Přejít k hlavnímu obsahu

6 mýtů o opalovacích krémech

Opalovacích krémů a všemožných kosmetických vychytávek na léto dnes existuje tolik, že se v tom jeden přestává orientovat. K nebezpečnému chování vůči vlastnímu tělu navíc přispívá celá řada mýtů, která o kosmetice na opalování koluje.

Mýtus č. 1: Tmavá pleť nepotřebuje ochranu před sluncem

Nezáleží na tom, jak tmavá je vaše pleť. Paprsky slunce na ni mají stejně nebezpečný účinek jako na světlou pokožku. Kůží nechráněnou krémem s UV filtrem pronikají sluneční paprsky do hlubších vrstev, způsobují její stárnutí, pigmentové skvrny a zvyšují nebezpečí karcinomu kůže.

Mýtus č. 2: Krycí faktor v make-upu je dostačující

Tak to bohužel není. Vedle jeho nerovnoměrné aplikace na pokožku je problémem i nízký ochranný faktor a slabá vrstva, v jaké nanášíte každodenní make-up. Používejte tedy ještě před jeho nanesením krém nebo mléko s ochranným faktorem alespoň 30.

Mýtus č. 3: Voděodolný opalovací krém není třeba znovu aplikovat

Krémy s krycím faktorem označené jako voděodolné vytvářejí na vaší pokožce krycí štít pouhých 40 až 80 minut. Poté je nutné aplikaci zopakovat. Jacquie Carter, beauty expertka společnosti Herbalife, radí mazat se alespoň každé dvě hodiny.

Mýtus č. 4: Opalovací krémy jsou určeny pouze konkrétním částem těla

I další části, u kterých si to obvykle ani neuvědomujeme, je nutné chránit. Patří sem například uši, pěšinka ve vlasech či pleš u pánů, nárty nohou a kůže u lemů oblečení.

Mýtus č. 5: Krémy pro dospělé nejsou tak účinné jako ty pro děti

Jakmile opalovací krém obsahuje stejné ochranné číslo, má také stejnou ochrannou vlastnost. Jediný rozdíl spočívá ve složení – dětské krémy jsou pouze šetrnější k pokožce. To znamená, že jsou obvykle bez parfemace, chemikálií a parabenů. Mnohé z krémů také neobsahují látky, které by po zásahu očí způsobily slzení.

Mýtus č. 6: Loni zakoupený krém postačí

Loňskou kosmetiku raději vyhoďte. Po dvanácti měsících nejspíš ztratila své účinné složky a je prakticky bezcenná. Přibalte si do své plážové tašky raději opalovací krém se silnějším faktorem. Za pár let vám vaše kůže poděkuje.