Přejít k hlavnímu obsahu

Vývoj dětí: Pro zdravý vývoj dětí je příjem živin a vitamínů z potravy absolutně nezbytný. Které to jsou?

Info ikona
Zdravý vývoj dětí

Po narození dětí jsou maminky nejšťastnější, s miminkem tráví veškerý svůj čas a vše mají plně pod kontrolou. Jak dítě roste, nedá se vždy kontrolovat, co děti celý den dělají a už vůbec ne, co jedí. Pro zdravý vývoj těch nejmladších je ale příjem některých látek z potravy absolutně nezbytný.

Ráno připravíte snídani, které se dítě sotva dotkne, s sebou mu dáte peníze na svačinu, za které si v lepším případě koupí párek v rohlíku, v tom horším si bude peníze měsíc šetřit, aby si koupilo hračku, která zrovna frčí. V jídelně mu pak dají zdravý oběd, který nejspíš celý hodí do koše.

Při vyzvednutí ze školky, školy nebo tréninku řekne, že má hrozný hlad a zdlábne vše, co se před ním objeví, protože vlastně celý den nejedl. Zní vám to povědomě? Nebojte, nejste v tom sami. To ale neznamená, že se nemusíte postarat o doplnění živin, bez kterých se organismus dítěte neobejde.

Moje dítě je bordelář! Celé dny jen uklízím. Tipy, jak naučit děti pořádnosti

svetzeny.cz

Klíčové aspekty dětského rozvoje

  • Růst: Zdravé kosti a svaly jsou klíčové pro rozvoj pohybu, který ovlivňuje všechny ostatní aspekty psychomotorického vývoje. V prvním roce dítě vyroste o 25 cm a ztrojnásobí svou váhu, od druhého roku až do období dospívání se růst zpomalí na 6 cm za rok.
  • Kognitivní funkce: V raném období je růst mozku a vývoj kognitivních funkcí disproporcionální. Mozek novorozence váží při narození už ¼ dospělé váhy a během prvních dvou let se ztrojnásobí. Dostatek energie a přísun klíčových živin je tak prioritou.
  • Imunita: Imunita dítěte se vyvíjí již v děloze a pokračuje až do 10 let. Vývoj imunitního systému je silně závislý na dostatečném příjmu energie a klíčových živin.

Potraviny pro správný vývoj

Jaké potraviny by tedy děti měly jíst, aby získaly co nejvíce živin a vitaminů? 

  • zelenina - dítě do čtyř let by mělo denně sníst alespoň dvě porce zeleniny, větší by až čtyři denně
  • maso - maso obsahuje takzvané esenciální aminokyseliny, tedy látky, díky kterým tělo správně funguje, pomáhají obnovovat tkáně a také růst. Kromě toho je maso zdrojem minerálních látek - železa, fosforu, zinku, hořčíku
  • mléčné výrobky - ty děti potřebují především kvůli obsahu vápníku, který je zásadní pro vývoj kostí a zubů
  • ovoce - většina dětí má ráda ovoce, tak jim ho dopřejte, ale nezapomínejte, že je plné sacharidů a nemělo by ho být více než zeleniny
  • luštěniny - dětské tělo ještě nedokáže strávit tolik vlákniny, proto u luštěni opatrně a místo hrachové kaše zkuste lisované polévky nebo pomazánky