímco nejméně zdravým byl určen říjen. Výsledky studie vědců z Columbia University Medical Center (CUMC) byly zveřejněny v Journal of American Medical Informatics Association.

Minulé životy dle numerologie: Odvíjí se od životního čísla. Byli jste vůdci, čarodějové, otroci či šamani?

svetzeny.cz

Info ikona
Lékař

Březen škodí srdci, listopad hlavě

Osoby, které se narodily v březnu, mohou často trpět srdečními onemocněními. Mezi nejrozšířenější pak patří arteriální fibrilace, která se značí nepravidelným či rychlým srdečním tepem. Vědci zjistili, že u lidí narozených v březnu ovlivňují srdeční onemocnění a vážné kardiovaskulární stavy až 1 člověka ze 40. Co za tím však stojí, však zůstává nejasné. Děti narozené v listopadu zase mají vyšší riziko ADHD, což je porucha pozornosti s hyperaktivitou. U ADHD je 1 z 675 případů ovlivněn měsícem narození . Někteří odborníci na zdraví tvrdí, že je to způsobeno nedostatkem vitamínu D, který se vstřebává kůží ze slunečního záření. Dr. Tatonetti, který se na studii podílel, však uvedl, že není z výsledků studie třeba být přehnaně nervózní, jelikož celkové riziko onemocnění není tak velké. Riziko související s měsícem narození je podle něj relativně malé ve srovnání s ostatními faktory, jako je třeba strava a cvičení. Budoucí studie budou provedeny v jiných oblastech, aby se zjistilo, nakolik jsou výsledky ovlivněny místními faktory životního prostředí.

Nejmladší matka na světě: Porodila v pouhých 5 letech. Dívka se možná stala obětí zvrhlého náboženského rituálu

svetzeny.cz

Info ikona
Lékař

Výsledky jiné studie

Španělští vědci z Univerzity v Alicante provedli studii na téměř 30000 lidech, kdy zjistili, že srpnové děti mužského pohlaví měly téměř dvojnásobné riziko astmatu ve srovnání s těmi, které se narodily na začátku roku. Ženy narozené v červenci zas měly o 27 % vyšší pravděpodobnost vyššího krevního tlaku a až o 40 % vyšší riziko inkontinence. Muži narození v červnu měli o 34 % menší pravděpodobnost onemocnění depresí a o 22 % menší pravděpodobnost, že budou trpět bolestmi dolní části zad. Ženy narozené v červnu měly o 33 % nižší riziko migrény a o 35 % nižší pravděpodobnost, že budou mít problémy s menopauzou. Profesor Jose Antonio Quesada, který je hlavním autorem této studie, řekl, že měsíc narození může být indikátorem raného vystavení různých faktorů, jako je teplota, sezónní viry a alergie a další faktory, které mohou ovlivnit vývoj dělohy a novorozence v prvních měsících života.

Nejpoulárnější jména pro děti roku 2021 ve světě i u nás a jejich význam

svetzeny.cz