Přejít k hlavnímu obsahu

Cukrovku můžete přemoci pohybem. Zjistěte, jak na to! Jednoduché kroky dokážou zázraky

Info ikona
nordic walking

Diabetes mellitus 2. typu patří k civilizačním onemocněním, kterým trpí v české republice bezmála 900 tisíc lidí s tím, že dalších zhruba čtvrt milionu pacientů o své nemoci zatím ještě neví. Počet diabetiků u nás přitom každým rokem vzroste přibližně o 30 tisíc lidí. Bez léčby a režimových opatření se nemoc zvládnout nedá.

Cukrovka vám může do života vstoupit poměrně nenápadně. K prvotním signálům diabetu patří neuhasitelná žízeň, silná únava, neustálý hlad, sucho v ústech, časté močení, špatně se hojící rány nebo opakované infekce.

Jestliže tyto příznaky lidé přehlížejí a cukrovka se neléčí, hrozí vážné zdravotní komplikace v podobě srdeční a cévní choroby, mozková mrtvice, poškození ledvin, očí a nervů, gangréna a amputace končetin. Diabetes 2. typu také zkracuje průměrnou délku života o deset let. Proto je důležité pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi a navštěvovat lékaře.

„Nadějí pro pacienty je zachycení v období prediabetu, který se často neprojevuje žádnými příznaky. V této fázi lze rozvoj diabetu oddálit či dokonce zastavit naprosto radikální a celoživotní změnou životního stylu. Klíčové je pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi a zvýšené hodnoty konzultovat se svým lékařem,“ radí MUDr. Kateřina Pinterová, vedoucí laboratoře SYNLAB.

Zdraví: Stav ledvin odhalí barva moči. Spolehlivě vám diagnostikuje cukrovku, infekci i míru hydratace

Moč je velmi užitečným diagnostickým nástrojem již od samého počátku medicíny. Dokáže například odhalit infekci močových cest, cukrovku či problém s ledvinami, nebo může určit míru vaší hydratace. Přečtěte si, jakou barvu by vaše moč měla mít a co může znamenat její jiné zabarvení, nebo když se v moči objeví krev.
svetzeny.cz

Úspěšná léčba diabetu nestojí pouze na dietním jídelníčku, popřípadě dávkách inzulínu či dalších léků. Velice významným pilířem terapie cukrovky je pohyb. „Mnozí diabetici jsou přesvědčeni, že se svým onemocněním nemohou sportovat. Opak je ale pravdou. Dobře zvolenými aktivitami pacient předejde rizikům obezity a svalovým i kosterním problémům,“ říká hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Proč je pohyb tak důležitý?

V první řadě zvyšuje citlivost buněk na inzulin, což snižuje hladinu krevního cukru a potřebu inzulinové léčby. Pohyb má příznivý vliv i na krevní tlak, pomáhá redukovat i riziko aterosklerózy a obezity. Fyzické aktivity výrazně zlepšují stav pohybového aparátu i psychiky pacientů, kteří se mohou kvůli nemoci cítit v depresi a izolovaní. Navíc pravidelný pohyb podporuje relaxaci a odreagování od stresu a přispívá ke kvalitnímu spánku. 

Příčiny dlouhověkosti vás překvapí! Na čem všem záleží, abyste se dožili i 100 let?

Dlouhověkost, tedy schopnost dožít se vysokého věku, zůstat zdravým a aktivním, je touhou mnoha lidí po celém světě. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují délku a kvalitu života, a nemusí jít vždy jen o zdravý životní styl. Přečtěte si, jak dlouhověkost ovlivňuje i váš socioekonomický status nebo vaše pohlaví.
svetzeny.cz

Jak se hýbat

„Začátečníkům bych doporučila 30 minut svižné vzpřímené chůze denně, nezáleží na vzdálenosti, ale na intenzitě – dobré je být trochu zadýchaný, ale stále moci mluvit. Podle narůstající kondice a vlastních pocitů si pacient může chůzi prodlužovat. Zásadní je pravidelnost pohybu!“ radí hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková a dodává, že diabetici by se nikdy neměli přetěžovat a vhodný druh pohybu by měli konzultovat s lékařem či fyzioterapeutem.   

 „Nikdy nesportujte nalačno. Před sportovní aktivitou je vhodné dát si müsli tyčinku nebo ovoce, které tělu dodají rychlé cukry k okamžité práci svalů. Po 20 minutách zátěže pak dochází ke štěpení glykogenu z energetických zásob v játrech,“ vysvětluje Iva Bílková.

Během 2,5 let shodil celých 45 kilo, aniž by držel diety: Řídil se pouze těmito 7 pravidly

Diety, omezování se, počítání kalorií a další nepříjemné záležitosti, které podstupujeme téměř vždy, když chceme shodit nějaké to kilo. Američan jménem Jon Gabriel ale dokázal během 2,5 let shodit celých 45 kilo – a to aniž by musel držet nějaké drastické diety. Řídil se pouze 7 pravidly, která ho dovedla k jeho vysněné postavě.
svetzeny.cz

Které druhy sportu jsou vhodné?

Podle odborníků je potřeba vybírat druhy fyzických aktivit podle závažnosti onemocnění.

Pro diabetiky se závažnými komplikacemi je vhodným sportem nordic walking, jež přispívá k posílení svalů, k napřímení páteře a aktivace středu těla. Má blahodárný vliv na oběhový systém, pozitivně ovlivňuje mechanické vlastnosti cév a tím i krevní tlak, pomáhá při odplavování odpadních látek z tkání. Pravidelné svižné procházky mohou u diabetiků dokonce snižovat množství užívaného inzulinu. Pokud využijete hole na nordic walking, budete stabilnější, zapojíte i horní končetiny a ulevíte nosným kloubům.

Pacientům s vysokou mírou rizik komplikací s přidruženým onemocněním jako je například artróza, vysoký krevní tlak či obezita, lékaři doporučují jízdu na rotopedu a plavání. Při plavání se totiž zvyšuje prokrvení tkání, což je dobré pro diabetiky, kteří mívají poškozené vlásečnice. Voda svým tlakem podporuje také funkci lymfatického a krevního oběhu a tím snižuje otoky nohou, boků a pasu.

Jak docílit, aby se onemocnění dýchacích cest dále nerozvinulo? Zastavte virózu už na počátku

Zima už klepe na dveře a sezóna nepříjemných onemocnění s ní. Virózy a onemocnění dýchacích cest jsou věčným a stále aktuálním tématem. Do toho připočítejme obavy z nedostatku některých léků či diskuse o neblahém vlivu chemie na lidský organimus. Jak ale zastavit třeba nastupující zánět průdušek? Něco na mě leze...
svetzeny.cz

Pacienti s nízkou mírou rizik komplikací bez přidružených problémů, mohou sportovat téměř bez omezení. Vhodný je například aqua aerobic, cyklistika, běh či kolektivní sporty.

„Není nic, co by bylo těmto diabetikům zapovězeno. Naopak jakýkoli pohyb, který zadýchá, lehce unaví svalově, je pro cukrovkáře žádoucí. Zlepší sílu svalu, koordinaci a přispěje k vyrovnání příjmu a výdeje energie,“ říká fyzioterapeutka Iva Bílková.

Zdroj článku