Přejít k hlavnímu obsahu

Atopický ekzém: Zkuste léčbu bez kortikoidů. Existuje řada přírodních způsobů, které dokáží zázraky

Přestože na výzkum této rozšířené kožní nemoci byly vynaloženy už obrovské finanční prostředky, stále na ni neexistuje lék. Přitom atopickým ekzémem trpí jen v Evropě zhruba 20 % populace. Nechce se vám stále dokola řešit nemoc pomocí kortikoidů? Vyzkoušejte přírodní prostředky.

Pokožka zdravého člověka je pokryta kožním ochranným filmem, který je u atopika nedostatečný. Buňky mají špatnou soudržnost a odumírají rychleji než u zdravé kůže. Zánět se pak projevuje zarudnutím, popraskáním a vysušením pokožky. Na kůži se objeví podlité pupínky, pokožka mokvá a následně se na ní vytváří tvrdá krusta. Vysušená místa pálí a svědí, což vás nutí k tomu se škrábat. Tím se ale uleví jen na chvilku, protože rozškrábaná ložiska jsou pak velmi bolestivá.

Úlevu přinášejí masti a léky s kortikoidy, které mají ale vedlejší účinky. Není tedy divu, že více než polovina pacientů s ekzémem uvedla, že používá nějakou formu alternativní medicíny ať už v podobě přírodních preparátů či dalších postupů. Které můžete vyzkoušet?

Mohlo by se vám líbit

Studie: Kvalita spánku má zásadní vliv na vaše zdraví. Spánkové problémy způsobují mnohem vážnější problémy než pouhou únavu

Každý z nás se občas špatně vyspí. Následky známe. Druhý den jsme unavení, špatně se soustředíme a na kruzích pod očima bychom se mohli houpat. Jenže pokud je váš spánkový režim dlouhodobě špatný, to znamená, že se spíte málo nebo se v průběhu noci udíte, můžete se dočkat mnohem závažnějších problémů. Nedávná studie, jež vyšla v časopise Journal of the American Heart Association dokazuje, že hrozí i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
svetzeny.cz

Ovesná koupel

Pro tyto účely si připravte koloidní ovesné vločky, které se vyrábějí z jemně mletého ovsa. Pomáhají zklidnit a zjemnit zanícenou pokožku. Koloidní ovesné vločky jsou k dispozici ve formě krému nebo prášku, který se prodává už s označením ovesná koupel. Prášek nasypete do vlažné vody ve vaně a ponoříte se do lázně na zhruba 10 až 15 minut. Po koupeli osušte pokožku a naneste silnou vrstvu hypoalergenního hydratačního krému s vysokým obsahem oleje.

Pupalkový olej

Pupalkový olej pochází z rostliny pupalky dvouleté. Používá se lokálně ke zklidnění podrážděné pokožky. Lze ho také užívat ve formě doplňku stravy. Obsahuje omega-6 mastné kyseliny a kyselinu gama-linolenovou, které mohou hrát roli v prevenci zánětů v těle.

Kokosový olej

Tento multifunkční přírodní zázrak oceníte v péči o suchou pokožku. Kokosový olej má antibakteriální účinky, což přispívá ve výskytu bakterií stafylokoka na povrchu kůže a pomáhá předcházet infekcím. Při aplikaci na pokožku vybírejte panenský nebo za studena lisovaný kokosový olej, který je zpracován bez použití chemických látek.

Mohlo by se vám líbit

Zdraví: Stav ledvin odhalí barva moči. Spolehlivě vám diagnostikuje cukrovku, infekci i míru hydratace

Moč je velmi užitečným diagnostickým nástrojem již od samého počátku medicíny. Dokáže například odhalit infekci močových cest, cukrovku či problém s ledvinami, nebo může určit míru vaší hydratace. Přečtěte si, jakou barvu by vaše moč měla mít a co může znamenat její jiné zabarvení, nebo když se v moči objeví krev.
svetzeny.cz

Měsíčkový krém

Měsíček lékařský je po staletí známá a po staletí velmi ceněná bylinka v péči o pokožku. Používá se jako lidový prostředek k hojení zánětů kůže, popálenin a řezných ran. Podporuje regeneraci pokožky a je skvělý pro promazávání suché kůže.

Info ikona
Akupunktura

Akupunktura a akupresura

Při akupunktuře se používají tenké jehličky, které se zavádějí do určitých bodů v těle a mění tok energie. Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, pacienti se shodují na tom, že ji tento alternativní způsob léčby pomáhá přinést úlevu od úporného svědění. Akupresura je podobná akupunktuře, jen místo jehel používá k tlaku prsty a dlaně. Tyto prastaré léčebné východní metody mají tisíciletou tradici a praktikují je léčitelé v rámci tradiční čínské medicíny.

Léčivé světlo

Dalším z alternativních způsobů, jak léčit atopický ekzém, je použití různých druhů polarizovaného světla. K tomuto účelu se využívají biolampy či speciální lasery. Světlo vede k regeneraci pokožky a prokrvení podkoží nejen u atopického ekzému, ale hojí rány, jizvy a různé kožní problémy bez nežádoucích vedlejších účinků. Pozor, k těmto účelům nejsou vhodná solária.  

V případě, že žádný z alternativních způsobů léčby nepomáhá, je zapotřebí konzultovat zdravotní stav s dermatologem.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku