Přejít k hlavnímu obsahu

Anti-aging cvičení: Pomůže „bez pohybu“!

Anti-aging cvičení: Pomůže „bez pohybu“!

Relaxačně-aktivační cvičení se provádí vleže – postupně aktivujete a zpevňujete nejen povrchové, ale i hluboko uložené svalové skupiny.

Cvičení, které vychází z kineziologie a tzv. Vojtovy metody, zpracovala Mgr. Kamila Vorlová. Celou sérii anti-aging cviků najdete v unikátní publikaci Žena po 40 (autorkou námětu knihy a zpracování příspěvků řady odborníků ze všech pro ženu v „nejlepších letech“ důležitých oblastech života je MUDr. Jana Martincová). Ten, kdo si publikaci zakoupí, získá též kód, díky němuž se přes web může nechat při cvičení řídit hlasem instruktorky a poslouchat relaxační hudbu. Více informací o knize i možnostech, které nabízí, získáte na www.zenapo40.cz.

My vás seznámíme se cvikem, jímž se aktivují svaly mezilopatkové, velký a malý prsní sval, šikmé břišní svaly a podbřišek, hýžďový sval, svaly na zadní a boční straně stehen. Zároveň zpevňujeme pánevní dno, uvolňujeme krční páteř aj.

Jak cvičit:

1. Lehněte si na záda na podložku, ruce položte volně podél těla dlaněmi nahoru. Hlavu si podložte lehce nafouknutým overballem, aby nebyla v záklonu – musí být v prodloužení páteře. Tělo je zcela uvolněné.

2. Lopatky přitáhněte co nejvíce k sobě a současně stáhněte ramena a položte je na podložku (lopatky a ramena jakoby „strčte do kapes u kalhot“).

3. Podsaďte pánev tak, že celá páteř bude v kontaktu s podložkou. Zadeček je pevně stažený. Vtáhněte břicho do podložky.

4. Dolní končetiny jsou lehce roznožené, kolena zůstávají uvolněná, lýtka si podložte válečkem či stočenou dekou.

5. V této poloze volně dýchejte a vnímejte, jak postupně zapojujete všechny svaly. Soustřeďte se na správné provedení.

6. Vydržte takto 2 minuty.

7. Po 2 minutách se hluboce nadechněte a pak s výdechem svaly uvolněte.

8. Krátce si odpočiňte a cvik opakujte – nejlépe 5×.

Zena_po_40_obalkaNáš tip: Celá sada anti-aging cviků sestává z 5 tzv. aktivačních vzorů (my jsme se právě naučili první z nich) – najdete je ve zmíněné knize a na www.zenapo40.cz. Pokud dokážete každý z nich cvičit 5× 2 minuty, zabere vám to (i s krátkým odpočinkem) necelou hodinu. Tu je pak dobré si na cvičení vyšetřit alespoň 3× týdně. Výsledky se brzy dostaví!

Foto: Depositphotos (1), www.zenapo40.cz