Přejít k hlavnímu obsahu

Nejzdravější potraviny, které vám pomůžou zachránit zdraví: Co jste o nich nevěděla a proč je jíst každý den

Jistě už jste slyšela o pojmu superpotraviny. Víte ale, co tento výraz skutečně znamená? Každý si pod ním pravděpodobně představí něco jiného. Je proto dobré zmínit pochutiny, pro které tento výraz můžete používat bez obav, že by pro ně toto označení nebylo pravdivé. U kterých potravin se tedy určitě „neseknete“, pokud je označíte za superpotravinu a proč?

Pojďte si společně s námi ujasnit, co vlastně znamená označení superpotravina a pro jaké plodiny se rozhodně hodí. Věděla jste, že superpotravinou jsou například také brambory nebo banány? Ujasněte si jednou proč vždy, co tohle slovo vlastně znamená, i jak se nenachytat falešnými reklamními triky výrobců potravin.

Potraviny prospívající zdraví

Podle nutriční terapeutky Johanky Šlapákové, DiS., můžeme jako superpotravinu označit téměř jakoukoliv potravinu, která je velmi prospěšná pro zdraví. Jedná se tak o suroviny, které mají hodně vitaminů, minerálů a zdraví prospěšných látek. Najdete je tedy nejenom v obchodě, ale nasbíráte je třeba také v lese nebo v létě rostou na vaší zahrádce. Nutriční terapeutka zároveň varuje před klamnými označeními výrobců pro jejich výrobky, které bývají často falešně nazývány jako superpotraviny, i když s nimi obvykle nemají nic společného. Mezi ně patří například jogurty, koktejly a další výrobky. Většinou jde ale jenom o marketingovou strategii, na kterou je třeba si dávat zvýšený pozor.

Mohlo by se vám líbit

Vedlejší účinky zázvoru, které byste měli znát

Ano, i zázvor s sebou nese nějaké negativní účinky. Ačkoli je vnímám jako jedna z nejzdravějších potravin, na jeho vedlejší účinky bychom si měli dávat pozor. Se Světem ženy vám přinášíme ty nejdůležitější.
svetzeny.cz

Borůvky, brambory i zakysané produkty

Jak již zde bylo řečeno, některé ze zdraví prospěšných potravin si můžete sama vypěstovat na své zahradě nebo je natrhat přímo v lese. Jedná se převážně o zeleninu, ovoce i bylinky a další rostliny. Mezi „top“ zeleninu a ovoce patří na základě bohatého obsahu potřebných živin a minerálů například borůvky, jahody, jablka, hrušky, banány, brambory ale také třeba brokolice nebo fazole.

Stále větší oblibě pro své blahodárné účinky se těší také kustovnice čínská a její plody goji a rakytník řešetlákový. Obě tyto potraviny jsou doslova nabyté antioxidanty, takže jsou skvělé pro účinný jarní detox. Kromě toho ale obsahují také vysoké množství vitaminu C, potřebného pro zdravou imunitu. Z plodů goji a rakytníku si můžete připravit třeba čaj. Velmi prospěšný je i rakytníkový olej, který mimo jiné prospívá pleti.

Podle nutriční terapeutky Johanky Šlapákové, DiS., patří mezi superpotraviny ale také zakysané mléčné produkty. Hlavním důvodem je to, že obsahují laktobacily, tedy mikroorganismy, které osidlují střevní mikroflóru a starají se o správné trávení. Kromě toho ale i zakysané mléčné produkty obsahují spoustu minerálů, vápníku, fosforu, vitaminu D a bílkovin. Budou proto ideální součástí vašeho jídelníčku, pokud si hlídáte štíhlou linii, ale i pokud máte jiná dietní omezení. Jsou vhodné pro diabetiky i pro pacienty s chorobami střev, jako je ulcerózní kolitida či Crohnova choroba. Zakysané mléčné produkty mohou být ale také ideální svačinkou pro vaše potomky, protože (nejen) díky obsahu vápníku podpoří jejich správný vývoj a zdravý růst.

Mohlo by se vám líbit

Nedostatek výživných látek má vliv na vznik očních chorob. Jak sestavit jídelníček pro oči?

Americké přísloví Jsme to, co jíme, lze s jistou mírou nadsázky pozměnit i takto: tak, jak se stravujeme, vidíme. Výživa je jedním z důležitých stavebních kamenů zraku. Vhodnou výživou můžeme nejen zlepšit svůj zrak, ale také předcházet očním chorobám.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Jíte vejce každý den? Zjistěte, co dělá s vaším tělem

Ať už je to nadýchaná omeleta, zeleninový salát s vejcem na tvrdo nebo míchaná vajíčka k snídani, řada odborníků se neshoduje, zda je častým příjem vajec zdravý či nikoli. Vejce jsou plné bílkovin a my vám prozradíme, zda je tělu prospěšné, jíst je každý den.
svetzeny.cz