Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane s vaším tělem, když budete pít mrkvovou šťávu každý den

K nápravě mnohých zdravotních problémů mnohdy nepotřebujete žádné léky ani zázračné doplňky stravy. Často pomůže pouhá změna jídelníčku a přechod na odlehčenou stravu plnou vitamínů, fytoživin, vlákniny a dalších prospěšných látek. Zkuste pravidelně popíjet mrkvovou šťávu a budete se cítit o mnoho lépe.

Mrkev pochází z jižní Asie, a na českých zahrádkách se velmi rychle zabydlela. Sice je považována za běžnou a obyčejnou kuchyňskou surovinu, ale není tak nudná, jak by se mohlo zdát. Je totiž velmi cenná pro náš organismus díky skvělým léčivým účinkům. Využít ji můžete v mnoha pokrmech, a to jak v čerstvé, tak i ve vařené podobě. My se dnes zaměříme na to, co se stane s vaším tělem, když budete pravidelně popíjet mrkvovou šťávu. O jejích benefitech si můžete přečíst například v knize Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy od Normana Walkera, průkopníka odšťavňování: „Karotková šťáva přispívá k normalizaci všech tělesných funkcí. Je nejlepším zdrojem vitamínu A, který může tělo rychle přijmout. Obsahuje také značné množství vitamínů B, C, D a K,“ Kromě těchto vitamínů, mrkev obsahuje také sodík, draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síru a křemík. Vyniká také vysokým obsahem betakarotenu, velkým množstvím vlákniny, antioxidantů a vitamínu E.

Už naše babičky žvýkaly denně lístky máty. S vaším zažíváním udělají divy

Máta je velmi oblíbená bylina pro její příjemnou mentolovou vůni a chuť. Nejstarší důkazy o jejím využití jsou známy již z období starého Egypta, v našich krajích se objevila ve středověku. Existuje nespočet druhů této byliny, nejznámější je však máta peprná, která se považuje za jednu z nejvyužívanějších léčivých rostlin.
svetzeny.cz

Mrkvová šťáva je zázračná pro naše zdraví

Mrkev je nejlepší konzumovat syrovou, protože jako většina zeleniny, vařením ztrácí část svých léčivých účinků. Můžete ji tedy chroupat jen tak samotnou, nastrouhat do salátů a pomazánek, nebo ji popíjet v podobě mrkvové šťávy. Budete-li popíjet šťávu v malých dávkách každý den, vyhnete se mnoha stávajících i potenciálních zdravotních potíží. Pomůže vám například k lepšímu zraku. Pravidelné pojídání mrkve sice nedokáže eliminovat stávající oční vady, ale dokáže udržet oči zdravé díky obsaženým vitamínům A, E a betakarotenu. Dokonce jsou i studie, které upozorňují na to, že pravidelná konzumace mrkve dokáže snížit riziko vzniku šedého zákalu.
Pokud máte dlouhodobé problémy s trávením, mrkvová šťáva pomůže stimulovat produkci žluči ve žlučníku a tím zlepšit trávicí činnost a optimalizovat příjem veškerých živin. Navíc, mrkvová šťáva je úžasným zdrojem vlákniny, která dokáže ulevit od zácpy, křečí a nadýmání. Díky tomu vám bude nápomocna i při hubnutí. Nejen, že obsahuje minimum kalorií, umí také navodit pocity sytosti a eliminovat chutě k jídlu.

Další skvělou funkcí mrkvové šťávy je regulace hladiny krevního cukru v krvi. Ačkoli je mrkev sladká, cukr v krvi vám opravdu zvyšovat nebude. Je totiž plná karotenoidů, a ty mají naopak na glukózu v krvi pozitivní vliv.

Mrkev má také velký vliv na vaši krásu. Umí přeměnit klasický pigment na hnědší odstíny. Díky tomu bude vaše kůže déle opálená a bude mít přirozenou hnědou barvu.
Antioxidanty obsažené v čerstvé mrkvové šťávě snížují oxidační stres v těle a zabraňují mutaci zdravých buněk. Díky tomu se podle studie snižuje riziko výskytu rakoviny. Antioxidanty se také postarají o dokonalou očistu vašeho těla. Díky nim vyplavíte z těla různé parazity, těžké kovy i volné radikály.

Obyčejná a levná potravina, kterou máme všichni doma: Přírodní antibiotikum pomáhá proti kašli i chřipce

Přestože je cibule štiplavá a moc nevoní, skrývá pod svými slupkami spoustu vitaminů, minerálů a výživných látek, které jinde hned tak nenajdete. Uvařte si zdraví prospěšný odvar z cibulových slupek nebo zázračný sirup nejen proti kašli a chřipce.
svetzeny.cz

Kolik mrkvové šťávy vypít?

Přímo doporučené množství neexistuje, ale protože ani s vitamíny se to nemá přehánět, nepřekračujte konzumaci 2-5 sklenic denně, což platí obecně pro všechny zeleninové šťávy. Šťávu zařazujte do svého jídelníčku pozvolna, pijte ji ideálně nalačno, nebo alespoň 2 hodiny po jídle.

S čím mrkvovou šťávu kombinovat?

Mrkvovou šťávu nemusíte pít samotnou, můžete ji zkombinovat s jakoukoli jinou šťávou. Mrkev s jablkem a pomerančem je klasika, která bude chutnat i dětem. Skvěle ale chutná i s ananasem, zázvorem nebo jen s citrónem.

Zdroj článku