Přejít k hlavnímu obsahu

Obyčejná a levná potravina, kterou máme všichni doma: Přírodní antibiotikum pomáhá proti kašli i chřipce

Info ikona
cibulová voda

Přestože je cibule štiplavá a moc nevoní, skrývá pod svými slupkami spoustu vitaminů, minerálů a výživných látek, které jinde hned tak nenajdete. Uvařte si zdraví prospěšný odvar z cibulových slupek nebo zázračný sirup nejen proti kašli a chřipce.

Pozitivní účinky cibule jsou známy již několik tisíc let. Podle dochovaných záznamů byla známa již ve střední Asii v 5. tisíciletí př. n. l. Byla uctívána jako symbol věčného života ve starém Egyptě a dokonce byla zobrazena na některých hrobkách faraónů. Oblíbená je i v české kuchyni, kde je hojně využívána jako základ většiny pokrmů. Používá se ale také v přírodním léčitelství jako jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Její pravidelné užívání reguluje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje srdeční činnost a čistí žilní a cévní systém.

Proč je cibule zdravá?

Syrová cibule obsahuje ve 100 gramech pouze 40 kalorií, hodně vody a vlákniny. Je velmi bohatá na antioxidanty a sloučeniny obsahující síru, které pomáhají snížit hladinu cukru v krvi, zlepšit zdraví kostí a dokonce i snížit riziko vzniku a rozvoje rakoviny. Vedle toho v sobě ukrývá velké množství vitaminů C a B6, kyseliny listové a draslíku. Vitamin C je prospěšný pro správné fungování imunitního systému a hojení ran. Vitamin B6 prospívá zdraví mozku, navozuje pocit dobré nálady a snižuje rizika depresivních stavů. Kyselina listová podporuje tvorbu červených krvinek a draslík pomáhá udržovat normální hladinu tekutin v buňkách.

V kolik hodin byste měli chodit spát, aby vám nehrozily zdravotní potíže?

Podle vědců lze snížit riziko srdečního onemocnění. Stačí, když si správně načasujete dobu, kdy půjdete spát. Přečtěte si, v kolik hodin je nejlepší ukládat se ke spánku, a co dělat, když se vám nedaří usnout.
svetzeny.cz

Proč byste měli jíst cibuli?

Pokud budete cibuli pravidelně konzumovat, prospějete vašemu zdraví. Pokud chete mít pod kontrolou hladinu cukru v krvi, podle studie stačí sníst pouhých 100 g syrové cibule denně. Rozsáhlá studie u žen po padesátce také zjistila, že pravidelná konzumace syrové cibule dokáže zvýšit hustotu kostí. Proto má cibule také blahodárný vliv na kosti a chrání je před osteoporózou. Je tedy obzvlášť prospěšná pro ženy po menopauze. Další studie prokazuje, že cibule brání vzniku a rozvoji několika typů rakoviny, například žaludku, prsu, tlustého střeva a prostaty.

Sloučeniny síry obsažené v cibuli také pomáhají podporovat produkci kolagenu, který napomáhá tvorbě zdravých kožních buněk a zpomaluje stárnutí pletiKolagen ovlivňuje také kvalitu vlasů. Zkuste použít přímo na vlasy cibulovou šťávu – zabráníte jejich vypadávání, šedivění a zbavíte se lupů. "Cibulová šťáva je bohatá na antioxidanty, které silně přispívají k úspěšnému otěhotnění. Stejně tak vám pomůže při krvácení z nosu. Jakmile se s ním setkáte, vyplatí se cibuli rozpůlit a důkladně očichat," radí diabetoložka Jillian Kubala. 

Pecku z avokáda nikdy nevyhazujte! Je to jeho nejcennější část

Avokádo je právem považováno za superpotravinu a patří mezi nejoblíbenější potraviny posledních let. Avokádo je bohaté na vitamíny a minerály a je skvělým zdrojem zdravých tuků. Prospěšná ale není jen jeho zelená dužina, velmi zdravá je i jeho pecka. Ta v sobě dokonce skrývá víc, než na první pohled vypadá.
svetzeny.cz

Zázračná cibulová voda

Cibule je přímo nabitá živinami. Abyste využili všechny účinné látky této zeleniny, doporučuje se její konzumace za syrova. Například ji odšťavněte, případně rozmixujte v mixéru a pomocí sítka propasírujte. Cibulovou vodu zřeďte a popíjejte ji během dne v dvouhodinových intervalech.

Cibulový čaj proti virozám i chřipce

Cibulový čaj můžete připravit ze samotné cibule nebo z jejích slupek, které jsou stejně prospěšné jako samotná cibule. Při přípravě čaje pokrájejte dvě oloupané cibule a vsypte je do půllitrového hrnku, který po okraj zalijte horkou vodou. Nechte 10 až 15 minut louhovat. Poté sceďte a oslaďte cukrem nebo medem. Cibulový čaj popíjejte při virózách, chřipce i onemocnění průdušek.

Pokud byste chtěli zkusit čaj z cibulových slupek, stačí zalít zelený čaj horkou vodou a do hrnku přidat slupky z jedné malé cibule v BIO kvalitě. Nechte minimálně deset minut louhovat, přeceďte a oslaďte medem. Cibulové slupky navíc obsahují antioxidant kvercetin, který posiluje kardiovaskulární systém, zmírňuje depresi a neúrozy. Několik studií prokázalo, že příznivě působí proti mnoha chorobám jako je šedý zákal, rakovina prsu, tlustého střeva, vaječníků, žaludku, plic nebo močového měchýře. Další významnou látkou obsaženou ve slupkách cibule jsou přírodní probiotika - fruktany, jež zlepšují stav střevní mikroflóry a funkci imunitního systému, dále pak karoten, vitamín E, C a B.

Cibulový sirup proti kašli

Kromě cibulového čaje nebo cibulové vody, si můžete jednoduše připravit i domácí sirup. Cibuli nahrubo pokrájejte a posypte ji cukrem nebo smíchejte se lžící medu. Nechte odstát přes noc. Vzniklá šťáva pomáhá tlumit dráždivý kašel a lze jí podávat i malým dětem. Šťávu můžete konzumovat preventivně pro podporu imunitního systému.

Zdroj článku