Přejít k hlavnímu obsahu

Kalanetika je zpět: Nejlepší relaxační cvičení po 50, u kterého jsou vidět výsledky již za týden

Vypadat dobře, dostatečně se hýbat, cítit se příjemně a svěže, to je sen snad každého z nás. Navíc, když je cvičení vhodné pro všechny věkové kategorie, tedy i pro ženy po padesátce. Hodí se pro začátečníky i pokročilé a výsledky můžete očekávat, než se nadějete. Kalanetia není náročná na prostor ani čas a zapojíte při ní svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Přečtěte si, proč byste měli začít cvičit kalanetiku i vy.

Proč je dobré cvičit kalanetiku?

Kalanetika se k nám dostala z Ameriky v 90. letech. Ve té době neměla prakticky žádnou konkurenci. V dnešní době jsme zahlceni různými druhy cvičení, ale kalanetika je stále v mnoha směrech nepřekonatelná.

Je vhodná pro lidi všech věkových kategorií, pro ženy i muže. Dokonce je také ideální variantou pro osoby, které ze zdravotních důvodů nemohou cvičit aerobní cviky i pro úplné nesportovce. Kromě efektivního spalování kalorií, pomůže při potížích se zádovým svalstvem, páteří i klouby. Cviky vedou ke zvýšení svalové pružnosti, síly, vytrvalosti, formování, zpevnění. Protáhnete si během cvičení celé tělo a naučíte se vnímat a pracovat se všemi svaly vašeho těla. Na kalanetiku nedá dopustit ani jedna z jejích prvních cvičitelek Táňa Kudějová, která na portálu i60 uvedla: “Kalanetiku dodnes cvičím, byť už pouze pro sebe. Má totiž kouzlo v tom, že se vám stane jakýmsi životním návykem. Návykem v tom dobrém slova smyslu. Určité partie těla můžete procvičovat kdekoliv – v tramvaji, ve frontě, v zaměstnání. Základem všeho je mít vyváženě protažené i posílené svaly. Hlavně ty takzvané antagonistické, například prsní a zádové, břišní a hýžďové. A vždy je třeba myslet na správné dýchání. Hodně žen, které ke mně chodily, trápily bolesti zad. I zde vhodné cvičení pomůže.”

 

Fitness trenérka radí: Jeden cvik, který zpevní vaše celé tělo. Stačí ho opakovat každý den minutu

Prkno nebo-li plank je bezkonkurenční cvik, který vás dokáže nejen posílit, ale pomůže vám zlepšit třeba i držení vašeho těla. Zařaďte ho do své každodenní rutiny a změnu poznáte brzy. Proč byste mu čas od času měli věnovat pozornost a jak ho správně cvičit?
svetzeny.cz

Jak cvičit kalanetiku?

Kalanetika se skládá z posilovacích a protahovacích cviků, které se provádějí při pomalé relaxační hudbě. Tím, že jsou cviky pomalejší, jsou i snadno kontrolovatelné. Proto veškeré cviky provádějte s co nejvyšší precizností. Již po deseti cvičeních kalanetiky můžete očekávat viditelný rozdíl na svém těle. Budete se cítit pevnější, pružnější a dokonce možná i dojde ke zmírnění celulitidy. Cvičit kalanetiku můžete doma podle knížky, YouTube či DVD, které lehce najdete nebo koupíte na internetu. V knihovnách či antikvariátech seženete i knížku Kalanetika od samotné autorky Callan Pinckney. Na kurzech se dnes spíše cvičí moderní kalanetika, která sice dodržuje všechny principy tradiční kalanetiky, ale více se soustřeďuje na stabilizaci oblasti trupu, beder a pánve a ve více směrech je inspirována oblíbeným pilatesem. A pokud si myslíte, že je cvičení nenáročné, věřte, že druhý den budete vědět o každém svalu na těle.

Je třeba cvičit pravidelně, alespoň půlhodiny denně a udělat si z cvičení svůj rituál. První výsledky v podobě zpevnění těla a lepší ohebnosti, se dostaví už po týdnu cvičení.  

Jediný cvik, který omladí vaši tvář a oživí celé tělo: dělejte ho pravidelně a uvidíte brzo výsledky

Svíčka, kterou pravděpodobně znáte ještě z hodin tělocviku, je velmi oblíbenou jógovou asánou. Protože má mnoho výborných účinků na organismus, měli byste ji pravidelně cvičit i vy. Jakmile totiž zvednete dolní končetiny nad hlavu, celé vnitřní prostředí těla se provětrá a načerpá novou energii, tím vás dokonale harmonizuje, omladí i oživí.
svetzeny.cz

Co si na kalanetiku obléknout?

Protože je kalanetika nenáročná na fyzickou zdatnost, nevyžaduje ani speciální oblečení nebo vybavení. Cvičit se vám bude dobře v jakémkoliv pohodlném oděvu, který nás nikde neškrtí. Tedy tepláky, legíny všech délek, trička, trika nebo tílka jsou ideální. Nejlepší je cvičit naboso nebo jen v ponožkách, případně v baletních cvičkách. Tenisky si neobouvejte, mohly by narušit vaši rovnováhu. Cvičí se ve stoje i vleže na zemi, využijete tedy podložku nebo, cvičíte-li doma, postačí ručník položený na koberci. V případě, že budou některé cviky vyžadovat jistou oporu, vystačíte si se židlí, stolem nebo jiným kusem nábytku.

Zdroj článku