Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ráno rozhýbat ztuhlé klouby: Pomohou 4 jednoduché cviky. Zlepšení pocítíte už za 2 týdny

To, že pravidelný pohyb svědčí tělu i duši, asi nemusíme ani připomínat. Tuto skutečnost jsme už jistě slyšeli všichni a ne jedenkrát. To samé platí také pro všechny postižené revmatoidní artritidou a bolestivými klouby. Zařaďte pravidelný pohyb do svého běžného života. Máme pro vás jednoduché cviky, které vám uleví nejen od bolesti, ale pomohou sníží otok a ztuhlost kolenního kloubu postiženého chronickým zánětem.

Co zlepšuje pohyblivost kloubů a ulevuje od bolesti?

Nejefektivnější metodou, jak zlepšit pohyblivost kloubu a ulevit od bolesti, je fyzické cvičení. „Aktuální výzkumy jasně ukazují, že fyzická aktivita má na klouby pozitivní vliv, snižuje se jí riziko obezity, která dvakrát více zvyšuje riziko artritidy. Je také prokázáno, že lidé, kteří se přiměřeně hýbou, méně trpí na kloubní onemocnění. Vůbec nejlepší pohyb je chůze, která klouby ani páteř vůbec nezatěžuje,“ vysvětluje Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe, která chce lidem pomoct začlenit zdravý životní styl a pohyb do každodenního života. Díky cvičení zpevníte svaly a prospějete postiženým kloubům hned v několika směrech. A nemusíte mít obavy, nemusíte se stát vrcholovým sportovcem. Úplně si vystačíte s pravidelným prováděním cviků s nízkým stupněm zátěže. Pokud budete cvičit půl hodiny denně pětkrát v týdnu, zlepšení byste měli pocítít již během dvou týdnů. Každodenní tělocvik si můžete zpestřit pravidelnou chůzí nebo cvičením ve vodě.

7 důvodů, proč jíst zázvor každý den. Pomůže vám zlepšit zdraví nebo zhubnout

Také si občas rádi vychutnáte čaj z čerstvého zázvoru? Děláte dobře. Nejen, že pomůže od bolesti v krku, dokáže mnohem víc! Odhalíme vám, proč byste měli konzumovat zázvor každý den. Budete překvapeni, kolik plusů tato zázračná rostlina v sobě skrývá. Ne nadarmo by ho měla mít doma každá správná hospodyňka.
svetzeny.cz

Jaké jsou cviky na zdravé klouby?

Před cvičením je dobré zahřát svaly například teplou koupelí nebo rozcvičením. Jakmile klouby zahřejete, bude je snazší rozhýbat v celém rozsahu jejich přirozeného pohybu. Cviky neprovádějte až do extrémně bolestivých poloh, bolest by měla být během cviků snesitelná. Budete-li cvičit pravidelně, pocítíte, že bolest pomalu ustupuje a vy zvládnete více opakování za sebou. Zpočátku opakujte každý cvik 4–5× a počet opakování postupně zvyšujte. Za několik týdnů docílíte lepší pohyblivosti a snížené bolestivosti procvičovaných kloubů. Během cvičení nezapomeňte pravidelně dýchat.

1. Polosedy

Postavte se a nohy rozkročte do šíře ramen. Natáhněte ruce před sebe a pomalu pokrčujte kolena až do pozice v polosedu. Celou dobu se snažte držet záda vzpřímeně a nehrbte se. V pozici v polosedu vydržte asi 5 vteřin a potom se pomalu postavte. Cvičení posílíte svaly stehna a hýždí.

2. Protahování dolních končetin

Posaďte se na zem, natáhněte dolní končetiny před sebe a rukama se opírejte v bok. Končetinu pomalu ohýbejte v koleni, dokud neucítíte bolest, v této pozici vydržte 5 vteřin. Poté končetinu pomalu natahujte po podložce, jak daleko je to možné, v této pozici také setrvejte 5 vteřin. Cvičení opakujte i s druhou dolní končetinou. Tento cvik posiluje čtyřhlavý sval stehenní.

3. Zvedání dolních končetin

Položte se na záda a zpevněte svaly dolních končetin a břicha. Střídavě zvedejte pravou a levou nohu do výšky několika centimetrů. Cvik několikrát opakujte. Cvikem posílíte čtyřhlavý sval stehenní, který významně zpevňuje kolenní kloub.

4. Přitahování kolen

Zůstaňte položeni na zádech a ohněte nohy v kolenou. Jedno koleno se snažte přitáhnout co nejblíže k hrudníku. Poté nohu natáhněte a pomalu ji spouštějte zpět na podložku. Cvik opakujte i s druhou končetinou. Díky tomuto cviku posílíte zadní stehenní svaly, které jsou důležité pro stabilitu kolenního kloubu. Abyste rozpohybovali i kyčelní kloub, pokrčené koleno obejměte rukama a vytočte ho mírně do strany ke druhé noze a ven. Nohu následně položte zpět na zem.

Co se stane s vaším tělem, když budete pít mrkvovou šťávu každý den

K nápravě mnohých zdravotních problémů mnohdy nepotřebujete žádné léky ani zázračné doplňky stravy. Často pomůže pouhá změna jídelníčku a přechod na odlehčenou stravu plnou vitamínů, fytoživin, vlákniny a dalších prospěšných látek. Zkuste pravidelně popíjet mrkvovou šťávu a budete se cítit o mnoho lépe.
svetzeny.cz

Jak jednoduše rozcvičit klouby horní části těla?

Klouby na rukou rozcvičujte uzavíráním a otevíráním pěsti. Prsty natahujte do dálky. Cvik si můžete ztížit mačkáním gumového míčku nebo kroužku. Zápěstí rozcvičujte kroužením v kloubu. Loketní kloub jednoduchým natahováním a pokrčením paže v lokti a ramenní kloub rozcvičujte postupným spojením dlaně nad hlavou, před hrudníkem a za zády.

Zdroj článku