Přejít k hlavnímu obsahu

Pravidelným pohybem lze předejít cukrovce nebo vysokému tlaku: Vyzkoušejte jednoduché cvičení

Proč bychom měli pravidelně cvičit? Většina lidí vidí výhodu v pevné a štíhlé postavě a dobrém životním stylu. Pohyb ale přináší mnoho dalších benefitů. Jedním z nich je také to, že slouží jako prevence před vážnými nemocemi, jako jsou například cukrovka, vysoký tlak a další. Co byste rozhodně měli dělat pravidelně?

Svaly, které jsou pravidelně trénované, přinášejí úlevu kloubům, posilují srdce, kosti a zlepšují celkovou fyzickou kondici. S přibývajícím věkem nicméně dochází k přirozeným změnám. Kmenové buňky ve svalech, které jsou odpovědné za jejich udržování a regeneraci, postupně ubývají. To má za následek oslabení svalů a sníženou efektivitu oproti mládí. Redukce objemu svalové hmoty začíná již kolem třicítky a každý rok dochází ke ztrátě jednoho procenta svalové hmoty. Tento proces probíhá postupně a velmi nenápadně. Mnoho jedinců si často ani neuvědomuje, že se postupně snižuje jejich schopnost pohybu a jejich životní styl se stává stále více pasivní. U žen navíc proces odbourávání svalstva začíná dříve než u mužů. Jak se s tím dá bojovat?

Jak si po padesátce prodloužit život: Správná životospráva nestačí

Existuje mnoho rad na téma, jak a co dělat po čtyřicítce nebo šedesátce, aby nám bylo lépe nebo veseleji, abychom se cítili zdravější nebo měli více energie. Jakými návyky si můžete prodloužit život, když je vám padesát? Správná životospráva nestačí.
svetzeny.cz

Pohybem proti cukrovce a vysokému tlaku

Benefit pravidelného pohybu zdaleka není jen krásná a vypracovaná postava. Je to také prevence před různými nemocemi. Již několikrát bylo potvrzeno, že existuje přímá souvislost mezi rozsahem a funkcí svalů a zdravotním stavem člověka. Pravidelný pohyb, zejména pak chůze, běh nebo jízda na kole, zajišťuje efektivní spalování kalorií a udržuje srdce v kondici. K udržení a budování svalové hmoty je ale také nezbytný silový trénink. Posilování představuje vynikající metodu boje proti nadměrné hmotnosti. Toto neplatí pouze vzhledem ke zvýšené energetické spotřebě během cvičení, ale také díky tomu, že tělo spaluje kalorie i několik hodin po fyzické aktivitě. Kromě toho posilování zvyšuje bazální metabolismus, což znamená, že tělo spaluje kalorie i v klidu.

Silné a trénované svaly také zvyšují spotřebu cukru, což znamená, že silový trénink může přispět k ochraně před vznikem cukrovky 2. typu. Kromě toho může posilování hrát klíčovou roli při snižování rizika vysokého krevního tlaku tím, že udržuje v kondici srdeční sval, který je schopen efektivně pumpovat krev s nižším tlakem a sníženým tepovým frekvencím.

V kolik hodin byste měli chodit spát, aby vám nehrozily zdravotní potíže?

Podle vědců lze snížit riziko srdečního onemocnění. Stačí, když si správně načasujete dobu, kdy půjdete spát. Přečtěte si, v kolik hodin je nejlepší ukládat se ke spánku, a co dělat, když se vám nedaří usnout.
svetzeny.cz

Pravidelné cvičení posiluje imunitu a chrání před infarktem a mrtvicí

Cvičení může být také skvělým pomocníkem při posilování imunitního systému. Během silového tréninku se uvolňují myokiny, což jsou látky s hormonálním charakterem, jež aktivují obranné buňky imunitního systému, což posiluje odolnost organismu vůči infekcím. Myokiny rovněž působí jako regulátory zánětů v těle a poskytují ochranu před zánětlivým onemocněním cév a přispívá i k prevenci mrtvice a infarktu. To však není vše, co myokiny dokážou. Zvýšená produkce těchto látek může také bránit vzniku rakovinných nádorů.

Bolí vás záda? I s tím vám dokáže pravidelné cvičení pomoct

Není důležité, zda svaly posilujete díky cvičení s vlastní váhou, činkami nebo využitím různých posilovacích strojů a zařízení. Svaly, které jsou trénované, poskytují celkovému pohybovému systému a podpůrné struktuře větší stabilitu než ty, které trénované nejsou. Pevnější svalstvo tak přispívá k prevenci problémů spojených s pohybovým aparátem, zejména bolestmi zad a kloubů.

Zdroj článku